Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság PM: az uniós átlagot 2 százalékkal meghaladó növekedés a cél
No menu items!

PM: az uniós átlagot 2 százalékkal meghaladó növekedés a cél

A magyar gazdaság tartósan magas ütemű bővülést ér el, tavaly a magyar gazdaság 4,9 százalékkal nőtt. Cél, hogy a jövőben a bővülés legalább 2 százalékponttal meghaladja az Európai Unió átlagos növekedési ütemét – mondta a Pénzügyminisztérium európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára.

Rákossy Balázs a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) konferenciáján emlékeztetett rá, hogy Magyarország az államháztartási hiányt 2012 óta folyamatosan a GDP 3 százaléka alatt tartja, csökken a magyar államadósság, amely belátható időn belül a GDP 60 százaléka alá csökkenhet, amivel az ország teljesítené a maastrichti kritériumok adósságszabályát.

Kiemelte, a kormányzati intézkedések hatására fehéredik a gazdaság. Az elméleti és a tényleges áfabevétel különbségét mutató áfarés folyamatosan csökken egyebek közt az online pénztárgépek, az elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrző rendszer (ekáer) és az online számlás bevezetésének hatására.

Magyarországon mintegy 4,5 millióan dolgoznak, a 2018. évi 3,7 százalékos munkanélküliségi ráta jóval az uniós átlag alatt van, a foglalkoztatottak száma még tovább emelkedhet az országban, amiben az oktatásnak és a képzésnek fontos szerepe lesz – tette hozzá az MTI jelentése szerint.

2014 óta a közvetlen gazdaságfejlesztésre fókuszál a kormány – mondta Rákossy Balázs. Fotó: PM

Rákossy Balázs rámutatott arra, folyamatosan bővül a kiskereskedelmi forgalom, a fogyasztói jólét növekedését mutatja, hogy míg korábban főleg az élelmiszer jellegű termékek eladása emelkedett, addig az utóbbi időben egyre többet költenek az emberek a nem-élelmiszer jellegű termékekre, szolgáltatásokra is.

A keresetek növekedéséhez hozzájárult a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán 2016 novemberében kötött hat évre szóló megállapodás – mondta az államtitkár.

Rákossy Balázs kitért a világgazdaságban jelentkező figyelmeztető jelekre, például a német gazdaság csökkenő ütemű növekedési kilátására, megjegyezte ugyanakkor, hogy Magyarországon a beruházási ráta folyamatosan emelkedik, a 25 százalék fölötti mutató a gazdaság növekedését vetíti előre.

Az európai uniós források felhasználásáról Rákossy Balázs hangsúlyozta, hogy míg 2007-2013 között főleg infrastruktúra-fejlesztés valósult meg, addig 2014-2020 között a közvetlen gazdaságfejlesztésre fókuszáltak, köztük a kisvállalkozások támogatására, a foglalkoztatás bővítésére, az újraiparosítás segítése.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.