Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Németország: a támogatás késik, az elégedetlenség egyre nő
No menu items!

Németország: a támogatás késik, az elégedetlenség egyre nő

A járvány miatti újabb boltzárlat bevezetésekor, a gazdaság ismételt  “kómába küldésekor” a kormány nagyvonalú támogatást ígért, de eddig alig fizetett. A bezáratásra ítélt üzletek és éttermek tulajdonosai türelmetlenek. Egyes területek még ígéretet sem kaptak…

Drámai tényeket közölt a Német Szálloda és Éttermi Szövetség (Dehoga) elnöke, amikor azt közölte a közvéleménnyel, hogy 65 ezer tagjukhoz a megígért milliárdos kárpótlásból alig érkezett meg valami. Az ellenzék a kormány „szegénységi bizonyítványáról” beszél.

Ingrid Hartges: „Életművek válnak semmivé”

„Az ígéret szép szó, ha betartják úgy jó” – kezdte a Dehoga elnöke sajtótájékoztatóját. „A kormány azonban nem tartja magát az ígéretéhez” – folytatta Ingrid Hartges. A Merkel-kabinet az üzletek és éttermek novemberi bezáratása bejelentésével egyidőben „gyors és unbürokratikus” támogatásról döntött. 

„Ennek pont az ellenkezője történik” – állítja Hartges. Elmondása szerint az állam sok utánajárás árán, lassan és keveset fizet. „Elkeserítő a helyzet. Életművek válnak semmivé.” A Dehoga felmérése szerint 3.000 tagjuk közvetlenül a csőd előtt áll.  

A szállodák, vendéglátóipari egységek, rendezvényszervezők, sportstúdiók és szépségszalonok nyáron költséges beruházásokkal teljesítettek minden higiéniai előírását. Mégis bezáratták azokat. „Kártalanítást és nem jótékonyságot várunk” – mondta Hartges. Szerinte vállalkozások tízezreinek kellett áldozatot hozniuk, hogy más üzletek és iskolák nyitva maradhassanak. Időközben a kormány utóbbiakat is bezárásra kényszerítette.  

Nagyvonalú ígéretek, kiábrándító valóság

Az először egy hónapra elrendelt lockdown miatt a szállodák, vendéglátóipari egységek, rendezvényszervezők, sportstúdiók és szépségszalonok 2019 novemberi bevétele 75 százalékának megtérítéséről döntött a kormány. A támogatás felső határát cégenként 1 millió euróban határozták meg és ahhoz a feltételhez kötötték, hogy egy vállalkozás bevétel a lockdown hatására legalább 80 százalékkal csökkent. 

A szociáldemokrata pénzügyminiszter, Olaf Scholz 15 milliárd euróra becsülte a novemberre járó támogatás összvolumenét. A lockdown első, január elejéig tartó meghosszabbításakor a kabinet a támogatás további folyósítására tett ígéretet változatlan feltételek mellett. Decemberre – az ilyenkor hagyományosan nagyobb forgalom miatt – 17 milliárd euróval számolt Scholz. A teljesítésük azonban elmaradt.

Akiknek még ígéret sem jutott

Josef Sanktjohanser: “A karácsonyi üzlet gyakorlatilag elmaradt”

A gazdasági kormányzat az üzlettulajdonosoknak először ígéretet sem tett támogatásra, mondván, ők december 19-ig nyitva lehettek. Ennek ellenére a számos restrikció miatt jelentősen visszaesett a boltok forgalma. „A karácsonyi üzlet gyakorlatilag elmaradt” – foglalja össze a helyzetet a Német Kereskedelmi Szövetség (HDE) elnöke. „A ruha-, cipő- és ékszerüzletekben, valamint a játék- és könyvesboltokban, az üzlet helyétől függően, 20 és 60 százalék közötti bevételkiesés volt” – részletezte  Josef Sanktjohanser, a 400 ezer vállalkozást tömörítő egyesület elnöke a Dehogával közösen tartott tájékoztatón. A belvárosok sétálóövezeteiben volt a legnagyobb a visszaesés. „Karácsonyi vásárok és ünnepi hangulat nélkül, amikor zárva voltak a vendéglátóipari egységek, keveseknek volt kedvük a karácsonyi ajándékokat a belvárosokban beszerezni.”    

Már szavakban sincs bőkezűség

A kormány január elején harmadszor is meghosszabbította a lockdown-t. A jelen állás szerint január végégig marad a mesterséges kóma. A 75 százalékos támogatás azonban már nem jár. A kormány csak a fix, a kényszerszünet alatt is jelentkező költségeket akarja megtéríteni. 

Ebből minden, december 19-ével bezárásra ítélt üzlet és szolgáltató részesülne. Feltétéve, hogy a 2020-as bevétele nem érte el az 500 millió eurót. A kormány a bevételkiesés mértékétől függően, a fix kiadások legalább 40, legfeljebb 90 százalékát tervezi megtéríteni 500 ezer euróig.  

„A kormánytagok ígérgetnek, a vállalkozások csődbe mennek.”

Az ellenzék a konzervatív gazdasági miniszter, Peter Altmaier és a szociáldemokrata pénzügyi tárcavezető, Olaf Scholz „szegénységi bizonyítványáról” beszél.

Peter Altmaier szerint a novemberre megígért támogatásokat hamarosan lehet igényelni.

A gazdasági szereplők joggal kételkednek a kormány cselekvőképességében” – mondta a Dehoga sajtótájékoztatóra reagálva Katrin Göring-Eckardt, a Zöldek frakcióvezetője.Úgy látja, hogy a Merkel-kabinet a gazdasági és az epidemológiai helyzetnek sem ura. „A kormánytagok ígérgetnek, a vállalkozások csődbe mennek. Ez a mai német valóság” – fogalmazott Dietmar Bartsch, a baloldali Linke képviselőcsoportjának vezetője. 

Altmaier a feladat nagyságával és az idő szűkével védekezett. Egyúttal arról tájékoztatott egy sajtóközleményében, hogy „néhány napon belül” üzemképes lesz az internetes oldal, amelyen keresztül a novemberre megígért támogatásokat lehet igényelniA kommüniké a decemberi és a januári pénzek kifizetéséről nem tett említést.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megnyílt első éjjel-nappali posta Nyíregyházán

A Magyar Posta Zrt. további tizenkét helyszínen tervezi a postai szolgáltatások éjjel-nappali elérésének lehetőségét bevezetni, a szolgáltatást öt budapesti, valamint Szombathely, Tatabánya, Veszprém, Zalaegerszeg, Debrecen, Kecskemét és Miskolc postáján indítják el.

Ingyenes európai vonatbérletre pályázhatnak a 18 éves fiatalok

A hetedik éve rendkívüli népszerűségnek örvendő kezdeményezés keretében eddig összesen már több százezer európai fiatal utazhatta be Európát Interrail vasúti bérlettel - írták.

Német gazdasági döntéshozókkal tárgyalt Nagy Márton Németországban

Az egyeztetések középpontjában elsősorban a német gazdaság kilátásai és versenyképessége, valamint az autóipar, különös tekintettel az elektromos autógyártás jövője állt.

A kormány erősíti Magyarország gazdasági szuverenitását

Az iparági kiállítás segíti a kapcsolatépítést, azon csaknem hatvan cég fog bemutatkozni.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.

Iránykereséssel indulhat a kereskedés az elemző szerint

A Richter változatlanul a 9150-9420 forintos sávban mozoghat. A gyógyszerpapír jegyzése csütörtökön 5 forinttal, 0,05 százalékkal 9260 forintra csökkent, 2,5 milliárd forintos forgalomban.

Úttörő konferencia az autóipar jövőjéről, hazai díjátadóval

A tisztán benzines autók napjai is meg vannak számlálva, miközben az elektromos autók térnyerése kapcsán még bőven akadnak kérdőjelek

Heti makronaptár

Több statisztikai adat is megjelenik a következő héten, köztük az ipari termelés februári, a külkereskedelmi forgalom előzetes februári és részletes januári adatai, valamint a termelői árak és a kiskereskedelmi forgalom februári adatai. A kormányzati szektor 2023. utolsó negyedévi egyenlegét is közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.