Kezdőlap Tudomány Migrációt szül a születésszám dráma Európában
No menu items!

Migrációt szül a születésszám dráma Európában

Miért indít el „elképesztő társadalmi változást” az alacsony születésszám Európában? Erről szól a Lancet friss jelentése, miszerint a nyugati országok kénytelenek lesznek megnyitni határaikat a migráció előtt, ha versenyképesek akarnak maradni.

A fekete halál kapcsán – ami a bubópestis világjárvány, amely az 1300-as évek közepén körülbelül öt évig söpört végig Európán és Ázsián – a széles körű vélekedés, hogy a pandémia a világ népességét egyharmadára csökkentette.

Csaknem 700 évvel később azonban, amikor ez a hírhedt világjárvány az utolsó olyan világméretű jelenség lett, amely ilyen hatalmas mértékben csökkentette a világ népességének szintjét, egy új jelentés figyelmeztetett azokra a„megdöbbentő társadalmi változásra”, amelyet a termékenységi ráták zuhanása okoz és ami az emberek számát is érintheti. Bolygónk lakosságszáma, ami jelenleg több mint nyolcmilliárd, évtizedeken belül jelentősen visszaesik majd.

A The Lancet nemzetközi orvosi folyóiratban megjelent közelmúltbeli globális termékenységi tanulmány szerint „a termékenység globálisan csökken, és 2021-ben az országok és területek több mint felében az arányok a reprodukciós szint alatt maradtak”. Az Aljazeera szemléje szerint Natalia V Bhattacharjee, a jelentés egyik társszerzője úgy látja, hogy a következmények „hatalmasak” – különösen a nyugat-európai országok számára, amelyekben jelenleg hatalmas nyugtalanság tapasztalható a migrációs nyomás miatt. „A termékenységi ráták és az élveszületések jövőbeli trendjei teljesen átalakítják a világgazdaságot és a nemzetközi erőviszonyokat, ami szükségessé teszi a társadalmak átszervezését” – mondta.

A tanulmány azt sugallja, hogy Nyugat-Európának a születések számának különösen meredek visszaesésével kell szembenéznie a következő évtizedekben, és a probléma megoldásához újra meg kell nyitnia határait a korlátlan migráció előtt. 

Ezt mondja a Lancet-jelentés?

A Globális termékenység 204 országban és területen, 1950-2021, 2100-ig szóló előrejelzéssel című márciusi jelentést a Washingtoni Egyetem Egészségügyi Metrikák és Értékelési Intézetének (IHME) nemzetközi kutatócsoportja állította össze. Előrejelzéseit arra a széles körben elfogadott előfeltevésre alapozta, hogy az országokban 2,1 gyermek/nő teljes termékenységi arányra (TFR) van szükség ahhoz, hogy egy országban nagyjából stabil népességet biztosítsanak.

Nyugat-Európában azonban az előrejelzések szerint a TFR a 2021-es 1,53-ról 2050-re 1,44-re, majd 2100-ban ismét 1,37-re esik vissza a jelentés szerint, amely azt jósolja, hogy Spanyolország szenvedi el az egyik legmeredekebb visszaesést. 1,11-re 2100-ban.

A csapat azt is megjósolta, hogy a világon csak hat ország – Szamoa, Szomália, Tonga, Niger, Csád és Tádzsikisztán – TFR-je lesz még mindig 2,1 felett lesz a következő századfordulón.

Mi a kiváltóok?

A születésszám csökkenése a szakértők szerint a nők nagyobb munkahelyi részvételének, valamint a fogamzásgátláshoz való hozzáférésnek az eredménye. Az olyan testületek szerint, mint az ENSZ, a világban egyre több dolgozó nő járul hozzá a növekvő gazdaságokhoz.

Ahogy Philip Pilkington makroközgazdász írta a brit Daily Telegraph januári számában: „Ahogy nő a gazdagság egy országban, csökken a születési aránya – olyan biztosan, mint ahogy az éjszaka követi a napot.”

A születésszám csökkenését az orvostudomány fejlődésének is tulajdonítják, ami azt jelenti, hogy a családoknak nem kell annyi gyermeket szülniük, hogy elegendő túlélő utódot biztosítsanak, mint azt az elmúlt évszázadokban tették.

Nyugati kérdőjelek?

Ha a The Lancet megállapításai helyesek, akkor az Egyesült Királysághoz hasonló országok, ahol az előrejelzések szerint a születési ráta 2050-re 1,38-ra, 2100-ra pedig 1,3-ra esik vissza a 2021-es 1,49-ről, a következő nyolc évtizedben vagy még tovább a bevándorlástól függnek majd, ha meg akarja őrizni a jelenleg 68 millió körüli lakosságszámot.

Mivel kevesebb csecsemő születik, és az orvostudomány fejlődésének köszönhetően az emberek tovább élnek, Nyugat-Európa népessége gyorsan az elöregedéssel néz szembe. Mivel kevesebb fiatalnak kellene megteremtenie az idősek eltartásának növekvő költségeit, az országok komoly gazdasági kihívásokkal nézhetnek szembe az elkövetkező évtizedekben.

A Lancet-jelentés, amely szerint a szubszaharai Afrikában, ahol 2100-ban minden második gyermek ott születik, azt is előrevetíti, hogy a magas jövedelmű országok küzdeni fognak a gazdasági növekedés fenntartásáért. A szakértők szerint az egyetlen kézenfekvő megoldás az, ha több migrációt engedélyeznek a fiatalabb népességű országokból.

A kérdés, hogy vajon a nyugati országoknak el kell-e fogadniuk majd a nyitott határpolitikát? Végül igen – mondta Bhattacharjee. „Miután csaknem minden ország lakossága fogy, a nyílt bevándorlásra való támaszkodás szükségessé válik a gazdasági növekedés fenntartásához.” Hozzátette, hogy „a szubszaharai afrikai országok olyan létfontosságú erőforrással rendelkeznek, amelyet az elöregedő társadalmak elveszítenek – a fiatalos lakosságot”. Ugyanakkor a „nyílt bevándorlási” politika fogalma azonban sok mai nyugati demokrácia számára szégyenfoltot jelent.

Kocsis Erika

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

NAV: július 5-től változik néhány adószabály

Július 5-től változik az alkalmazottjukat be nem jelentők és a hiánypótlási felhívást semmibe vevő cégekre vonatkozó néhány adószabály.

Egyharmad Balatonnak megfelelő öntözővíz-készlet áll rendelkezésre

A rendkívüli aszály és a csapadékhiány ellenére minden öntözési igényt ki tudunk elégíteni – közölte Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára. Hozzátette, a gazdáknak ingyenesen biztosított öntözővíz az aszállyal szembeni védekezés kulcsfontosságú eleme.

Több mint 100 világváros vezetője találkozik Bécsben

Július 2. és 4. között több mint száz városvezető és döntéshozó érkezik több mint 50 városból, hogy részt vegyen a bécsi Városházán megrendezett World Cities Summit elnevezésű világvárosi csúcstalálkozó 14. főpolgármesteri konferenciáján. A eseményen a résztvevők a közösen vitatják meg a városokat érintő aktuális kihívásokat és osztják meg egymással gyakorlati, innovatív megoldásaikat.

Új küldetés: itthon tartani és egyben tartani a mozduló magánvagyont

A komplex, partneri alapon működő családi vagyontervezési szolgáltatás nem csak a gazdagok kényelmét szolgálja – nemzetgazdasági jelentősége van.
Hirdetés

Hírek

NAV: július 5-től változik néhány adószabály

Július 5-től változik az alkalmazottjukat be nem jelentők és a hiánypótlási felhívást semmibe vevő cégekre vonatkozó néhány adószabály.

Több mint 100 világváros vezetője találkozik Bécsben

Július 2. és 4. között több mint száz városvezető és döntéshozó érkezik több mint 50 városból, hogy részt vegyen a bécsi Városházán megrendezett World Cities Summit elnevezésű világvárosi csúcstalálkozó 14. főpolgármesteri konferenciáján. A eseményen a résztvevők a közösen vitatják meg a városokat érintő aktuális kihívásokat és osztják meg egymással gyakorlati, innovatív megoldásaikat.

KSH: májusban 2,6 százalékkal elmaradt az ipari termelés az egy évvel korábbitól

2025 májusában az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlannal. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,3 százalékkal kisebb volt a 2025. áprilisinál.

Otthon Start programmal nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése

Az Otthon Start programmal a kormány egy olyan terméket alkotott, amire évtizedek óta nem volt példa és általa nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése.

Magyarországnak is jön a zöld pénz. 3,66 milliárd eurót oszt szét az EU.

Fotó:wikipedia Az Európai Bizottság és az Európai Beruházási Bank ma...

10 év, tripla új lakás négyzetméter ár. Az ÉVOSZ elnök most mégis lát reményt.

Az építőipar és a hazai építőanyag gyártás számára is...

Société Générale pert nyert Horvátországgal szemben a devizahitelesek ügyében

A Société Générale francia bank megnyerte azt pert, amelyet a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjánál (ICSID) indított Horvátország ellen Washingtonban a svájci frank alapú jelzáloghitelek ügyében

A vendégek messziről elkerülik azokat az éttermeket, ahol rossz a mosdók állapota

A Tork nemzetközi felmérésében a válaszadók 73%-a arról számolt be, hogy a kellemetlen mosdóélmények alapvetően befolyásolják döntésüket, hogy visszatérő vendégek lesznek-e1 a vendéglátóhelyeken
Hirdetés

Gazdaság

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.