Kezdőlap Pénzvilág Vigyázzon: az adathalászok egyre inkább a pénzét akarják a neten!
No menu items!

Vigyázzon: az adathalászok egyre inkább a pénzét akarják a neten!

Az utóbbi időben Magyarországon is mindennapossá vált az internetes adathalászat. Ami a bankszámlánkat is érintheti. Ahogy egy névtelenséget kérő banki szakember fogalmaz, mindez nem véletlen. A veszélyes pedig az, hogy ezek a támadások már olyan élethű imitációk, amelyek tökéletes megtévesztést tudnak elérni.

Bizonyára mindenki tapasztalja, hogy emailjei között olyan bankoktól is kap az azonosítási kódjait elkérő elektronikus leveleket, amelynek nem is ügyfele. A veszély akkor kezdődik, ha ezek között olyan is van, ami a saját pénzintézetétől, vagy más szolgáltatójától (ahogy legutóbb az egyik telekommunikációs társaságtól) érkezik és életszerűnek is tűnik a levél, amelyben mondjuk azt kérik: valamilyen technikai átállás miatt adjuk meg a személyes adatainkat, belépési kódjainkat.

Az Üzletnek nyilatkozó bankbiztonsági szakember szerint – ha egyáltalán elolvassa valaki az ilyen levelet – itt kell felvillannia a képzeletbeli piros lámpának. A biztonsági aranyszabály ugyanis az, hogy egy bank – semelyik bank -, soha sem nem kér az ügyfeleitől olyan adatokat, amelyek a személyes azonosító és belépő kódjaikat tartalmazzák! Vagyis ha valaki egy ilyen levelet kap, legyen nagyon-nagyon óvatos!

A másik fontos tudnivaló az, hogy a banki adathalászatnál (szaknyelven fishing-nél) sosem a bank van megtámadva az interneten keresztül, hanem az ügyfél! A pénzintézet nem is tud arról, hogy ügyfele veszélyben van! Hogy mindez miért kulcskérdés és milyen veszélyeket rejt a gyanútlan ügyfelek számára, az az alábbiakból kiderül.

De előbb szóljunk magáról a jelenségről. Az ilyen adathalászat lényege az, hogy a csalók a normál banki webes felület hű másolatát elküldve operálnak. Méghozzá nemcsak az adott bank ügyfeleit támadják, hanem mindenkit, akinek a címlistájához hozzájutottak az internet fekete bugyrának tartott dark weben, vagy egyszerűen a fekete piacon, ahol pénzért minden kapható: címlista, szerver, a hamis weboldalt elkészítő szoftver.

Ami ebben a legveszélyesebb az az, hogy – a megadott limitek függvényében -, nagyon komoly összegek „elhalászásáról” van szó és a hamisítói iparág is szofisztikálódik. Mindez még akkor is nagy veszélyeket rejt, ha a tapasztalatok szerint ez első/néhány tranzakció után a bank is megkezdi a támadás elhárítását. De ma már a pénzintézeti oldalak hamisítványai is a szó szoros értelmében megszólalásig hasonlítanak az eredetikre. Tehát amíg a korábbi, primitív megjelenésű, a google fordító hibáival tarkított szövegű hamisítványokat viszonylag egyszerű volt kiszűrni észrevenni, a mostani adathalász levelek felismerése nem annyira egyszerű, különösen akkor, ha valaki a munkájában elmélyedve szinte automatikusan nyitja meg és olvassa a leveleit.

A technikai fejlődés eredményeként a magyar fogyasztók számára már nincs meg az a látszólagos védelem, ami korábban abból fakadt, hogy országunk kicsi, a nyelvünk bonyolult és nemzetközi viszonylatban kevesebb ügyfelet ér el a támadás, mint egy nagyobb országban. Azzal, hogy ma már a legfejlettebb internetes technológiák is megfizethetők, a csalóknak is megéri az olyan kisebb piacokon is bepróbálkozniuk, amelyeket korábban kerültek. Ez pedig azért is nehéz helyzetbe hozza a magyar bankokat, mert az ügyfelek edukációja ebben a témában nehéz, ugyanis kevés az olyan platform ahol nem csak elérik őket, de jelezni is tudják a valós veszélyt.

És itt térünk vissza arra, hogy az óvatlan ügyfél számára miért jelent kellemetlen (kisebb összegnél), vagy súlyosabb (nagyobb limitnél) akár a teljes megtakarítását kockáztató veszélyt az, ha egy ilyen hamis oldalon megadja a titkos kódjait. Amit – ahogy jeleztük – egyik bank sem kér el soha! Ha viszont a hamisítók élethű oldalára ellátogatva megadjuk az azonosításunkra szolgáló kódokat, a bank már semmit nem tehet. A szabályok szerint ugyanis ezeket a tranzakciókat éppen úgy kell kezelnie, mint az általunk indított legális pénzügyleteket – hiszen semmi oka és lehetősége nincs arra a pénzintézetnek, hogy gyanakodjon és megállítsa az ügyletet.

Ilyenkor a bank egyetlen védekező mechanizmusa léphet életbe, de az is csak a kirívó esetekben. Mondjuk ha valaki 10 éve csak Magyarországon bonyolít tranzakciókat, vagy mondjuk csak Európában utazik, a megszokottól eltérő helyről – mondjuk Malájziából, vagy Nigériából (ami azért persze feltűnőbb) -, és/vagy összegszerűségről érkező tranzakció esetén meg tudja állítani az átutalás folyamatát és az ügyfelet felhívva kérheti az azonosítást és jóváhagyást. Más kérdés, hogy az egyre gyorsabb átutalás – különösen a hamarosan gyakorlattá váló átutalás – kötelezettsége mellett a bankok már az ilyen jellegű vészreakció lehetőségét is elveszítik. Vagyis az ügyfeleknek még a korábbiaknál is jobban kell ügyelniük a pénzükre. Mert ha egy adathalász oldalon valaki megadta az adatait és a megadott összeget, mint egy legális tranzakció keretében leemelték, a bank már tehetetlen – az ügyfél nagy valószínűséggel bukta a pénzét.

Az még a szerencsésebb, ha valaki, még azután, hogy gyanút fogott, miután a hamis oldalon megadta az adatait, figyelmezteti a bankot. A pénzintézet ilyenkor azonnal blokkolja a tranzakciót, és a hozzáférést. Az ügyfél pedig kérhet új azonosítókat, de például addig is jöhet pénz a számlájára – miközben a számlán lévő összeg is megmenekül. Amennyiben valaki azt tapasztalja, hogy az adathalászok megpróbálták levenni a pénzét, vagy ezt meg is tették, nemcsak a saját jövőbeni védelme, de a többi ügyfél biztonsága miatt is érdemes risztani a bankot, amely az első ilyen jelzésre blokkolja a támadó szerverét, hogy az ne tudja a megtévesztő oldalt üzemeltetni.

Ezért is van az, hogy amint azt névtelen informátorunk kifejtette: a pénzintézetek maguk is abban érdekeltek , hogy – mint egy fedett nyomozó -, bekerüljenek a megtévesztendő ügyfelek közé, mert minél hamarabb értesülnek az adathalászatról, annál hamarabb tudnak számukra védelmet nyújtani.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tajvan szerint indokolatlanok az amerikai vámok

A tajvani kormány csütörtökön kiadott közleményében észszerűtlennek nevezte az Egyesült Államok által Tajvan termékeire kivetett 32 százalékos vámot

Kína és az EU újrakezdi az ármegállapodási tárgyalásokat az elektromos járművek ügyében

Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat

Brit miniszterelnök: Nagy-Britanniának nem érdeke a kereskedelmi háború

Trump bejelentése után a Brit Iparszövetség (CBI) állásfoglalásban szólította fel a brit kormányt a vámjellegű ellenlépések elkerülésére.

Az olasz kormányfő szerint el kell kerülni a kereskedelmi háborút

Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vámháború egyik félnek sem érdeke, megállapodásra kell jutni a kereskedelmi háború elkerülésével
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet