Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az olajkereslet felfutását várja a Nemzetközi Energiaügynökség
No menu items!

Az olajkereslet felfutását várja a Nemzetközi Energiaügynökség

Illusztráció: Bigstock

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) friss jelentése szerint a forró nyár és a gáz drágulása növelte a kőolajfelhasználást az energiatermelésben, ezért a szervezet megemelte éves olajkeresleti előrejelzését.

A párizsi székhelyű ügynökség havi olajpiaci jelentésében napi 380 ezer hordóval emelte a 2022-es keresletre vonatkozó előrejelzését. A világ olajkereslete eszerint napi 2,1 millió hordóval, 99,7 millió hordóra nő, majd további 2,1 millió hordóval 101,8 millió hordóra emelkedik 2023-ban, ami már meghaladja a Covid-válság előtti szintet.

Az olajfelhasználás növekedése túlnyomórészt a Közel-Keleten és Európában koncentrálódott – mutatott rá az IEA.

A világ olajkínálata júliusban napi 100,5 millió hordóval a legmagasabb szintet érte el a pandémia után, mivel az Északi-tengeren, Kanadában és Kazahsztánban befejeződtek az év rendes karbantartási munkák.

A világ olajkínálata az év végéig további napi egymillió hordóval fog emelkedni. Az IEA némileg növelte az orosz olajtermelésre vonatkozó előrejelzését, csökkentette viszont az észak-amerikai kilátásokat.

Míg az orosz nyersolaj- és olajtermék-export Európába, az Egyesült Államokba, Japánba és Koreába a háború kezdete óta közel napi 2,2 millió hordóval csökkent, az Indiába, Kínába, Törökországba és más országokba átirányított tételek, valamint a szezonálisan magasabb orosz belföldi kereslet mérsékelte a felhasználás csökkenését. Júliusra az orosz olajtermelés napi 310 ezer hordóval, a teljes olajexport napi 580 ezer hordóval maradt el a háború előtti szinttől.

A jelentés szerint az orosz nyersolaj- és termékimportra vonatkozó, 2023 februárjában teljes mértékben életbe lépő uniós embargó miatt várhatóan az olajtermékekből mintegy napi egymillió hordónyira, a nyersolajból pedig napi 1,3 millió hordóra kell új vevőt találnia Oroszországnak.

A növekvő olajkínálat és a romló gazdasági kilátások miatti növekvő aggodalmak a júniusi csúcsról hordónként mintegy 30 dollárral csökkentették az olaj árát. Az orosz olajexportból származó bevételek júliusban 2 milliárd dollárral 19 milliárd dollárra csökkentek, főként az alacsonyabb árak miatt, miközben Kína először előzte meg Európát az orosz nyersolaj fő célországaként – mutatott rá az IEA.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Új rekordon zárt a BUX – nyerő az OTP

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 244,97 pontos, 0,42 százalékos emelkedéssel, 58 669,83 ponton, új történelmi rekordon zárt pénteken.

Az utolsó akadály is elhárult: érkezhetnek az uniós források

Az uniós pénzügyminiszterek elfogadták Magyarország módosított helyreállítási tervét,

Volánbusz: kétnapos sztrájk lesz – elégséges szolgáltatások

A vita a Volánbusz szerint nem a sztrájk lehetőségéről, hanem az időzítéséről szól.

Győztünk: újabb 2 százalékponttal csökkent az infláció

A bérek és a fizetések vásárlóerejének folyamatos növekedése megnyitja az utat a fogyasztás bővülése,.

Hírek

Együttműködési megállapodás a világ legnagyobb bankjával, az ICBC-vel

Az együttműködési megállapodásban a felek különösen nagy hangsúlyt fektetnek az infrastrukturális és zöld projektek finanszírozásának lehetőségeire.,

Európa rájött, hogy védenie kell magát

Európa gazdasági biztonságának érdekében az Európai Bizottság összeállította a kritikus fontosságú technológiai területek jegyzékét.

A game-streaming mellett bejött a vegán bor

Az értékelés során végül az 4 kategóriában összesen 12 hallgatót díjaztak.

Kamatplafon nélkül is viszik a személyi kölcsönt

Kamatplafon nélkül is viszik a személyi kölcsönt, a lakáshiteleknél ennyit hozna az új THM-maximum Ennyit spórolnának az ügyfelek a lakáshiteleken az ármaximalizálással.

Vadbalesete volt? Már majdnem minden esetben az autóst terheli a kár

A vadászati törvény változásával július elsejétől szinte minden esetben a jármű tulajdonosának vagy üzembentartójának kell megtérítenie a vadgázoláskor keletkezett kárt.

Időzített bombán ül közel 4 millió magyar lakástulajdonos

Egy társasház nem csupán egy épület, hanem egy élő közösség, ahol minden tulajdonos felelősséggel tartozik a közös területekért is.

Kapacitáscsökkentésre kényszerül a héten a Gatwick repülőtér

A NATS közlése szerint egészségügyi okok, köztük koronavírusos megbetegedések miatt az irányítók körülbelül egyharmada nem tudja felvenni a munkát.

A DRK és EGOM közös kollekciója Esztergomban

Közös ruházati kollekciót, két márka együttműködéséből született termékcsaládot mutattak be a közelmúltban Esztergomban. A helyiek úgy vélték, hogy Esztergom beceneve, az EGOM ruhamárkává is vált.

Gazdaság

Az utolsó akadály is elhárult: érkezhetnek az uniós források

Az uniós pénzügyminiszterek elfogadták Magyarország módosított helyreállítási tervét,

OTP: szemléletváltás látszik az öngondoskodásban

Bár a megtakarítási hajlandóság még csekély, a gazdasági nehézségek hatására szemléletváltás látszik az öngondoskodásban

Gyengült csütörtök reggelre a forint

Gyengült kissé a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Alulteljesített a magyar tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 170,58 pontos, 0,30 százalékos emelkedéssel, 57 346,69 ponton zárt szerdán.