Hirdetés
Kezdőlap Portré Azt vette meg, ami másnak nem kellett, így lett milliárdos „Mr. Nem”,...
No menu items!

Azt vette meg, ami másnak nem kellett, így lett milliárdos „Mr. Nem”, a Manchester United befektetője

 Az Egyesült Királyság egyik leggazdagabb embere, Sir Jim Ratcliffe úgy építette fel a több milliárd fontos Ineos cégbirodalmat, hogy a tulajdonosaik számára már nem fontos cégrészeket, eszközöket vásárolt fel. A sikeres üzletember most mintegy 1,25 milliárd font értékű üzletről állapodott meg, amelynek keretében 25%-os részesedést szerez az Egyesült Királyság és a világ egyik legkedveltebb sportmárkájában, a Manchester United FC-ben.

A rekordbajnok Manchester United annak ellenére, hogy évek óta vergődik a Premier League-ben, 20-szoros angol bajnokként, a futball globális kedvencei közé tartozva még mindig sikeres üzleti vállalkozás és jövedelmező márkanév. Sir Jim Ratcliffe az Ineos alapítója először 2023 januárban fejezte ki érdeklődését a klub részvényeinek megvásárlása iránt, miután a tulajdonos Glazer család közölte, hogy fontolgatják a patináns klub eladását.

Sir Jim egy asztalos fiaként született a nagy manchesteri Failsworthben, és gyerekkorától kezdve United-szurkoló. A BBC szerint az üzletember, akit a szakszervezetek egykor „Dr. Nem”-nek neveztek, a kemény tárgyalási stílusáról ismert. Miközben a vagyonáról szóló becslések eltérőek, az tény, hogy a más vállalkozások kivont részeinek felvásárlásával és átalakításával hatalmas vagyont szerzett. A Forbes 18 milliárd dollárra (15,8 milliárd font) becsüli, míg a Sunday Times Rich List, amely szerint ő a második leggazdagabb ember az Egyesült Királyságban, 30 milliárd fonthoz közelebbinek tartja.

Az üzlet művészete

Sir Jim a korábban a BP olajipari óriáscég tulajdonában lévő üzemekből egy olyan vállalatot hozott létre – az Ineos-t -, amelynek vegyi anyagai és nyersanyagai szinte mindenbe belekerülnek, amihez nap mint nap hozzáérünk. Az Ineos 29 ország 194 telephelyén mintegy 50 milliárd font értékű forgalmat bonyolít, és több mint 26 000 embert foglalkoztat. Nyersanyagait a piperecikkek, gyógyszerek és élelmiszerek csomagolásától kezdve a mobiltelefonokig és bútorokig mindenben felhasználják.

Miután 1974-ben vegyészmérnöki diplomát szerzett a Birminghami Egyetemen, több évet töltött a BP és az Esso olajcégeknél, mielőtt a Courtaulds szövet- és vegyszergyártó céghez csatlakozott. 1989-ben aztán karrierje megváltoztatásával belépett a magántőke világába, amikor az Advent Internationalhoz csatlakozott. Ez megtanította Sir Jimnek az üzletkötés lényegét, mielőtt egy jól bevált stratégiára alapozva maga is résztulajdonos lett volna egy vállalkozásban.

Üzlettársával, John Hollowooddal 1992-ben 40 millió fontért megvásárolta a BP vegyipari részlegét a Southampton melletti Hythe-ban. 1994-ben, amikor a vállalatot a londoni tőzsdére vitték, már 100 millió fontra értékelték. Az Inspec nevű cég később felvásárolta a BP speciális vegyi anyagokkal foglalkozó üzletágát a belgiumi Antwerpenben. Sir Jim ezután távozott korábbi vállalkozásából, hogy 1998-ban megalapítsa saját cégét, az Ineost, amely 89 millió fontért megvásárolta a belga üzletágat.

Az Ineos azóta a vegyipar nagyhatalmává nőtte ki magát, és felvásárlásokkal, illetve olyan ellentmondásos területeken történő befektetésekkel terjeszkedett, mint a rétegrepesztéses technológia.

De mivel úgy döntött, hogy a vállalatot nem viszi tőzsdére, és ezért nem kell konzultálnia a részvényesekkel, Sir Jim az Ineos többségi részvényeseként mindig gyorsan tudott lépni az ügyletek terén.

A kemény tárgyalópartner

Üzleti keménységére híres példa, hogy 2013-ban a skóciai Grangemouth petrolkémiai üzem és finomító szakszervezeteivel szállt szembe, miközben a bérek és nyugdíjak miatt az egész vállalatra kiterjedő sztrájk fenyegetett. A vita – amely Sir Jimnek a „Dr. No” („Dr. Nem”) gonosz becenevet hozta – oda vezetett, hogy az Ineos bejelentette, hogy bezárja az üzemet és 800 munkahelyet szüntet meg. A cég azonban nem sokkal később megváltoztatta döntését, amikor a Unite szakszervezet beleegyezett egy túlélési tervbe, amely szerint 300 millió fontot fektet a telephelybe, hogy az üzemet nyitva tartsa.

A viták nem idegenek Sir Jimtől. Az is kritikákat váltott ki, amikor 2016-ban az Ineos a zöld csoportok heves ellenkezése közepette az Egyesült Államokból importálta az első palagáz-szállítmányt (amely a rétegrepesztésből származik) az Egyesült Királyságba.

A hírek szerint 2020-ban az Egyesült Királyságból Monacóba költözött, egy olyan helyre, ahol nem szednek személyi jövedelemadót vagy tőkenyereségadót. Sir Jim nem kívánt nyilatkozni, de amikor megkérdezték arról, hogy 2019-ben a hercegségbe költözik, azt mondta a BBC-nek, hogy igyekszik “visszaadni az Egyesült Királyságnak”, és 2,5 milliárd fontot fektetett be az országban.

Más vizekre evezett

Az elmúlt években Sir Jim üzleti érdekeltségei eltávolodtak a vegyi anyagoktól. Bejelentette, hogy a 2016-ban megszüntetett Land Rover Defender alapján új járművet tervez építeni. Azonban 2020-ban Sir Jim, aki a Brexit-népszavazást megelőzően a Leave (vagyis a kilépés) kampány híve volt, azt mondta, hogy az új 4×4-es járművet Franciaországban fogják gyártani, véget vetve a reményeknek, hogy egy új walesi üzemben készül majd.

2017-ben az Ineos megvásárolta a Belstaffot, a luxus motorosruházatot gyártó céget, amelynek kabátjait egykor a legendás Steve McQueen színész viselte, és olyanok álltak modellt vele, mint David Beckham. Az Ineos a Mercedes F1-es csapatával is partnerségben áll. 2019-ben pedig Sir Jim lett az új tulajdonosa egy magasan jegyzett profi kerékpáros csapatnak, miután az Ineos átvette a korábbi Team Sky-t. A csapat neve mostantól Ineos Grenadiers.

Sir Jimnek már vannak futballérdekeltségei, mivel tulajdonosa a most kifejezetten sikeres francia Nice és a svájci Lausanne-Sport klubnak.

Tavaly májusban Sir Jim sikertelen, 4,25 milliárd fontos ajánlatot tett a Chelsea megvásárlására, miután az orosz származású Roman Abramovics tulajdonos a szankciók hatására eladásra kínálta a londoni klubot. Akkor azt mondta a BBC Sportnak, hogy Manchester United-szurkoló, és csak azért nem tett ajánlatot a Vörös Ördögökre, mert az nem volt eladó.

Ez már nem így van. A karácsony este bejelentett megállapodás értelmében a kisebbségi részesedés mellett átveszi a United labdarúgó-üzletágának irányítását. A 71 éves Ratcliffe emellett 300 millió dollárt (236 millió fontot) biztosít az Old Traffordon történő jövőbeli befektetésekhez.

é.m.z.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Sportfogadásban lett sikeres a profi labdarúgó, saját platformot hozott létre

A Futball Pápa kriptója: indul a BetHustlers. 17 évig volt profi labdarúgó Csépányi Gábor, aki ma már a sportfogadás területén működik sikeresen. Saját fejlesztésű platformjaimmár milliárdot képviselő üzlet, amellyel most nemzetközi vizeken is bizonyít.

Újabb támogatások segítik az állattenyésztőket

Összesen 22 milliárd forint keretösszeggel két, teljesen új intézkedéssel támogatja a hazai állattenyésztés fenntarthatóságát az Agrárminisztérium. Megjelent ugyanis az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelem kompenzációs kifizetésére és a húshasznú szarvasmarha állatjóléti támogatására kiírt vidékfejlesztési pályázati felhívás a 2027-ig tartó KAP Stratégia Terv keretei között. A támogatási kérelmek benyújtására 2024. június 3-tól 2024. július 3-ig tartó időszakban lesz lehetőség.

Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Nagy, egy-másfél százalékos indexnyereséggel fejezték be a pénteki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Ágh Péter: a béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez

A béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez - mondta az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) állami beruházások társadalmi koordinációjáért felelős államtitkára pénteken a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Füzéren tartott útátadón.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.