Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Profitadót akar az Európai Bizottság az energiaipari vállalatokra
No menu items!

Profitadót akar az Európai Bizottság az energiaipari vállalatokra

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke olyan jogalkotási javaslatot terjesztett elő, amely 140 milliárd dollár értékű profitadó kivetését irányozza elő az energiaipari vállalatokra, hogy enyhítse a gazdaságokat és a háztartásokat idén télen fenyegető, megugró gáz- és villamosenergia-árak hatásait.

Az Európai Unió helyzetéről szóló, az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén elmondott beszédében von der Leyen felvázolta az európai energiapiac strukturális reformját, amely az ukrajnai orosz inváziót követően komoly nyomás alá került.

Ezekben az időkben a nyereséget meg kell osztani és azokhoz kell juttatni, akiknek a legnagyobb szükségük van rá” – mondta von der Leyen, kifejtve, hogy a számlák kifizetése “vállalkozások és háztartások millióinak szorongásává vált“, miután a gázárak az elmúlt két évben tízszeresére emelkedtek.

Beszéde azt követően hangzott el, hogy Oroszország a hónap elején közölte, hogy nem nyitja meg újra az Európát ellátó Északi Áramlat-1 gázvezetéket. Ez a legutóbbi az ellátáscsökkentések sorában, amiért Moszkva az ukrajnai invázió miatt bevezetett nyugati szankciókat okolja.

Az Európai Bizottság azt javasolja, hogy az alacsony költséggel villamos energiát termelő vállalatok bevételeit korlátozzák, ami “több mint 140 milliárd eurót fog bevonni a tagállamok számára, hogy közvetlenül tompítsák a csapást”.

A fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó vállalatoknak is “válsághozzájárulást” kell majd fizetniük “hatalmas profitjuk” miatt – jelentette ki von der Leyen.

Az uniós energiaügyi miniszterek szeptember 30-án ülnek össze, hogy megvitassák a bizottság javaslatait.

A dpa hírügynökség által látott törvénytervezet megawattóránként (MWh) 180 eurós bevételi plafont szabna ki azokra a vállalatokra, amelyek a gáznál olcsóbb forrásokból – köztük megújuló energiaforrásokból, nukleáris energiából vagy szénből – termelnek áramot.

Ursula von der Leyen

A korábbi javaslataitól való fontos eltérésként von der Leyen elvetette a földgáz árának korlátozására vonatkozó elképzelést, de ígéretet tett arra, hogy “tovább dolgozik az alacsonyabb gázárakért“.

Le kell választanunk a gáz domináns befolyását a villamos energia áráról” – mondta, és ehelyett a villamosenergia-piac “mélyreható és átfogó reformját” javasolta.

Az EU-ban a magas gázárak miatt meredeken emelkedtek az áramárak, mivel az áram árát az előállításához szükséges legdrágább energiaforrás határozza meg.

Az uniós javaslattervezetben az is szerepel, hogy az országoknak kötelezően csökkenteniük kell a téli villamosenergia-fogyasztást, hogy Európa elegendő üzemanyaggal rendelkezzen a hidegebb hónapokra.

Beszédében von der Leyen azt is elmondta, hogy az Európai Bizottság engedélyezné az európai vállalkozásoknak nyújtott ideiglenes állami támogatásokat, hogy ellensúlyozza az ingadozó energiapiacok hatásait.

Az európai gazdaságot érintő kihívások tágabb összefüggéseire kitérve hangsúlyozta, hogy a blokknak biztosítania kell a lítium és más ritkaföldfémek saját ellátását, mert “hamarosan ezek fontosabbak lesznek, mint az olaj és a gáz“. (Al Jazeera)

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Húsvéti programokkal várják a családokat a nemzeti parkok

A négynapos hétvégén is nyitva lesznek a látogatóközpontok és tematikus túrákkal várják a kirándulókat.

A Bükk-vidék Geopark elnyerte az UNESCO Globális Geopark címet

A geoparkok fontos szerepet töltenek be a vidéki térségek fejlesztésében a földtudományi értékekre alapuló, a helyi szolgáltatókat helyzetbe hozó fenntartható geoturizmus által

Baj van: több büntetést szabott ki a Nébih

Egy kicsivel rosszabbak lettek a számok, mint korábban, ez valószínűleg annak a kereskedői viselkedésnek köszönhető, amivel megpróbálják a fogyasztás visszaesése miatt kiesett nyereséget visszapótolni

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

Hírek

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.

A héten várható: Az MNB kamatdöntő ülést tart, államháztartási adatok

Tavaly decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 655 600, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 451 300 forint volt.

Devizapiac – Gyengült a forint reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel.

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

BÉT – Emelkedő forgalomban csökkent a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett csökkent a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe,

NAV: már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A bevallási tervezet ugyanis csak azokat a bevételi, jövedelmi adatokat tartalmazza, amelyek a NAV rendelkezésére állnak a munkáltatók és kifizetők bevallásai, adatszolgáltatása révén.

Elemző: a Richter húzta le a BUX-ot

A részvénypiac forgalma 28,7 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Gazdaság

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

Stabil kilátással megerősítette az OTP-bankok besorolásait a Moody’s

A hitelminősítő kiemeli, hogy az OTP finanszírozása stabil, és mindenekelőtt a betétállományra épül.

Az MBH Bank lett a Fundamenta többségi tulajdonosa

A Fundamenta ezentúl az MBH Bank konszolidált leányvállalataként, de önállóan működik tovább

A költségvetés biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez

A költségvetés a válságokban is helytállt, a rendkívüli kiadások mellett is biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához.