Hirdetés
Kezdőlap Hírek Milliárdokat bukhat Svájc a Brexiten
No menu items!

Milliárdokat bukhat Svájc a Brexiten

Svájc a Brexit miatt aggódik. Ennek az az oka – szól a BBC magyarázaat – hogy a 28 tagállam alkotta Európai Unió egy bilaterális szerződésnek köszönhetően Svájc legnagyobb kereskedelmi partnere. Egyenlőre. Egészen pontosan 2019. március 29. péntek éjjel 11 óráig, amikor is az Egyesült Királyság kilép az Unióból.

A svájci szerszámgép ipar – ami az ipari fúróktól kezdve az autók összeszereléséhez szükséges gépeket is gyártja – egyetlen év alatt, tavaly 2,5 milliárd svájci frank értékben szállított árukat Angliába. Így aztán érthető az alpesi jóléti állam aggodalma, ez az összeg 2,5 milliárd dollárnak, 2 milliárd fontnak felel meg.

Milliárdokat bukhat Svájc a Brexiten Kép: azuzlet.hu / pixabay

– A Brexit napján azonban ez a bilaterális szerződés minden megállapodással együtt megszűnik – nyilatkozta Ivo Zimmermann a svájci szerszámgép ipar képviselője a BBC munkatársának. Joggal aggódnak a svájci gépgyárosok, ezt alátámasztotta a brit hírügynökség által szintén megszólaltatott Haig Simonian, a Brit-Svájci Kereskedelmi Kamara alelnöke.

Ő ugyanis világossá tette az interjúban, hogy a Brexit-megállapodás értelmében, a nem EU-tagállamok csak akkor kereskedhetnek újra kétoldalúan az Egyesült Királysággal, ha az már kilépett az EU-ból. „Addig minden be lesz fagyasztva – fogalmazott a BBC-nek a kamarai alelnök. Magyarán, addig nem tudnak megállapodni semmiben az áruk, a vámok, valamint az emberek szabad mozgását illetően.

Az Egyesült Királyság 2017-ben Svájc ötödik legnagyobb kereskedelmi partnere volt 11,4 milliárd svájci frank értékű exporttal, míg Angliából 2016-ban a hatodik legnagyobb értékű, 21 milliárd fontot kitevő árumennyiség érkezett Svájcba. Mivel pedig nemcsak Haig Simonian véli úgy, hogy „minden bizonytalanság megmérgezi az üzleti, a befektetési és egyáltalán mindenféle döntéshozatalt a két ország között”, a svájci kormány előremenekülve egy „Lyuk befoltozó” stratégiát dolgozott ki a Brexit utánra – írja a BBC munkatársa. Ezzel már az elmúlt két évben is arra törekedtek, hogy megelőzzék a Brexit után keletkező hatalmi és döntési vákuumot, valamiféle menekülő útvonalat készítsenek London irányába svájci részről.

Természetesen nem hivatalosan, hanem informálisan, amivel a BBC értesülései szerint már most is egészen jól haladnak. Az újságíró szerint erre utalhatott Jeremy Hunt brit külügyminiszter múlt havi berni látogatása utáni nyilatkozata is, amiben a vizitet „kiválónak” minősítette, de a kijelentését nem magyarázta meg. A BBC emlékeztet arra is, hogy Jan Atteslander a svájci üzleti fórum az Economiesuisse képviselője elismerte, hogy országa árgus szemekkel figyeli a EU utáni Nagy-Britanniával kötendő megállapodások lehetőségeit. „ Az óra ketyeg, mi pedig aggódunk, mert világosak a kereskedelmi szabályok Angliát illetően – tette hozzá a svájci szakember.

A svájciak nem szeretik az utolsó pillanatra hagyni a döntéseiket és nem bírják a halogatást. Most azonban egyszerűen nem tehetnek mást, mint figyelnek és várnak – zárul a BBC elemzése a svájci Brexit aggodalmakról.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Négy hidrogén- és 11 elektromos hajtású autóbuszra érkezett pályázat a HUMDA-hoz

A támogatási okiratok 2024 nyarára várhatóak, a projekteket legkésőbb 2027. június 30-ig kell lezárni, azaz addig kell beszerezni az autóbuszokat.

Egymilliárd dollárt gyűjtött az önvezető startup

A Wayve olyan szoftvert fejleszt, amely közérthetően elmagyarázza, hogy egy autó miért hozott egy bizonyos vezetési döntést.

Tízezrek menekítik a millióikat az adó elől, a TBSZ az új sztár

Az idei első negyedévben csaknem 33 ezer tartós befektetési...

A magyar munkavállalókat segíti a munkásszállás-kialakítás támogatása

Czomba Sándor szerint a belső mobilitást szeretnék segíteni, vagyis nem vendégmunkásoknak épülnek a szállások.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Tízezrek menekítik a millióikat az adó elől, a TBSZ az új sztár

Az idei első negyedévben csaknem 33 ezer tartós befektetési számlát (TBSZ) nyitottak a magyarok, ami azt mutatja, hogy az állampapírpiacról kivett százmilliárdok hozamára továbbra...

Jelentősen nőtt az Erste Bank nyeresége az első negyedévben

Kivárás jellemzi a vállalati szektorban a hitelkeresletet, ezért elmaradt a növekedés.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések