Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Újabb csapás az ellátási láncoknak - léket kapott a fekete-tengeri hajózás
No menu items!

Újabb csapás az ellátási láncoknak – léket kapott a fekete-tengeri hajózás

Teherhajó az odesszai kikötőben. A kép illusztráció. Fotó: Bigstock

Az orosz-ukrán háború kitörése miatt több száz hajó rekedt Ukrajna fekete-tengeri partjainál. A kikötők bezárása és a hajókra mért rakétacsapások nemcsak a tengerészeket veszélyeztetik, hanem a globális kereskedelmet, beleértve a gabonapiacokat is.

Egy, az ukrajnai Olvia kikötő közelében rekedt bangladesi teherhajó legénysége robbanást hallott, majd a híd lángokba borult. A bangladesi legénység tagjai, családtagjaik és az ukrán hatóságok szerint múlt szerdán 17 óra 25 perckor csapódott be egy rakéta az MV Banglar Samriddhi nevű hajóba, amely a legénység egy tagját megölte, többeknek pedig súlyos égési sérüléseket okozott. Ez volt az ötödik kereskedelmi hajó, amelyet tüzérségi találat ért Ukrajna partjainál az orosz megszállás óta – számolt be a The Wall Street Journal.

Az ukrajnai háború súlyosan megnehezítette a Fekete-tengeri hajózást, ami széles körű következményekkel jár a nemzetközi szállításra és a globális ellátási láncokra nézve. A londoni székhelyű Windward hajózási nyomkövető cég szerint mintegy 200 hajón közel 3500 tengerész rekedt az ukrán kikötőkben.

Az eredmény a világ második legnagyobb gabonaexportáló régiójának leállása. Ukrajna adja ugyanis a világ kukoricaexportjának 16 százalékát, Oroszországgal együtt pedig a búzaexport 30 százalékát.

A búza világpiaci ára az inváziót megelőző hét óta több mint 55 százalékkal megugrott.

A globális gabonakínálatot ért sokk a legnagyobb kínálati sokk az OPEC 1970-es évekbeli olajcsökkentései óta. Ez élelmiszerhiányt fog jelenteni a Közel-Keleten és Afrikában, és inflációt az egész világon” – mondta Salvatore Mercogliano, az észak-karolinai Campbell Egyetem professzora, egykori kereskedelmi tengerész.

Salvatore Mercogliano

A globális szállítmányozók helyzetét tovább rontja, hogy ukrán és orosz tengerészek ezrei rekedtek a világ kikötőiben, így a hajótulajdonosok a feszült ellátási láncok fenntartásához szükséges helyettesítő személyzetet keresnek.

A Fekete-tengeren és a szomszédos Azovi-tengeren – amelyek fontos élelmiszer- és olajexport útvonalak – az ukrán kikötői hatóságok szerint öt tartályhajót és teherhajót találtak el rakéták. A sérült hajók között vannak tartályhajók, konténerszállító hajók és ömlesztettáru-szállító hajók Japánból, Törökországból, Moldovából és Észtországból, amelyek többek között gázolajat és gabonát szállítanak.

Az ukrán hatóságok általában Oroszországot hibáztatják, amely hadihajók tucatjait vonultatta fel Ukrajna partjai mentén. Oroszország tagadta a felelősséget a támadásokért. Ugyanakkor az orosz erők rakétákkal célozzák az ukrán kikötők infrastruktúráját. Ez része annak a tervnek, hogy elfoglalják Ukrajna déli partvidékét – így elvágva az országot a tengertől – és megfojtsák a gazdaságát.

Múlt csütörtökön elsüllyedt egy észt teherhajó, az MV Helt is, miután a vízvonal alatt találat érte. Az ukrán haditengerészet azzal vádolta Oroszországot, hogy kereskedelmi hajókat kényszerít a Fekete-tenger egy veszélyes területére, hogy elrejtse saját katonai manővereit.

Az oroszok a Helt nevű hajót pajzsként használták, hogy mögé bújjanak az ukrán hajóelhárító fegyverek elől” – közölte az ukrán Állami Határőrszolgálat a Facebookon.

Az orosz erők két ukrán kereskedelmi hajót is feltartóztattak – közölte az ukrán kikötői hatóság.

Ennek oka, hogy Ukrajna csekély flottája nem ér fel Oroszország haditengerészeti erőivel. Az ukrán haditengerészet elvesztette hajóinak nagy részét, amikor Oroszország a Krím 2014-es annektálása során elfoglalta haditengerészeti parancsnokságát. A múlt héten az ukrán haditengerészet elsüllyesztette egyetlen fregattját Mikolajivnál, hogy elkerülje, hogy a hajó az oroszok kezébe jusson.

A NATO ezt követően arra figyelmeztetett, hogy a Fekete-tengeren tartózkodó hajók esetében nagy a járulékos károk kockázata. A Nemzetközi Tengerészeti Szervezet nem sokkal később közölte, hogy számos kormány kérésére március 10-én és 11-én rendkívüli ülést tart a háborúnak a hajózásra gyakorolt hatásával kapcsolatban.

Az utolsó NATO hadihajó körülbelül egy hónappal az invázió előtt hagyta el a Fekete-tengert. Moszkva figyelmeztette a NATO-t, hogy maradjon távol az általa sajátjának tekintett vizektől.

A Nemzetközi Szállítási Dolgozók Szövetsége “háborús területté” nyilvánította az Ukrajnánál lévő vizeket. A tengerészek érdekvédelmi csoportjai szerint sok tengerésznek fogytán van az élelmiszere és az üzemanyaga.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Létrejön a közvetlen légi összeköttetés egy hetedik kínai nagyvárossal is Budapestről

Mindössze előző nap jelentették be, hogy idén nyártól Hszian is közvetlenül elérhető lesz Budapestről, nem sokkal korábban pedig a járatindítást Kuangcsouba.

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.