Kezdőlap Pénzvilág A magyar gazdagok vagyonának fialtatására alakultak, de bedobták a törülközőt

A magyar gazdagok vagyonának fialtatására alakultak, de bedobták a törülközőt

Foto Bigstock

Elsőként arról, hogy mi is ez, a Magyarországon néhány éve indult és a legtehetősebbek számára mára mindennapos gyakorlattá vált vagyontervezési konstrukció?

Röviden: a bizalmi vagyonkezelés egy olyan szerződéses jogviszony, ahol a vagyon eredeti tulajdonosa, vagyis a vagyonrendelő vagyontárgyakat – eszközöket – ad a vagyonkezelő tulajdonába, a vagyonkezelő pedig az átvett vagyont, a szerződésben meghatározott kedvezményezettek érdekében eljárva kezeli, gyakorolva a tulajdonosi jogokat.

Ahogy a Primus Trust portálja bővebben kifejtve fogalmaz: „A bizalmi vagyonkezelés során a vagyon eredeti tulajdonosa, vagyis a vagyonrendelő, szerződéssel a vagyonkezelőre ruházza át a vagyontárgy tulajdonát; a vagyonkezelő kizárólag a vagyonrendelő által megjelölt kedvezményezett(ek) javára kezelheti a vagyont, a vagyonkezelő akkor is teljesíti a vagyonrendelő szerződéses akaratát, ha az már erre valamilyen okból nem képes és mindezért a vagyonkezelő díjra jogosult, amit – a felek ilyen tartalmú megállapodása esetén – akár a kezelt vagyonból is levonhat. Bizalmi vagyonkezelésről tehát csak abban az esetben beszélhetünk, ha a kezelt vagyon tulajdonosa is megváltozik. A tulajdonjog átruházása nélkül bizalmi vagyonkezelésről nem, csak más formájú vagyonkezelésről lehet szó.”

A Primus Trust Bizalmi Vagyonkezelő Zrt a következő közleményt bocsátotta ki tevékenységének befejezése kapcsán:

„A Primus Trust Bizalmi Vagyonkezelő Zrt. 2023. december 22-én bejelentéssel élt az engedélyező Magyar Nemzeti Bank felé, amelyben 2023. december 31-i hatállyal visszaadja működési engedélyét, egyúttal tájékoztatta a hatóságot, hogy ügyfeleivel elszámolt, illetve a vagyonkezelési feladatokat más bizalmi vagyonkezelők részére átadta.

Szükségesnek tartjuk, hogy a szakmai közvéleményt bővebben tájékoztassuk nehezen meghozott súlyos döntésünk okairól. Általunk nem ismert, legfeljebb csak sejtett előzmények hatására 2021 eleje óta sorra kaptuk az MNB, mint felügyeleti szerv részéről azokat a hatósági jelzéseket, amelyekből arra a következtetésre jutottunk, az események kronológiáját és a hatósági intézkedések logikáját követve, hogy működésünk nem kívánatos az MNB számára. A társaságunk elleni hatósági ellehetetlenítési sorozatból jelentősebb visszhangot az ez év tavaszán társaságunkra kiszabott szinte példátlanul súlyos, 300 milliós piacfelügyeleti gigabírságot kapott, amelyet annak számos anyagi és eljárási jogszabálysértése miatt közigazgatási perben megtámadtunk. Elfogadhatatlannak, de egyben rendkívül jellemzőnek tartjuk az MNB részéről, hogy ugyan többször kértünk, sohasem kaptunk alkalmat arra, hogy egy korrekt szakmai párbeszéd keretében megvitassuk a velünk kapcsolatban felmerült, és szilárd meggyőződésünk szerint koncepciós kifogásaikat. Minderre még az időközben megindult hatósági eljárások során sem adtak lehetőséget, holott ott már nem egy szakmai egyeztetésnek, hanem közigazgatási eljárási szabályok szerint előírt bizonyítási kötelezettségüknek kellett volna eleget tenniük.

A Primus Trust Zrt. Magyarország első engedélyes üzletszerű bizalmi vagyonkezelőjeként 2015 májusában kezdte meg tevékenységét. 20-30 éves szakmai tapasztalattal a hátunk mögött és kiterjedt nemzetközi kapcsolatrendszerrel lehetőségünk nyílt már a hazai bizalmi vagyonkezelés jogi szabályozásában is részt venni. Számunkra ez a munka nem csak egy üzleti vállalkozást jelentett, hanem a hazai magánvagyonkezelési iparág megalapozása érdekében kifejtett úttörő tevékenységet is, amely szakmai küldetéstudatot adott számunkra, amint azt gazdag szakirodalmi munkásságunk is igazolja. Mindvégig azon dolgoztunk, hogy az alapvetően jó és piacképes jogi szabályozásra, mint alapra egy élet- és működőképes vagyonkezelési iparágat tudjunk felépíteni.

Törekvéseinket már működésünk első évétől folyamatosan növekvő üzleti sikerek igazolták, amelynek eredményeként az első pillanattól kezdve várhatóan egészen ez év végéig a Primus Trust Zrt. magasan piacvezető pozíciót foglalt el, úgy az ügyfelek száma, mint a kezelt vagyon mértéke vonatkozásában, továbbá a díjbevételek, és nem utolsó sorban az általunk generált adóbefizetések (2015 és 2023 között 3,5-4Mrd forint) vonatkozásában is.  Elsők és valószínűleg egyedülállóak vagyunk abban a tekintetben is, hogy a magyar bizalmi vagyonkezelést külföldön is értékesíteni tudtuk, amelynek eredményeként ügyfeleink és a kezelésünkben állt vagyon mintegy fele külföldi volt. Ezek az ügyfelek a vagyonkezelési szakma szempontjából kiemelt jelentőségű un. „(Ultra) High Net Worth Individual” ügyfélnek minősültek. Ezzel mi magunk vagyunk az élő példája annak, hogy ezt a szolgáltatást, megfelelő szakmai felkészültséggel, és nemzetközi kapcsolatrendszerrel sikerrel lehet külföldön is értékesíteni, vagyis a hazai bizalmi vagyonkezelésben nemzetgazdasági szinten is jelentős potenciált látunk.

Sajnálatos módon felügyeleti szervünk, az MNB ezt másként látja. S noha a több fronton, de kizárólag az MNB által megindított hatósági támadásokat, mint ahogy eddig, ezután is igyekszünk kivédeni a rendelkezésünkre álló összes jogi eszközzel, azt világosan látjuk, hogy ebben a jogi küzdelemben nem adatik meg számunkra a fegyveregyenlőség. Ennyire ellenséges hatósági környezetben azonban nem kívánjuk időnket, energiáinkat és szaktudásunkat koncepciós eljárásokra pazarolni, ezért példamutatónak szánt munkánkat, mint üzletszerű bizalmi vagyonkezelő Magyarországon nem folytatjuk tovább. S noha félő, hogy távozásunkkal a hazai bizalmi vagyonkezelési iparág – az MNB jól kiolvasható szándékaival egyezően – a jelentéktelenségbe süllyed, ebben a felőrlő küzdelemben már nem kívánunk részt venni. Szilárd szakmai álláspontunk az, hogy az egyébként jó, és nemzetközi mércével is mérve egyedülálló jogi szabályozást, amelyben bizonyítottan jelentős nemzetgazdasági lehetőség van, egy semmivel sem indokolható ellenséges hatósági környezet – amelyben a szakmai érdektelenség és hozzá nem értés csak a legkisebb tényező – kiüresítette. Mélységesen sajnáljuk, hogy egy jobb sorsra érdemes, a nemzetközi tapasztalatok alapján igen jelentős pénzügyi potenciált magában hordozó, és a modern vagyonkezelési eljárásokat meghonosítani törekvő új iparág jó eséllyel még a tinédzser korát sem fogja megélni.

Budapest, 2023. december 27.

Primus Trust Zrt. igazgatósági tagjai Dr. B. Szabó Gábor és Dr. Menyhei Ákos”

 

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az albérletpiac átalakulására számítanak a szakértők a következő hónapokban

A keresleti viszonyok változásával jelentősen átalakulhat az albérletpiac a következő hónapokban.

SZÉP-kártya továbbra is a belföldi turizmus mozgatórugója

A SZÉP-kártya továbbra is a belföldi turizmus mozgatórugója - idén májusban közel 10 százalékkal többet költöttek a SZÉP-kártyákról tavalyhoz képest.

Jelentősen nő a hitelösszeg az Otthon Start Programban

Az Otthon Start Programban az alacsonyabb kamatszintből adódóan 25-33 százalékkal nőhet a felvehető hitelösszeg, ezzel jobban igazodik a megemelkedett ingatlanárakhoz.

Regélő kisvonatokkal ünneplik Jókai Mór születésének 200. évfordulóját

Kilenc városban indulnak Jókai-tematikus városnéző járatok
Hirdetés

Hírek

Jelentősen nő a hitelösszeg az Otthon Start Programban

Az Otthon Start Programban az alacsonyabb kamatszintből adódóan 25-33 százalékkal nőhet a felvehető hitelösszeg, ezzel jobban igazodik a megemelkedett ingatlanárakhoz.

Amit a 3%-os hitelről tudni kell, de nem beszélnek róla

Szeptembertől indul a legfeljebb 3%-os kamatozású lakáshitel, mely legfeljebb...

Augusztus végéig folyósítják az eddig elbírált támogatásokat a Demján Sándor 1+1 Programban

Július végéig 45 milliárd forintot, augusztus végéig pedig az eddig elbírált 105 milliárd forintot folyósítják a Demján Sándor 1+1 Program nyertes vállalkozásai számára.

19,8 százalékkal nőttek globálisan a chipeladások

Globálisan 58,98 milliárd dollár értékben adtak el chipeket májusban, ami 19,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Áprilisához képest a növekedés 3,5 százalék volt.

Történelmi rekordot döntött a magyar tőzsde vezető részvényindexe, a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) vezető részvényindexe, a BUX első alkalommal lépte át a 100 000 pontos záróértéket szerdán, ezzel a legnagyobb tőkeértékű és forgalmú hazai részvények árfolyamának változását követő BUX a százszorosára nőtt 1991-es 1000 pontos indulási értékéről.

A tervezettnél korábban indítja újra a Budapest és Tel-Aviv közötti járatait a Wizz Air

A Wizz Air a tervezettnél korábban, szeptember 15. helyett augusztus 8-tól indítja újra a Budapest és Tel-Aviv közötti járatait – közölte a légitársaság.

Vállalkozások hozzájutnak a Demján Sándor 1+1 Program forrásaihoz

Már több mint 1300 vállalkozás kapott támogató döntést a Demján Sándor 1+1 Program keretében, a jóváhagyott 105 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásból 10 milliárd forintot már megkaptak a cégek, a teljes keret kifizetése augusztus végéig befejeződik.

Alig változott szerda reggelre a forint árfolyama

Lényegében nem változott szerda reggelre a forint árfolyama az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
Hirdetés

Gazdaság

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.