Hirdetés
Kezdőlap Ingatlan Takarék Index: idén magára talál a lakáspiac
No menu items!

Takarék Index: idén magára talál a lakáspiac

A tavalyi visszaesés után idén az ingatlan-adásvételek számának növekedése és az újlakás-építések felfutása várható, amit az állami családpolitikai intézkedések is támogatnak – vélik a Takarék Index elemzői.

Az elemzés szerint a gazdaság helyreállásának gyorsaságától függően a lakásárak átlagosan a 2 százalékos csökkenés és a 4 százalékos növekedés közötti sávban mozoghatnak. Az elmúlt évekhez viszonyítva várhatóan visszaesik a befektetési célú ingatlanvásárlás, a bérlakáspiac pedig nehezen talál magára, az első fél évben nem emelkednek a bérleti díjak.

A tavaly átmenetileg 27 százalékosra emelkedő, az új lakásokat terhelő áfakulcs hatására 2020-ban visszaesett az induló építkezések száma. Idén januártól azonban ismét 5 százalékosra csökkent az új lakások forgalmi adója, ráadásul a családi otthonteremtési kedvezménnyel (csok) vásárlók még ezt az 5 százalékot is visszaigényelhetik, ezért a lakásépítések ismételt felfutására lehet számítani a Takarék Index elemzői szerint. Az eddig kiváró fejlesztők elindíthatják új beruházásaikat, így a következő években ismét nőhet a lakáspiaci kínálat.

Az 5 százalékos áfakulcs 2026-ig alkalmazható a 2022 vége előtt még építési engedélyt kapott építkezésekre. Ez ismét egy hullámot generálhat a lakásépítésekben a következő években, mivel a beruházásokat erre a behatárolt időszakra időzíthetik a fejlesztők.

A kínálat szempontjából a másik fontos kérdés az elemzés szerint, hogy miként alakul a most még a koronavírus-járványra tekintettel moratóriummal védett jelzáloghitelesek helyzete. Kényszerértékesítésekre várhatóan 2022-ig nem kerül sor, de kérdés, hogy az esetleg munkájukat elvesztők saját maguk mekkora volumenben kezdik el értékesíteni az ingatlanjaikat.

A 2021-es lakáspiaci kereslet szempontjából kulcsfontosságú a járványhelyzet alakulása és a védőoltások tömegessé válása. Összességében nőtt a bizonytalanság a vásárlók között, óvatosabbak lehetnek a lakáskeresés során.

Ugyanakkor a finanszírozási környezet továbbra is kedvező, a kamatok csökkentek 2020-ban, és drasztikus emelkedésre az idén sem kell készülni. Tavaly visszaesett a kihelyezett hitelek összege, idén a hitelkihelyezés azonban már erősebb lehet. Szintén élénkítik a keresletet az állami támogatások új elemei, amelyek segítik az új és használt lakást vásárlókat is.

A bérleti díjak szintje tavaly jelentősen csökkent az ingatlanközvetítő hálózatok adatai, illetve a KSH lakbérindexe szerint. A helyzet az idei első fél évben sem kedvez a befektetőknek, sem a hosszú, sem a rövid távra kiadó ingatlanok piacán. A bérleti díjak várhatóan nem emelkednek, és nehéz lehet kiadni a lakásokat.

Az elemzők szerint a hosszú távú bérlemények piacán a nyár vége és az ősz hozhat enyhülést, ha a járványhelyzet javulásával az egyetemi oktatás visszatér a hagyományos módba. A vírus mellett a rövid távú szálláshely-szolgáltatások szabályainak szigorítása szintén akadályozhatja a szálláshelyként kiadó ingatlanok piacának helyreállását, ez a pesti belváros bérleti piacát érzékenyen érintheti hosszabb távon is.

A befektetői kereslet az elmúlt évekhez képest mérsékeltebb lehet 2021-ben, a befektetők még kivárhatnak, főként az év első felében.

Hosszabb távon jelentős kérdésnek látják a Takarék Index elemzői, hogy mennyire marad fent a home office gyakorlata a járvány elmúltával. Ahol kevésbé szükséges az irodai jelenlét, ott megfontolandó lehet az állandósult távmunka bevezetése a hét bizonyos napjaira. Így a munkavállalók szempontjából a lakóingatlan otthoni munkavégzésre való alkalmassága fontosabbá válhat. Nagyobb ingatlanra lehet szükség, előtérbe kerülhet az otthoni rekreáció, például az erkély vagy a kert megléte, és fontosak az egyéb technikai feltételek, a többi között a stabil, gyors internetkapcsolat.

Nőhet a kereslet az agglomerációs települések iránt, de közöttük is lehetnek különbségek attól függően, hogy milyen minőségi életet kínálnak, mert a szolgáltatások elérhetősége fontos szempont a lakásvásárlásnál. Emiatt rövid távon várhatóan nem csökken a városok népszerűsége, itt találhatóak ugyanis a kulturális és egyéb szórakozási lehetőségek, és az olyan munkahelyek, ahol nem oldható meg az otthoni munkavégzés.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Új otthonfelújítási támogatás: a szakértő szerint erre érdemes figyelni mindenkinek 

A törvényalkotói szándékkal ellentétben az akció meghirdetésének az elkövetkező egy-két hónapban negatív hatása lesz a piacra, mert a korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy ilyenkor még azok is kivárnak és nem vásárolnak, akiket nem is érint a kedvezmény.
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.