Kezdőlap Világgazdaság A szlovák kistigris sántít - Mit hoz az új államfő a gazdaságnak?
No menu items!

A szlovák kistigris sántít – Mit hoz az új államfő a gazdaságnak?

Új államfője van Szlovákiának. Zuzana Čaputová környezetvédelmi ügyvéd és emberi jogi aktivista. A szlovák köztársasági elnök hatalma jelképes, sokan mégis fordulatot remélnek megválasztásától a politikai válsággal és gazdasági gondokkal küzdő északi szomszédunknál.

Tiszta kezek – jogvédelem

Čaputová az alig egy éves Progresszív Szlovákia Mozgalom politikusa. A párt alapítása reakció volt a tényfeltáró újságíró, Ján Kuciak nemzetközi vihart kavart meggyilkolására. A korrupció visszaszorítását, a politika és a szervezett bűnözés közötti összefonódás feltárását és felszámolását, valamint a közélet megújítását tűzték zászlajukra.

Robert Fico

A gyilkosság felrázta a szlovák társadalmat. A miniszterelnök, Robert Fico, a belügyminiszter az utca nyomására kénytelen volt lemondani. A politikai és gazdasági helyzet azonban nem sokat változott. A magát szociáldemokratának nevező, populista-nacionalista párt, a Smer továbbra is kormányon van. A döntéseket Fico hozza a háttérből.

A választók megújulás iránti vágyának és személyes kisugárzásának köszönhető, hogy Čaputová emberi jogi és környezetvédelmi aktivistaként, a női egyenjogúság és a melegek jogainak harcos szószólójaként 60%-os többséggel tudott választást nyerni az alapvetően konzervatív Szlovákiában.

A külföldi befektetők örülnek

Peter Kompalla

Szlovákiában nem csak a politika légkör feszült, a gazdaság is gondokkal küzd. Ezzel magyarázható, hogy a külföldi befektetői érdekképviseletek szokatlan politikus nyilatkozatokat tettek.

„Örömteli változás” – kommentálta a választás eredményét , a Német-Szlovák Kereskedelmi Kamara elnöke (AHK). ”Javulhat az ország külföldi megítélése, beindulhatnak az égető reformok.”

A gazdasági mutatók nem árulkodnak bajokról. 2018-ban 4,2 százalék volt a növekedés. 2019-re 4 százalékot várnak. A külföldi befektetések 5 százalékkal emelkedtek. A munkanélküliség történelmi mélyponton, 5,4 százalék. A jövedelmek 5 százalékkal emelkedtek, ami a fogyasztás 6 százalékos bővülését hozta magával. Ennek ellenére pozitív maradt a fizetési mérleg. Az import 7, az export 8 százalékkal nőtt 2018-ban.

A német befektetők borúlátóak

Hiába kedvezőek a számok, a Szlovákiában aktív német cégek komoly gazdasági bajokat látnak. Véleményük mérvadó, északi szomszédunk ezer szállal kötődik Európa legnagyobb gazdaságához. Németország Szlovákia legfontosabb gazdasági partnere.

A német vállalatok 74,4 milliárd euró értékű befektetései 134 ezer embernek adnak közvetlenül munkát a valamivel több mint ötmilliós országban. Ők a legnagyobb adófizetők a külföldi cégek között, az államkassza 28 milliárdos bevételéből 1 milliárd.

A németeknek nem mindegy, mi történik Szlovákiában. Az egymásrautaltság, ha nem is azonos mértékben, de kölcsönös. Szlovákia a 21. legfontosabb gazdasági partnere Németországnak. Megelőzi Indiát, Brazíliát és Mexikót.

Romló gazdasági kilátások

Az AHK néhány hete publikálta éves, 130 német üzleti döntéshozó megkérdezésén alapuló felmérését. Az eredmény elkeserítő.  A német befektetők a korrupciót, a szervezett bűnözés és a politika összefonódását, az „uram-bátyám” alapon osztogatott állami megbízásokat és a jogbiztonság hiányát tartják az ország legnagyobb problémájának. Szlovákia „politikai és szociális stabilitásáról” sokkal rosszabb a véleményük, mint egy éve. Tavaly a megkérdezettek kétharmada, idén már csak fele értékeli jónak az ország gazdasági állapotát.

2018-ban 40 százalék szerint voltak pozitívok Szlovákia kilátásai. Idén már csak 10 százalék nyilatkozott így. 50 százalék saját cége perspektíváját is rossznak tartja, a bevétel és az export csökkenésével számol. 25 százalék a befektetések visszafogását tervezi. Tavaly még csak 10, idén már a cégek 20 százaléka gondolkozik a létszám csökkentésén.

A németek a gondok ellenére is érkeznek illetve maradnak. Szlovákia mellett továbbra is sok érv szól: uniós és euróövezeti tagság, kiváló beszállítói hálózat, régiós összehasonlításban jó fizetési morál, szakképzett munkaerő, magas produktivitás. Ezért Szlovákia – Csehország után – továbbra is befektetési célpontnak számít a régióban. Kedveltsége azonban meredeken csökken. 2018-ban 80, idén már csak 73 százalék mondta, hogy ismét invesztálna. A német-szlovák gazdasági kapcsolatok csak 3 százalékkel bővültek. Összehasonlításként: az áru-, illetve szolgáltatáscsere Magyarországgal 12, Ausztriával 13, Nagy-Britanniával 43%-os növekedést mutat.

Munkaerőhiány és bérköltségek

Stefan Hanke

Égető probléma a munkaerőhiány, 80 ezer álláshely betöltetlen. Ezért az egyre kevésbé kielégítő színvonalú szakképzés és az elvándorlás felelős. Annak ellenére mennek el a jól képzett fiatalok, hogy masszívan emelkednek a szlovákiai bérek. Tavaly 5 százalék volt a bővülés, 2019-ben 7,5 százalékkal számolnak. Ez újabb probléma a külföldi befektetők szemében.

„Ekkora ugrást nagyon nehéz kigazdálkodni” – mondja Stefan Hanke egy német műanyagipari cég, az Ehlebracht szlovákiai üzemének vezetője. „Különösen, mert stagnáló világgazdasággal és alig emelkedő belföldi árakat párosul” – teszi hozzá.

Nyitott és egyoldalú gazdaság

Az AHK vezetője, Peter Kompalla arra hívja fel a figyelmet, hogy a Brexit, a kínai gazdaság lassulása és az USA kereskedelmi háborúja mind negatív hatást gyakorolnak a kicsi és exportorientált gazdaságú Szlovákia kilátásaira. A GDP 90 százalékát a kivitel adja északi szomszédunknál.

Ráadásul egyoldalú a gazdaság szerkezete. Szinte minden az autóiparon áll, vagy bukik. A gyártók és beszállítóik a GDP 44 százalékát adják! Nincs még egy ország, ahol egy főre vetítve annyi gépjárművet gyártanának, mint Szlovákiában: 184 autó/1000 lakos. Kia, Peugeot-Citroën (PSA), a Jaguart és a Land Rovert gyártó Tata, VW. Csak utóbbihoz 350 beszállító kapcsolódik közvetlenül.

Hiányzó víziók

Wilfried Serles

Kutatásra, fejlesztésre az EU-ban sehol sem fordítanak kevesebb pénzt a szlovák államnál.

„Ha ez nem változik, összeszerelő-műhely maradunk – mondja Wilfried Serles, a Grant Thornton, a világ egyik vezető gazdasági tanácsadójának menedzsere.

„És azt a keveset is, ami k+f-re megy, elveszik a haverok cégei illetve a korrupció” – folytatja. „A szlovák tigris egyik lábára sántít és ha nem történik jelentős változás, néhány év múlva már járni sem tud” – foglalja össze a helyzetet képszerűen Serles.

Hiába a jó számok, ha a meredek bérnövekedés nem párosul a termelékenység bővülésével, innovációval és az oktatás színvonalának fejlődésével. Bajba kerül Szlovákia. Kérdés, hogy ezt a politika felismeri-e. És mit tesz, tehet a csak morális hatalommal rendelkező államfő.

 

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tajvan szerint indokolatlanok az amerikai vámok

A tajvani kormány csütörtökön kiadott közleményében észszerűtlennek nevezte az Egyesült Államok által Tajvan termékeire kivetett 32 százalékos vámot

Kína és az EU újrakezdi az ármegállapodási tárgyalásokat az elektromos járművek ügyében

Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat

Brit miniszterelnök: Nagy-Britanniának nem érdeke a kereskedelmi háború

Trump bejelentése után a Brit Iparszövetség (CBI) állásfoglalásban szólította fel a brit kormányt a vámjellegű ellenlépések elkerülésére.

Az olasz kormányfő szerint el kell kerülni a kereskedelmi háborút

Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vámháború egyik félnek sem érdeke, megállapodásra kell jutni a kereskedelmi háború elkerülésével
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet