Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az ukrajnai invázió négy évvel vetette vissza az orosz gazdaságot
No menu items!

Az ukrajnai invázió négy évvel vetette vissza az orosz gazdaságot

Illusztráció: Bigstock

Vlagyimir Putyin ukrajnai inváziója négy évvel vetette vissza az orosz gazdaságot a támadást követő első teljes negyedévben, és ezzel az egyik leghosszabb visszaesés útjára lépett.

A háború komor mérlege szerint a 2022 elején még gyorsuló orosz gazdaság a második negyedévben zsugorodásba fordult. A legfrissebb adatok azt mutatják, hogy a bruttó hazai termék (GDP) több mint egy éve először zsugorodott: éves szinten 4,7%-kal esett vissza a Bloomberg által megkérdezett 12 elemző medián előrejelzése szerint.

A gazdaság négy évnyi növekedést fog leadni, és a második negyedévben visszatér a 2018-as méretéhez. Arra számítunk, hogy a negyedik negyedévben lassul a zsugorodás, mivel a lazább monetáris politika támogatja a keresletet. Ennek ellenére a gazdaság 2023-ban további 2%-ot veszít, mivel az európai energiatilalom visszaveti az exportot” – mondta a lapnak Alekszandr Iszakov, orosz közgazdász.

A háború miatti nemzetközi szankciók okozta pofon megzavarta a kereskedelmet, és megbénított olyan iparágakat, mint az autógyártás, miközben a fogyasztói kiadások csökkentek. Bár a gazdaság visszaesése eddig kevésbé bizonyult meredekebbnek, mint amitől kezdetben tartottak, a központi bank előrejelzése szerint a visszaesés az elkövetkező negyedévekben súlyosbodni fog, és csak a jövő év második felében számít fellendülésre.

“A válság nagyon egyenletes pályán halad. A gazdaság legjobb esetben is 2023 közepére éri el a mélypontját”

– mondta Jevgenyij Szuvorov, a CentroCredit Bank vezető oroszországi közgazdásza.

Az orosz jegybank tőkekontrollal és meredek kamatemelésekkel lépett fel a piacok és a rubel felbolydulásának megfékezésére. Elég nyugalom tért vissza ahhoz, hogy számos ilyen intézkedést vissza lehessen vonni. Pénteken a központi bank bemutatja a következő három évre vonatkozó politikai kilátásait, melyről Alekszej Zabotkin kormányzóhelyettes tart tájékoztatót.

A fiskális ösztönzők és az elmúlt hónapok többszöri monetáris lazítása is elkezdett hatni, ami tompítja a nemzetközi szankciók hatását. Az olajkitermelés fellendült, és a háztartások kiadásai a stabilizálódás jeleit mutatják.

A válaszlépések enyhébb leszállást biztosítottak egy olyan gazdaság számára, amelyről az elemzők egy ponton azt várták, hogy a második negyedévben 10%-kal csökken. A JPMorgan és a Citigroup közgazdászai azóta javítottak kilátásaikon, és most már csak 3,5%-os visszaesést látnak az egész évben.

Az Orosz Központi Bank előrejelzése szerint a GDP még így is 7%-kal fog csökkenni ebben a negyedévben, az év utolsó három hónapjában pedig még ennél is nagyobb mértékben. Becslései szerint a gazdaság a második negyedévben 4,3%-kal zsugorodott.

Az Európába irányuló energiaszállítások körüli patthelyzet új kockázatokat jelent a gazdaság számára. A Nemzetközi Energiaügynökség prognózisa szerint – amely szerint Oroszország nyersolajtermelése a jövő év elejére mintegy 20%-kal csökken – már augusztusban megkezdődik a havi olajkitermelés csökkenése.

A 2022-es visszaesés kevésbé lesz mély, mint áprilisban várták. Ugyanakkor a kínálati sokkok hatása idővel kiterjedtebb lehet” – közölte az Orosz Központi Bank a monetáris politikáról szóló e havi jelentésében.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.