Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Német gazdaság - a megtorpanás jelei
No menu items!

Német gazdaság – a megtorpanás jelei

A harmadik negyedévben csökkent a német bruttó hazai termék, az azt következő hónapok is kedvezőtlen előjeleket mutatnak. A német statisztikai hivatal, a Destatis a bruttó hazai termék (GDP) 0,2 százalékos negyedéves csökkenését mutatta ki, a német feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) novemberi értéke pedig a 47 havi mélypontjára sűlyedt.

A harmadik negyedévben az első becslésnek megfelelő mértékben csökkent az előző negyedévihez képest a német gazdaság teljesítménye a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis közzétett második becslése szerint.

A Destatis novemberi első becslését megerősítve második, az adatok szélesebb körére támaszkodó becslésében is a bruttó hazai termék (GDP) 0,2 százalékos negyedéves csökkenését mutatta ki a harmadik negyedévre vonatkozóan ár, szezonális és naptári kiigazítással.

Az idei harmadik negyedévben első alkalommal csökkent a GDP negyedéves bázison 2015 első negyedéve óta. Az év első felében a bruttó hazai termék még növekedett, az első negyedévben 0,4 százalékkal, a második negyedévben 0,5 százalékkal negyedéves bázison.

2018, III. negyedév. A német statisztikai hivatal, a Destatis a bruttó hazai termék (GDP) 0,2 százalékos negyedéves csökkenését mutatta ki Kép? AzÜzlet.hu/DestatisA GDP harmadik negyedévi negyedéves csökkenése elsősorban a külkereskedelmi forgalom alakulására vezethető vissza. Az előzetes adatok alapján a javak és szolgáltatások exportja 0,9 százalékkal csökkent a második negyedévhez képest, az import viszont 1,3 százalékkal nőtt.

A GDP belföldi tényezői vegyes képet mutattak a harmadik negyedévben, a gépek, berendezések és járművek beszerzésére fordított beruházások 0,8 százalékkal, az építőipari beruházások 0,9 százalékkal nőttek, a lakossági fogyasztás viszont 0,3 százalékkal csökkent elsősorban az autóvásárlások visszaesése miatt.

Az egy évvel korábbihoz képest az idei első negyedévben 1,4 százalékkal, a második negyedévben 2,3 százalékkal, a harmadik negyedévben pedig 1,1 százalékkal nőtt a német bruttó hazai termék.

Londonból is kedvezőtlen hírek érkeztek

 A londoni IHS Markit gazdaságkutató intézet beszerzésimenedzser-indexének tanúsága szerint vártnál nagyobb mértékben 47 havi mélypontra csökkent novemberben a német gazdaság teljesítményének a növekedési üteme.

IHS Markit gazdaságkutató intézet beszerzésimenedzser-indexe Kép: azuzlet.huNovemberben a német feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) előzetes értéke 51,6 pontra, 32 hónapja a legalacsonyabbra csökkent az előző havi 52,2 pontról a várt 52,3 pont helyett.

Az előzetes szolgáltatóipari BMI a várt 54,6 pont helyett 53,3 pontra, hat havi mélypontra csökkent novemberben az előző havi 54,7 pontról.

A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatok összesítésével képzett kompozit BMI előzetes novemberi értéke így 52,2 pont, 47 hónapja, 2014 decembere óta a legalacsonyabb lett a várt 53,2 pont helyett az októberi 53,4 pont után.

A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági ágazat teljesítményének növekedését, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi.

A novemberi BMI adatok a legnagyobb euróövezeti nemzetgazdaság növekedési ütemének a lendületvesztéséről tanúskodnak - kommentálta a felmérés megállapításait Phil Smith, az IHS Markit közgazdásza.

Hozzátette: a külpiaci kereslet csökkenése a magángazdaság minden szektorára fékezőleg hat, a feldolgozóiparban viszont az új exportmegrendelések hat éve legnagyobb havi csökkenéséről számoltak be, de a szolgáltatóiparban is érzékelhető volt a külpiaci kereslet csökkenése.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Itt a csavar: a mesterséges intelligencia most új munkahelyeket teremt az IT piacon

Az AI-tehetségeket kereső vállalatok számára egyszerűen nincs elég tapasztalt munkavállaló, és néhányan közülük akár milliós éves kompenzációs csomagokat is elkérnek.

Nagyon meg kell fékezni a csonttörő dengue-lázat: itt van a megoldás

Lopakodó, maláriát terjesztő unokatestvérével ellentétben a nőstény Aedes aegypti vagyis az egyiptomi csípőszúnyog bosszantó hanggal jelzi a közeledését, de a csípése sokkal rosszabb, mint a zümmögése.

Megjött a kamatemelés a lakáshiteleknél, áttörik a bankok a THM-plafont

A kamatoknál élénkebb volt a mozgás a jövedelmi elvárások terén.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.