Kezdőlap Gazdaság Vidéki otthonfelújítási támogatás: program már van, de hitel még nincs  
No menu items!

Vidéki otthonfelújítási támogatás: program már van, de hitel még nincs  

Illusztráció: Bigstock

Hiába indult el 2025 elejétől a vidéki otthonfelújítási program, a kedvezményes hitelét még sehol sem tudják igényelni az érdeklődők. A maximum hatmilliós kölcsön felvételét várhatóan februárban teszik lehetővé a programhoz csatlakozó első pénzintézetek. A kistelepüléseken élő gyerekes családoknak azonban még a nagybankok közül sem mindegyik kínál majd ilyen hitelt – derül a Bank360.hu összeállításából.

Idén januártól lehet pályázni az új otthonfelújítási támogatásra. Jelenleg a gyermeket nevelők veheti igénybe a 3 milliós támogatást és 6 milliós kedvezményes hitelt 2887 kistelepülésen, de a kormány azt is vizsgálja, hogyan terjeszthetné ki ezt a lehetőséget a nyugdíjasokra is. A 2021-2022-es, akkor még országos első programhoz hasonlóan a vissza nem térítendő támogatás mértéke az igazolt felújítási költségek 50 százaléka, de legfeljebb 3 millió forint, abból a munkadíj és anyagköltség 50-50 százalékos arányban számolható el a felújítási munkálatok széles körénél.

Azok a kistelepülésen élő családok, amelyek az első programban már részt vettek, ám akkor nem merítették ki a teljes 3 millió forintos visszatérítési keretet, most ismét pályázhatnak, ám a kincstártól már csak a maradék támogatást kaphatják meg.

Ha nincs önerő, van hitel

A legtöbb érintett gyerekes családnak aligha van 6 millió forintja lakásfelújításra, a kincstár pedig csak utólag fizet. Ezért a program részeként ők egy kedvezményes hitelkonstrukcióból finanszírozhatják az anyagköltséget és a munkálatokat. Ez az első otthonfelújítási programban is így volt, de akkor a kamat fix 3 százalék volt, ezzel szemben most az állami kamattámogatás lesz 3 százalékpontos, és az igénylőknek az e feletti kamatot kell megfizetniük.

A jogszabály maximalizálja a banki hitel ügyleti kamatát, amit az államkötvényhozamokhoz köt. Az ügyleti kamat az 5 éves állampapírhozam 110 százaléka + 1 százalékpont lehet, a kamattámogatás 10 évre jár, és fixen 3 százalékpont, ennek következtében az ügyfél által fizetendő kamat februártól 4,66 százalékos lesz. Januárban még 4,61 százalékos kamattal is fel lehetne venni a hitelt elméletben, csakhogy egyelőre egy bank sem kínálja ezt a kedvezményes kölcsönt, hiába él már a program az év elejétől.

Nem kapkodnak érte a bankok

A Bank360.hu által megkérdezett hitelintézetek közül az UniCredit és a Magnet Bank azt válaszolta, hogy náluk nem érhető el ez a kölcsön, a CIB Bank pedig szabad felhasználású, piaci kamatozású hitelt ajánl az ügyfeleinek lakásfelújítási célokra. (Természetesen személyi kölcsön vagy szabad felhasználású jelzáloghitel a többi banknál is elérhető.)

A válaszoló bankok közül az OTP, a K&H és az Erste jelezte csak, hogy nyújtani szeretné ezt a kedvezményes hitelt az ügyfeleinek. Az OTP-nél február 1-től indul a hitelprogram, amely iránt van már érdeklődés, de egyelőre nem kiugró. A bank felhívja a figyelmet arra, hogy a hitel ügyleti kamata az első és a második évben is változik, ezt követően viszont ötéves kamatperiódusra áll majd át, vagyis az ügyfelek törlesztőrészlete jövőre és 2027-ben is emelkedhet vagy csökkenhet.

A Bank360-nak adott válasza szerint a K&H rövidesen előáll ezzel a hitellel, de a honlapján és a hivatalos hirdetményei között még nem lehet megtalálni az otthonfelújítási támogatáshoz kapcsolódó kölcsönt. Azt viszont a banknál már kiszámolták a hamarosan meghirdetendő konstrukciójukról, hogy 6 millió forint összegű kölcsön esetén, 120 hónapos futamidővel (ami egyenlő a törlesztőrészletek számával), a teljes futamidő alatt 4,66 százalékos kamatláb mellett a kezdeti havi törlesztőrészlet 62 647 forint lesz. 2026 júniusában 3 millió forint otthonfelújítási támogatásból történő díjmentes előtörlesztés esetén 2026 júliustól a havi törlesztőrészlet 27 245 forintra csökken a példaszámítás szerint.

A K&H-nál is tapasztalnak érdeklődést a hitel iránt, ahogy az Ersténél is. Az Erste február 10-től adja majd ezt a hitelt. A vidéki otthonfelújítási kölcsön összege náluk minimum 4 millió, maximum 6 millió forint lehet, a futamidő 5-10 év.

Van másik program is vidékre, de a fővárosra is

A vidéki otthonfelújítási programnál kedvezőbbek a feltételei az uniós forrásból finanszírozott energetikai otthonfelújítási programnak. Ebben 1 millió forintos önrész mellett 6 milliót igényelhet az ügyfél egy legalább 7 milliós beruházásra, amelyből 3 millió forint lehet a támogatás és 3 millió forint a nulla százalékos hitel.

Ezt a támogatást viszont csak meghatározott energetikai felújításokra lehet felhasználni. A Bank360.hu szakértői arra hívják fel a figyelmet, hogy a programnak január 20-tól kedvezőbbé váltak a feltételei: már a 2007. január 1. előtt használatbavételi engedélyt kapott, életvitelszerűen lakott, egy- és többlakásos családi házakra lehet igényelni, míg korábban csak a 1991 előtt épültekre lehetett. A felújítással igazoltan legalább 30 százalékos energiamegtakarítást kell elérni.

Ezt hitelt csak az MFB Pont Pluszokon lehet igényelni, amelyek az OTP, az MBH és a Gránit Bank hálózatában találhatók.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Orbán Viktor: A következő Máért a magyar választások után lesz majd

Ezeknek az országoknak nem minden kérdésben esik egybe az érdekük, de a legfontosabb stratégiai kérdésekben összehangolhatóak az érdekeik - mondta.

Zöld utat kaptak a fontos közlekedési projektek

Az építési és közlekedési miniszter által benyújtott előterjesztések alapján a kormány több jelentős közlekedési és infrastrukturális fejlesztés megvalósítását támogatja - jelentette be hivatalos Facebook-oldalán az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) .

Az MNB feljelentést tett a Szabadság téri székház felújítása ügyében

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) feljelentést tett a Szabadság téri székház felújításával összefüggésben felmerült hűtlen kezelés, hanyag kezelés, csalás és hivatali visszaélés gyanúja miatt.

Napi 250 millió köbméterrel nőtt a Mol részvételével kitermelt kurdisztáni gázmező teljesítménye

A Pearl Petroleum 1,1 milliárd dolláros gázbővítési projektje (KM250) keretében az iraki Kurdisztán régióban (KRI) található Khor Mor létesítményben megkezdődött a gáz kereskedelmi értékesítése.
Hirdetés

Hírek

Zöld utat kaptak a fontos közlekedési projektek

Az építési és közlekedési miniszter által benyújtott előterjesztések alapján a kormány több jelentős közlekedési és infrastrukturális fejlesztés megvalósítását támogatja - jelentette be hivatalos Facebook-oldalán az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) .

Az MNB feljelentést tett a Szabadság téri székház felújítása ügyében

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) feljelentést tett a Szabadság téri székház felújításával összefüggésben felmerült hűtlen kezelés, hanyag kezelés, csalás és hivatali visszaélés gyanúja miatt.

Napi 250 millió köbméterrel nőtt a Mol részvételével kitermelt kurdisztáni gázmező teljesítménye

A Pearl Petroleum 1,1 milliárd dolláros gázbővítési projektje (KM250) keretében az iraki Kurdisztán régióban (KRI) található Khor Mor létesítményben megkezdődött a gáz kereskedelmi értékesítése.

Rekordszinten az arany és az ezüst ára

Történelmi csúcsra erősödött az arany és az ezüst jegyzése unciánként a New York-i tőzsde fémrészlegében (Comex) csütörtökön kora reggel.

Nincs B terv – gyakorlati segítség a hulladék csökkentéséhez

A hulladékprobléma napjaink egyik legégetőbb környezeti kihívása. Évente több milliárd tonna szemét keletkezik világszerte, amelynek jelentős része kezelés nélkül mérgezi a környezetet .

Szállodai klíma, a rejtett veszélyforrás: szakértői tanácsok utazóknak

Rossz szag és zaj jelezheti a problémás klímaberendezést a hotelekben

Egyre több gazda lát lehetőséget a sütőtöktermesztésben

Tovább bővült a sütőtök termőterülete, egyre több gazda lát lehetőséget az aszálytűrő, alacsony költség mellett termelhető sütőtökben. Az idei szezon már elkezdődött, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) körképe szerint a legfinomabb sütőtököt továbbra is közvetlenül a termelőknél érdemes keresni, a személyes vásárlás mellett pedig akár már a világhálón is rendelhető az őszi csemege.

A szakszervezetek 12 százalékos 2026. évi minimálbér-emelést javasolnak

A szakszervezetek 12 százalékos minimálbér-emelésben gondolkodnak 2026-ra vonatkozóan, a munkaadói oldalon azonban még nincs egységes álláspont, ráadásul a számok az október végén érkező, első kilenc hónapra vonatkozó előzetes GDP-adatok tükrében még változhatnak.
Hirdetés

Gazdaság

Tisztázzuk a vagyonadó terveket: ma egymilliárdosnak lenni már nem akkora szó, mint tíz éve

Ma már nagyjából 7000-10.000 magyar rendelkezik legalább 1 milliárd forintos klasszikus pénzügyi vagyonnal, 30.000 fő rendelkezik egymilliárdot meghaladó teljes vagyonnal, számuk pedig 2030-ra ötödével nőhet.

Oda az MBH kapcsolat, de marad a régi gondoskodás

Megújul a Gondoskodás Egészség- és Nyugdíjpénztár – megszűnik az MBH-val való együttműködés A mai nap első híre az volt, hogy az MBH Bank felülvizsgálta és...

Csodánkra jár a világ: a vagyonosodás tempójában világcsúcs ütemet diktálunk, a Blochamps prognózisa már 2019-ben előre látta

A Blochamps Capital szakembere arra figyelmeztet, hogy a hazai vagyonosodás üteme nemzetközi összevetésben is kiemelkedő

Fiatalok tízezrei adósodtak el 2025 első felében – több százan máris bajba kerültek

A munkáshitelek rövid időn belül megugró aránya a késedelmes állományon belül azt sejteti, hogy a konstrukció sérülékeny ügyfélkört vonz, így a gyors felfutás mellett gyorsan a törlesztési nehézségek válhatnak a legfőbb problémává.