A Biden-kormányzat azt tervezi, hogy a jövő héten nyomást gyakorol Hollandiára, hogy az állítsa le az Európa legértékesebb vállalatának számító, chip-gyártó berendezéseket gyártó ASML kínai szervizelését.
Az amerikai kormány azt akarja elérni, hogy az ASML ne szervizeljen egyes eszközöket Kínában – áll a Reuters két, az ügyet ismerő személy által elmondott információkra támaszkodó hírében, kifejtve, hogy az Egyesült Államok a szövetségesekre támaszkodik a pekingi technológiai szektor meggátolására tett erőfeszítéseiben. Az ASML felbecsülhetetlen jelentőségét az adja, hogy a holland vállalat tervezi és gyártja a legfejlettebb számítógépes lapkákat. Ráadásul a számítógépes chipeket előállító vállalat, az egyetlen cég a világon, amelyik ilyen technológiával rendelkezik.
A lap információi szerint Alan Estevez, az Egyesült Államok exportpolitikai vezetője a tervek szerint jövő hétfőn Hollandiában találkozik a holland kormány és az ASML Holding NV tisztviselőivel, hogy új lapot nyitva, hogy megvitassák a szervizszerződéseket.Washington arra is törekedhet, hogy a megbeszélések részeként kiegészítsék a holland berendezések átvételében korlátozott kínai chipgyártó gyárak listáját.
Az ASML részvényei minden esetre, rövid időre negatívba fordultak a hír után. A Kereskedelmi Minisztérium és az ASML nem kívánt nyilatkozni, a washingtoni kínai nagykövetség pedig nem reagált azonnal a megkeresésre. A holland kormány, amely nem zárta ki, hogy bizonyos esetekben megtagadja az ASML-berendezések kínai szervizelésére vonatkozó engedélyeket, csütörtökön nem válaszolt a kommentárkérésekre. A külügyminisztérium szerint az engedélyezési kérelmeket eseti alapon vizsgálja meg.
A találkozó Washington legújabb lépése, hogy meggyőzze a szövetségeseit, hogy csatlakozzanak a Peking élvonalbeli chipek gyártását megnehezítő, további szigorításra irányuló erőfeszítéseihez, azután, hogy a szankciókkal sújtott Huawei kínai távközlési óriás tavaly sokkolta a világot egy kifinomult chip által működtetett új telefonnal. A Huawei Mate 60 Pro-t a Kína technológiai feltámadásának jelképének tekintették, annak ellenére, hogy Washington folyamatosan arra törekszik, hogy megbénítsa Kína fejlett félvezetők előállítására vonatkozó kapacitását.
A Kínába irányuló, chipekhez kapcsolódó export létfontosságú a kínai gazdaság számára. Hszi Csin-ping kínai elnök ezért is panaszkodott a közelmúltban Joe Biden elnöknek az Egyesült Államok azon erőfeszítései miatt, amivel az blokkolni akar bizonyos amerikai technológiákat, köztük a fejlett félvezetőket, mondván, hogy ez akadályozza Kína fejlődését.
Érsek M. Zoltán