A jegybank 300 milliárd forint értékben vesz magyar székhelyű és nem-pénzügyi vállalatok által kibocsátott, kötvényeket. A Magyar Nemzeti Bank közzétette a július 1-jén induló vállalati kötvényvásárlási programjának feltételeit. Részletek.
A terméktájékoztató tartalmazza a program paramétereit, amelyeket a bankszektor szereplőivel egyeztetve alakított ki az MNB és ebben nagymértékben támaszkodott az Európai Központi Bank vállalati kötvényvásárlási programjának feltételeire és gyakorlatára.
A program keretében a jegybank 300 milliárd forint keretösszeg erejéig vásárol hazai székhelyű, nem-pénzügyi vállalatok által kibocsátott, jó minősítéssel rendelkező kötvényeket.
Az elsődleges és másodlagos piaci vásárlások eredményeként egy kibocsátott kötvénysorozat összesen legfeljebb 70 százalékát birtokolhatja a jegybank, egy vállalatcsoporttal szembeni kitettsége pedig nem haladhatja meg a 20 milliárd forintot.
Az MNB a vállalatikötvény-piac likviditásának növelésével elő kívánja segíteni, hogy a gazdasági
szereplők a bankhitelek mellett megfelelő mértékben támaszkodjanak a kötvénykibocsátáson keresztüli forrásbevonásra is.
Az MNB az NKP keretében a vállalati kötvényeken kívül vállalatokkal szembeni hitelkövetelések
értékpapírosításával létrejött értékpapírokat is vásárol. A terméktájékoztató tartalmazza, hogy az MNB milyen feltételeknek megfelelő kötvényaukción vesz részt. A tájékoztató kitér arra is, hogy a kibocsátóknak a kötvényeiket a forgalomba hozatalt követően 180 napon belül be kell vezetniük a Budapesti Értéktőzsde valamely kereskedési helyszínére. (Kapcsolatfelvétel. Növekedési Kötvényprogramra online is regisztrálhatnak.)
Az MNB monetáris tanácsa márciusi kamatdöntő ülésén határozott az új monetáris politikai eszköz, a Növekedési kötvényprogram (nkp) indításáról, amellyel célzottan kívánja elősegíteni a hazai vállalati szektor finanszírozásának diverzifikálását. A kötvényvásárlások eredményeként megjelenő többlet pénzmennyiséget az MNB az alapkamaton kamatozó preferenciális betéti eszköz segítségével semlegesíti.