Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az USA is importál orosz olajat, de ezt le akarja állítani
No menu items!

Az USA is importál orosz olajat, de ezt le akarja állítani

Az orosz olaj az Egyesült Államokba érkező összes nyersolajszállítmány mintegy 3 százalékát tette ki tavaly. Illusztráció: Bigstock

Amerikai sajtóhírek szerint a Biden-kormányzat fontolgatja, hogy megtiltja az orosz olajimportot, akár az európai szövetségesek részvétele nélkül.

A Bloomberg informátorai szerint a kormányzat még nem döntött az amerikai importtilalomról, és a lépés időzítése és hatóköre még képlékeny. A kormányzat tisztviselői szoros kapcsolatot tartanak fenn a szövetségesekkel egy esetleges tilalomról, miközben a belföldi hatásokra való felkészülésen is dolgoznak – mondták.

Az olaj hétfőn az ázsiai kereskedésben hordónként 139 dollárig emelkedett, miután kiderült, hogy a Biden-kormányzat mérlegeli az orosz nyersolajra vonatkozó esetleges embargó lehetőségét, és ezzel felerősítette az ellátási félelmeket az amúgy is ingatag piacon. A Brent nyersolaj ára 18 százalékkal ugrott, miközben az amerikai részvények határidős ügyletei a gyorsuló infláció kilátása miatt csökkentek.

A kormányzat tisztviselői a múlt héten megvitatták az amerikai olaj- és gáziparral, hogy a tilalom milyen hatással lehet az amerikai fogyasztókra és a globális energiaellátásra, miközben a washingtoni törvényhozók mindkét pártban dolgoznak az orosz olajimportot tiltó törvényjavaslatok elfogadásán, hogy így büntessék meg a Kremlt az ukrajnai invázió miatt.

Nancy Pelosi, a képviselőház elnöke vasárnap közölte, hogy a Ház “erőteljes jogszabályokat vizsgál”, amelyek más, Oroszországnak a világgazdaságtól való elszigetelését célzó lépések mellett megtiltanák az orosz olaj és energiatermékek behozatalát. A cselekvésre irányuló nyomás azután nőtt meg, hogy Volodimir Zelenszkij elnök szombaton egy telefonhívás során arra kérte a törvényhozókat, hogy tiltsák be az orosz olaj importját.

Korábban vasárnap Antony Blinken amerikai külügyminiszter azt mondta, hogy az Egyesült Államok és európai szövetségesei az orosz olajimport esetleges betiltásáról tárgyalnak, hogy az ukrajnai háború miatt szigorítsák a Vlagyimir Putyin elnökre nehezedő gazdasági nyomást. Blinken, aki szombaton tárgyalt a kérdésről Joe Biden amerikai elnökkel, azt mondta, hogy az olajszállításokat biztosítani kell, ha ilyen intézkedést vezetnének be.

Jelenleg nagyon aktív tárgyalásokat folytatunk európai partnereinkkel arról, hogy megtiltjuk az orosz olaj behozatalát országainkba, miközben természetesen fenntartjuk a globális olajellátás folyamatos fenntartását” – mondta Blinken, aki vasárnap Kelet-Európában folytatott tárgyalásokat.

Az orosz olaj az Egyesült Államokba érkező összes nyersolajszállítmány mintegy 3 százalékát tette ki tavaly, az amerikai Energiainformációs Hivatal adatai szerint. A Kpler hírszerző cég szerint az orosz nyersolaj amerikai importja 2022-ben 2017 óta a leglassabb éves ütemre csökkent.

Ha az egyéb kőolajtermékeket – például a benzin és dízel előállítására felhasználható fűtőolajat – is beleszámítjuk, akkor Oroszország a 2021-es amerikai kőolajimport mintegy 8 százalékát adta, bár ezek a szállítmányok is csökkenő tendenciát mutattak az elmúlt hónapokban.

Más amerikai szövetségesek, mint Dél-Korea és Japán valószínűleg követik a példát, ha a Biden-kormányzat betiltja az orosz olajat, annak ellenére, hogy ez sebezhetővé teszi őket – véli John Driscoll, a JTD Energy Services Pte Ltd. vezető stratégája, aki több mint 30 éve kereskedik nyersolajjal és kőolajjal Szingapúrban.

A világ egyik legnagyobb olajexportőrét kerül ki az egyenletből. Ez nemcsak az orosz olajexportra, hanem a teljes ellátási láncra is komoly hatással lesz.” – mondta. 

Oroszország gáz- és olajszállításait az Egyesült Államok és az európai országok által bevezetett szankciók többnyire megkímélték a gazdasági hatásokkal kapcsolatos aggodalmak miatt, beleértve Európa nagyobb függőségét az orosz olajtól és különösen a földgáztól.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke utalt arra, hogy rövid távon nehéz lesz csökkenteni az Európai Unió függőségét az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól.

Az Európai Unióban éppen most vitatjuk meg a stratégiai megközelítést, a tervet, hogyan gyorsítsuk fel a megújuló energiaforrásokba történő beruházásokat, hogyan diverzifikáljuk az energiaellátásunkat” – mondta a CNN-nek vasárnap.

Joe Manchin demokrata szenátor, aki tagja a törvényhozók kétpárti csoportjának, amely támogatja a korlátozás bevezetését célzó törvényjavaslatot, vasárnap azt javasolta, hogy az Egyesült Államok járjon el egyedül.

Alapvetően ostobaság, ha továbbra is termékeket vásárolunk, profitot és pénzt adunk Putyinnak, hogy azt az ukrán nép ellen használhassa” – mondta Manchin az NBC műsorában, rámutatva az amerikai energiaszektor szerinte kiaknázatlan erőforrásaira.

Frissítés: Magyar idő szerint hétfő este az Egyesült Államok kongresszusának tagjai elfogadták az Oroszországból származó olajimport tilalmáról, valamint az Oroszországgal és Belarusszal fenntartott szokásos kereskedelmi kapcsolatok megszüntetéséről szóló törvényjavaslatot – jelentette a TASZSZ orosz hírügynökség.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Létrejön a közvetlen légi összeköttetés egy hetedik kínai nagyvárossal is Budapestről

Mindössze előző nap jelentették be, hogy idén nyártól Hszian is közvetlenül elérhető lesz Budapestről, nem sokkal korábban pedig a járatindítást Kuangcsouba.

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.