Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság The New York Times: Oroszország Afrika "szíveit és a gyémántot" akarja
No menu items!

The New York Times: Oroszország Afrika “szíveit és a gyémántot” akarja

Oroszország Közép-Afrikában “a szíveket és a gyémántot” akarja meghódítani – írta  terjedelmes helyszíni riportjában a The New York Times című amerikai napilap.  

A lap munkatársa a Közép-afrikai Köztársaságba látogatva arról számolt be, hogy miután az ország elnöke, Faustin-Archange Touadéra Moszkva segítségét kérte az ország stabilitásának helyreállításához, egyre láthatóbb az orosz jelenlét a gyémántban gazdag közép-afrikai országban.

A Közép-afrikai Köztársaságban immár hat éve különböző lázadó csoportok támadják a központi kormányzatot és próbálják megszerezni a gyémántbányák feletti ellenőrzést.

Korábbi lapértesülések is arról számoltak be, hogy a lázadók irányítják az illegális gyémántkereskedelmet. A belháború eddig több ezer ember életét követelte és több milliónyian váltak földönfutóvá.

Touadéra elnök segítségkérése után az országba a helyi katonákat kiképző orosz zsoldosok érkeztek, és az elnök nemzetbiztonsági főtanácsadója is egy volt orosz kém lett.

“Az orosz jelenlét központi alakja helyi és nyugati tisztségviselők szerint  Jevgenyij Prigozsin, az orosz elnök, Vlagyimir Putyin bizalmasa, akit az Egyesült Államokban tavaly fogtak perbe, mert finanszírozta a 2016-os amerikai választási folyamatokba beavatkozó információs háborút” – írta a lap.

Ez a lázadás országunknak nagyon is sokba került. Senki nem sietett a segítségünkre, kivéve az Orosz Föderációt” – fogalmazott az amerikai újságírónak Albert Yaloke Mokpeme, Touadéra elnök szóvivője. Hozzáfűzte: “Oroszország segítségével képesek leszünk biztonságban tudni a gyémántbányáinkat“.

A New York Times illusztrációja

Oroszország segítségének azonban megvan az ára – állapította meg a The New York Times. Az ár: Moszkva képviselői üzleti megállapodásokat kötöttek arany- és gyémántbányászatra. A lap amerikai hírszerzési forrásokból úgy tudja: magának Prigozsinnak személyes jó kapcsolatai vannak az országban 2017 óta létrehozott bányászati, logisztikai és biztonsági cégekkel. Az orosz elnök bizalmasa állítólag részt vett a különböző lázadó csoportokkal folytatott béketárgyalásokon is néhány hónappal ezelőtt.

A The New York Times azt állítja: Prigozsin szerepvállalása aggodalommal tölti el a nemzetközi politika – egyébként a lap által meg nem nevezett – szereplőit. Ezzel összefüggésben a lap emlékeztet arra, hogy tavaly három orosz újságírót gyilkoltak meg  rejtélyes körülmények között. Mindhárman Prigozsin gyémánt-, és aranybányákhoz fűződő érdekeit és kapcsolatait próbálták meg feltárni. A Közép-afrikai Köztársaság kormánya jelenleg is vizsgálódik az ügyben, orosz tisztségviselők cáfolták, hogy közük lenne az ügyhöz, Prigozsin szóvivője pedig nem kívánt válaszolni a The New York Times riporterének kérdéseire.

Putyin elnök és bizalmasa, Jevgenyij Prigozsin

Az újságíró tapasztalatai szerint a helyi médiában és a közösségi oldalakon is egyre erőteljesebben jelen van Oroszország. A Facebook oldalain feltűntek oroszbarát témák és bejegyzések, olyan fotók jelennek meg, amelyek helybélieket mutatnak Oroszország-feliratos trikókban, Bangui, az ország fővárosa környékén lévő hirdetőtáblákon pedig orosz zászlóval posztoló közép-afrikai katonák képei díszlenek.

A Prigozsinhoz köthető egyik bányavállalat kórházakat és vágóhidakat épített. Focibajnokságot szponzorált és szépségversenyt rendezett. A fővárosban létrehoztak egy elsősorban Oroszországra figyelő rádiót, amelynek sugárzási körzete nagyobb az állami rádióénál is. Megjelent még egy – a The New York Times által propagandisztikusnak minősített – rajzfilm is, amely egy nagy ás erős orosz medve történetét beszéli el.

A The New York Times véleménye szerint amióta az Egyesült Államok kivonult Afrikából, és nem kínál új politika  programokat, Oroszország “bevonult” a kontinensre, kiterjesztve jelenlétét a politikailag instabil, de természeti kincsekben gazdag országokban. A lap megjegyzi: a Szaharától délre fekvő több ország – köztük a Kongói Demokratikus Köztársaság vagy Guinea – is kért már segítséget Oroszországtól.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az MNB 50 bázisponttal csökkentette a jegybanki alapkamatot

A nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság ugyanakkor romlott a márciusi kamatdöntés óta, a rövid távú európai kilátásokat főként lefelé mutató kockázatok határozzák meg.

Markovich Béla, a díjnyertes menedzser az oktatásban és a partnerségben hisz 

Ezt szolgálja a Mapei tudásmegosztási programja is, amely évente több ezer részvevő - diákok, szakemberek, építőanyag kereskedők, tervezők - számára biztosít szakmai képzéseket.

Gyorstöltő tanácsok a szakértőtől

Egyre több mobilgyártó úgy árulja készülékét, hogy annak dobozában a töltőkábel mellet nem lapul már töltő.

Turisztikai támogatással erősít a kormány

Tavaly a járvány után teljes helyreállást ért el az ágazat, idén pedig a vendégéjszakák tartós növekedése várható,
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.