Hirdetés
Kezdőlap Hírek Ukrán oligarcha feláron adja az áramot Magyarországnak
No menu items!

Ukrán oligarcha feláron adja az áramot Magyarországnak

Rinat Ahmetov ukrán oligarcha DTEK nevű vállalatának Ukrajna csaknem 50 százalékkal többet fizetett februárban az elektromos energiáért, mint amennyiért a cégtől európai országok, köztük elsősorban Magyarország vásárolt áramot – írja a Nasi hrosi ukrán hírportál.

Rinat Ahmetov

Az Enerhorinok ukrán állami vállalat adatai alapján a hőerőművek által előállított villamos energia átlagos értékesítési ára februárban a nagykereskedelmi piacon megawattonként 2167 hrivnya, azaz 22 975 forint volt, ami 16 százalékkal haladta meg a januári tarifát. A hírportál kiemelte, hogy ez rekord magas ár Ukrajna történelmében. Eközben februárban a magyar energiatőzsdén az elektromos energia körülbelül megawattonként 1530 hrivnyába, 16 221 forintba került, így az ukrán energiapiaci ár 45 százalékkal volt magasabb a magyar tőzsdepiacinál – fűzte hozzá a kiadvány.

Emlékeztetett arra, hogy a szénfűtéses hőerőművekkel előállított villamos energiából a DTEK a fő ellátója Ukrajnának. Az exportra szánt energiát a nyugat-ukrajnai burstini energiaszigeten lévő hőerőművek állítják elő, amelyeket lekapcsoltak az ukrán energiarendszerről, és az európai rendszerrel szinkronizáltak. Ezek az erőművek először drágán eladják az előállított villamos áramot az Enerhorinok ukrán állami vállalatnak, majd olcsóbban visszavásárolják a nagykereskedelmi piacon külföldön történő értékesítés céljára.

2018-ban a DTEK kilowattonként 1,8 hrivnyáért (19,08 forint) adta el az elektromos energiát, amit aztán 1,59 hrivnyáért (16,86 forint) vásárolt vissza. Éves szinten Ahmetov vállalatcsoportja ez alapján 1,3 milliárd hrivnya, azaz 13,78 milliárd forint állami exportdotációban részesült.

A hírportál emlékeztetett arra is, hogy a villamos energia-árképzésében 2016 tavaszától az úgynevezett Rotterdam plusz formulát alkalmazzák Ukrajnában. Ez azt jelenti, hogy a rotterdami tőzsde szén árfolyamát veszik alapul, plusz ehhez hozzáadják a szén szállítási költségét hajón Ukrajnába és onnan tovább belföldi vasúton a hőerőműig.

A formulát a Donyec-medencei fegyveres konfliktus miatt vezették be azért, hogy a hőerőművek ne függjenek a harcok sújtotta, illetve szakadár ellenőrzésű területeken lévő szénbányáktól. A Rotterdam plusz viszont a hőerőművek tarifáinak 140 százalékos növekedését okozta, ugyanis költségeiknek 80 százalékát a fűtőanyag, vagyis a szén ára teszi ki.

A hírportál szerint a DTEK vállalat gyakorlatilag teljesen monopolizálta az elektromos áram külföldi kivitelét, mert az egyetlen olyan társaság, amely egyaránt rendelkezik ellenőrzéssel szénbányák és olyan széntüzelésű hőerőművek fölött, amelyek exportra állítanak elő elektromos energiát.

Az ukrán elektromos energia legfőbb importőre Magyarország, amelynek Ukrajna tavaly csaknem 3,6 milliárd kilowattóra áramot szállított. Ez a teljes ukrán kivitel 58 százaléka – fűzte hozzá az Ekonomicsna Pravda ukrán hírportál. (MTI)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

KSH: 1,5 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

Az előző hónaphoz viszonyítva a külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 4,0, az importoldalon 3,0 százalékkal csökkent.

Elmaradnak a nemzetközi átlagtól automatizálás és AI terén a magyar cégek

Noha Magyarország lemarad a nemzetközi átlag mögött ezen a téren, egyre több cég érdeklődik a terület iránt.

Mesterséges intelligencia a HR-ben

A mesterséges intelligencia néhány éve valósággal ránk rúgta az ajtót, a technológia az élet számos területét igyekszik forradalmasítani. Az AI térhódításához a munkaerőpiac is fokozatosan alkalmazkodik, a HR-folyamatokban is egyre nagyobb szerepet kap, a szakemberek döntő többsége ma már úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia valódi segítség lehet.

Rekordon a személyi kölcsönök, ismét 100 milliárdnál a lakáshitelek

Márciusban tovább csökkent a lakáshitelek átlagos kamata, az új szerződések összege pedig megközelítette a 100 milliárd forintot, amire utoljára közel két éve volt példa. A személyi kölcsönből is rekordösszegben vettek fel az igénylők.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.