Az Egyesült Államok szerdán korrupciós vádak miatt büntetőintézkedésekkel sújtott három bolgár állampolgárt és 64 általuk irányított bulgáriai vállalatot.
Az amerikai pénzügyminisztérium közleménye szerint a tárca lépése a legerőteljesebb fellépés a korrupcióval szemben.
A washingtoni minisztérium nyilatkozata szerint büntetőintézkedést léptettek életbe Vasszil Krumov Bozskov üzletemberrel szemben, mivel azzal vádolják, hogy orosz vezetők részére tervezett “titkos csatornát” a bolgár kormány befolyásolására. Bozskov a szerencsejáték szektorban folytatott tevékenységét követően vált Bulgária egyik leggazdagabb emberévé, ám 2020-ban elhagyta az országot, hogy elkerülje a zsarolás, adócsalás és befolyásolási kísérlet vádját. A jelenleg Dubajban élő Bozskov tagadja mindezt.
Ned Price, az amerikai külügyi tárca szóvivője ismertette, hogy a büntetőintézkedésekkel sújtottak között van Alekszander Manolev korábbi gazdaságiminiszter-helyettes, Petar Haralampijev, a külföldi bolgárok ügyeivel foglalkozó ügynökség egykori vezetője és Kraszimir Tomov volt főtitkár is.
A tárca szankciókkal sújtotta Deljan Szlavcsev Pejevszki korábbi parlamenti képviselőt és Ilko Dimitrov Zseljazkov korábbi kormányzati tisztségviselőt is, valamint 64, a fenti három személy által tulajdonolt vagy irányított vállalatot.
“A korrupció nemcsak a pénzügyi forrásoktól fosztja meg az állampolgárokat, hanem rombolhatja azoknak az intézményeknek a tekintélyét is, amelyeknek az lenne a feladata, hogy megvédje őket. A Globális Magnyickij Törvényben foglalt szankciós program alapján végrehajtott büntetőintézkedések is azt bizonyítják, hogy elkötelezettek vagyunk a korrupció elleni küzdelem mellett, akárhol is forduljon elő” – idézte Andrea Gackit, az amerikai pénzügyminisztérium külföldi vagyonok ellenőrzéséért felelős főosztályának vezetőjét a közlemény.
Stefan Janev ügyvivő bolgár miniszterelnök nyilatkozata szerint Victoria Nuland politikai ügyekért felelős külügyi államtitkár telefonon tájékoztatta az amerikai lépésről, amely része annak az erőfeszítésnek, hogy hatékonyabban lépjenek fel a korrupcióval szemben Bulgáriában.
“Partnereinkkel és szövetségeseinkkel fenntartott kapcsolatainkban egyhangúlag valljuk az elkötelezettséget, hogy a korrupció valamennyi formája elleni küzdelemnek feltétel nélküli, fegyelmezett és gyakorlati prioritásnak kell lennie” – áll a bolgár külügyminisztérium szankciókkal kapcsolatos közleményében.
A büntetőintézkedések megtiltják a listán szereplő személyeknek és vállalatoknak, hogy hozzáférjenek az Egyesült Államok pénzügyi rendszeréhez, gyakorlatilag befagyasztva valamennyi amerikai vagyonukat, ezenkívül megtiltják az amerikai állampolgároknak, hogy üzleteljenek a fenti személyekkel és cégekkel.
Az Európai Unió Bizottsága már régóta nyomást gyakorol a 2007 óta EU tagország Bulgáriára, hogy hatékonyabban lépjen fel az ország életét átszövő korrupcióval szemben és javítson a jogállamisággal kapcsolatos mutatóin.