Hirdetés
Kezdőlap Hírek Kamatplafon nélkül is viszik a személyi kölcsönt
No menu items!

Kamatplafon nélkül is viszik a személyi kölcsönt

Kép/Forrás: instacash.hu/

A friss adatok szerint ennyiért nem nagyon kell a lakáshitel az ügyfeleknek, a személyi kölcsönt viszont akár ilyen drágán is felveszik. A kormány által egyelőre csak javasolt 8,5 százalékos lakáshitel THM-plafon eléréséhez még a legjobb ajánlatokat adó bankoknak is lejjebb kellene menniük az áraikkal, a többségnek pedig 1-2 százalékot is vágni kellene a kamataiból – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. 

Továbbra is jelentősen elmarad az előző évitől a lakosság hitelfelvételi kedve, de már vannak jelei az élénkülésnek. A hitelkamatok csökkenésnek indultak, és néhány hiteltípus továbbra is népszerű a lakosság körében. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint 54,41 milliárd forint lakáscélú jelzáloghitelekre kötöttek szerződést a lakossági igénylők 2023. augusztusban. Ez 8 százalékkal meghaladja a júliusi eredményt, viszont mindössze az 56,7 százaléka az egy évvel ezelőttinek. A szerződések száma 2,5 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest, augusztusban 4609 szerződést írtak alá az igénylők. Többségük legalább 5 éves kamatperiódust választott, az átlagosan felvett lakáshitel összege pedig 11,8 millió forint volt.

A lakáshitelek átlagos hitelköltség mutatója valamelyest csökkent, 10,41 százalékról 10,12 százalékra. A kormány a legújabb bejelentés szerint mesterségesen gyorsítaná fel a kamatok csökkenését, amitől növekvő hitelkeresletet vár. A bankoktól azt kéri, hogy október 9-től legfeljebb 8,5 százalékos teljes hiteldíj mutató (THM) mellett folyósítsanak jelzáloghiteleket.

A 8,5 százalékos elvárt THM alacsonyabb, mint a piacon átlagos ügyfelek által elérhető legjobb ajánlatok. Átlagbérre, 10 millió forintos hitelösszegre ugyan már akadnak 9 százalék alatti THM-ek is az ajánlatokban, de inkább a 9 százalék felettiek a jellemzőek a Bank360.hu lakáshitel kalkulátorának számításai szerint. Az önkéntes kamatplafonhoz tehát lényegében minden banknak jelentősen csökkentenie kellene a teljes hiteldíj mutatóját ezeknél a hiteleknél. Van, amelyiknek a legjobb ajánlatához képest már csak 0,25-0,5 százalékkal, de olyan bank is akad, amelynél ek 1,5-2 százalékot vagy akár annál többet is engednie kellene.

A Bank360.hu számításai szerint egy 10 millió forintos lakáshitel esetén 8,5 százalékos THM-mel 20 évre 85-86,5 ezer forintosak lehetnének a törlesztőrészletek a kezdeti költségektől függően. A jelenlegi legjobb ajánlatok már közelében vannak ennek, de az átlagosnak mondható hitelkínálat esetén ez 5-10 ezer forintos spórolást jelentene havonta az ügyfeleknek.

Egyre többen kötnek személyi kölcsön szerződést

Közel négy éves csúcson járt augusztusban a személyi kölcsön szerződések száma, utoljára 2019. októberében vettek fel többen ilyen típusú hitelt. Az augusztusban kötött 24 484 szerződés 4 százalékkal haladta meg a júliusi értéket, az egy évvel ezelőttit pedig több mint 18 százalékkal. A felvett összeg 50,96 milliárd forint volt összesen, ami az előző hónaphoz képest közel 4 százalékos emelkedés. Az átlagosan felvett személyi kölcsön összege 2,08 millió forint volt.

A személyi kölcsönök átlagos hitelköltség mutatója is csökkent valamelyest, de továbbra is magas, augusztusban 19,38 százalék volt. A kedvezőbb ajánlatok között azonban már lehet találni 15-17 százalékos THM-mel igényelhető kölcsönöket is. Ezek persze még így is drágák, de a keresletből az látszik, hogy az ügyfeleknek még ilyen áron is szükségük van rájuk.

Éledezik a babaváró hitel, jöhet a véghajrá

Amilyen rosszul indította az évet a babaváró hitel, annál inkább kezdi összekapni magát az év végére, amikor még számíthat egy nagyobb hajrára is. Januártól ugyanis jelentősen szűkül majd az igénylők köre, már csak azok a házaspárok tudják majd igénybe venni a támogatást, ahol a feleség 30 év alatti. 30 év felett már csak igazolt várandósság esetén lesz lehetőség az igénylésre.

Az új szabályok bevezetése előtt tehát nem véletlen, hogy ismét nőni kezdett a kamatmentes milliók iránt az érdeklődés. Augusztusban 25,25 milliárd forintra kötöttek szerződést a párok, így a 2019. júliusi indulás óta már összesen 2240 milliárd forintot vettek fel.

Keresik a lakossági befektetők a magas kamatokat

A háztartások által elhelyezett forintbetétek átlagos kamatlába a lekötött betétek esetében 10,95 százalék volt augusztusban, a júliusi 12,05 százalék után. Ezzel szemben a lakossági betétek kamata valamelyest emelkedett az előző hónaphoz képest, 4,70 százalékról 4,86 százalékra.

A látra szóló és folyószámlabetétek összege 8108,8 milliárd forint volt, ezen belül a lakosságnál 6973,3 milliárd forint volt, ami minimális, 0,3 százalékos csökkenést jelent a júliushoz képest, a tavaly augusztusi értéknek viszont mindössze a 84 százaléka. A lakosság augusztusban valamivel több betétet kötött le, mint júliusban, ez az összeg 230 milliárd forintról közel 272-re emelkedett.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megnyílt a JÉGVILÁG a Nyíregyházi Állatparkban

A 10.000 évvel ezelőtti jégkorszakot valósághű mamutok, mamutcsontvázak jelzik.

Kedd éjfélig döntsünk! Ki kapja az 1+1 százalékunkat?

A személyi jövedelemadó kapcsán idén is élni lehet az öngondoskodási megtakarítási formákhoz kapcsolódó adó feletti rendelkezési jogosultsággal, amely alapján jellemzően a befizetések húsz százalékát lehet visszaigényelni.

Együttműködési megállapodás a magyar Aeroplex és a román Romaero között

Együttműködési megállapodást írt alá az Aeroplex Közép-Európai Légijármű Műszaki Központ Kft. (ACE) és a román Romaero S.A. pénteken Budapesten, amely alapján a magyar vállalat saját megrendelői részére repülőgép-karbantartást végez a bukaresti Baneasa repülőtéren, ebbe bevonja a román repülőgép-karbantartó vállalat létesítményeit, infrastruktúráját, eszközparkját, szakembereit. Az aláírási ünnepségen Demény Árpád, az ACE ügyvezető igazgatója elmondta: az ACE Európa egyik legnagyobb független repülőgép-karbantartó társasága, a legnagyobb légitársaságokkal dolgoznak együtt. Kiemelte, hogy a román partnerrel kötött megállapodás hosszú távú üzleti stratégiai céljuk megalósítását segíti. Az ACE ügyvezető igazgatója rámutatott arra, hogy a világ repülőgépiparában jelentős verseny van, amelyben fontos értéket képvisel az eszközök, a növekedés és a stabilitás megléte. Demény Árpád az MTI kérdésére elmondta: a bukaresti bázison 2024 októberében indulna a karbantartás. Kezdetben egy termelési vonalat (egy termelési vonalon egyidejűleg egy repülőgépet fogadnak) alakítanak ki, majd ezt fejlesztenék fokozatosan öt termelési vonallá. Az ACE tájékoztatása szerint a megállapodással új karbantartó bázis jön létre az Aeroplex égisze alatt, amely lehetőséget kínál arra, hogy a társaság szolgáltatásait még szélesebb körben elérhetővé tegyék a régióban. Az Aeroplex Közép-Európai Légijármű Műszaki Központ Kft. magyar vállalat, a régió legnagyobb független repülőgép műszaki központja. Fő tevékenységi köre az Airbus és Boeing típusú repülőgépek javítása és karbantartása. Az Aeroplex Budapesten és Debrecenben lát el forgalmi karbantartási tevékenységet, budapesti bázisán hangár szintű karbantartást, illetve repülőgépes berendezésjavítást végez, mintegy 18 ezer négyzetméternyi hangárban és a hozzá kapcsolódó 3,5 ezer négyzetméternyi műhelyterületen. Az ACE 2022-ben 21,6 milliárd forint árbevételt és 960 millió forint adózott eredményt ért el. A cég árbevétele 2023-ban 31,3 milliárd forintra, nyeresége 1,6 milliárd forintra emelkedett. A Romaero céget 1920-ban alapították, egykor a román védelmi és repülőgépipar legnagyobb vállalata volt, jelenleg repülőgép-karantartással foglalkozik.

A nyugati és keleti technológiák találkozóhelye lesz Magyarország

A jövő a zöldenergiáé Lantos Csaba energiaügyi miniszter szerint, ezért a legkorszerűbb nyugati és keleti technológiák találkozóhelyévé teszik Magyarországot.

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Gazdaság

Nagy Márton: május 16-tól elérhetők a 30 év feletti álláskeresőket segítő támogatások

Május 16-tól elérhetők a 30 év feletti álláskeresők és inaktívak elhelyezkedését célzó támogatások, az uniós társfinanszírozással megvalósuló program teljes kerete több mint 150 milliárd forint

A többség családon belül dönt a pénzügyeiről

meghaladja az 50 százalékot azok aránya, akik családtagoktól kérnek tanácsot pénzügyi döntésekben, de a baráti, ismeretségi körben tájékozódók aránya is megközelíti a 30 százalékot.

Már él az automatikus napi átutalási limit az OTP-nél

Sok OTP-ügyfél most, az internet- vagy mobilbanki belépésénél szembesül azzal az üzenettel, hogy május 8-tól a pénzintézet biztonsági okokból automatikus napi limitösszeget vezetett be...

Erre vigyázzunk a külföldi pénzfelvételnél

Ha a bankkártya elveszik vagy elakad egy ATM-ben, azonnal le kell tiltani. Ezt az adott bank honlapján található letiltási számok segítségével tehetjük meg.