Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Bloomberg: tovább nőtt a recesszió kockázata
No menu items!

Bloomberg: tovább nőtt a recesszió kockázata

Illusztráció: Bigstock

Az euróövezetben egyre nő a recesszió kockázata, mivel a földgázhiány valószínűsége emelkedik, az infláció pedig rekordszintű marad – vélik a Bloomberg által megkérdezett közgazdászok.

A gazdasági visszaesés valószínűsége 45 százalékra emelkedett az előző felmérés 30 százalékáról, illetve az Oroszország ukrajnai inváziója előtti 20 százalékról. Németország, a valutablokk egyik legérzékenyebb tagja az orosz energiaáramlás visszafogása miatt nagyobb valószínűséggel számíthat a gazdasági teljesítmény csökkenésére.

“A már bevezetett olajembargó és a magasabb inputárak iparra gyakorolt hatása alapján recessziót feltételezünk. A német gazdaság már most is lassul, és a tendencia egyértelműen lefelé mutat”

– mondta Erik-Jan van Harn, a holland Rabobank stratégája.

A megélhetési költségek emelkedése egyre nagyobb terhet ró a kétéves világjárványból kilábaló vállalkozásokra és fogyasztókra. Az Oroszországból érkező alacsonyabb gázszállítmányok eközben veszélyeztetik a téli energiaszállításokat.

Az inflációs előrejelzéseket az előző felméréshez képest emelték, bár az árak növekedése várhatóan továbbra is lassulni fog, és 2024-re eléri az Európai Központi Bank 2 százalékos célját. A válaszadók továbbra is a jelenlegi negyedévben látják a csúcsot.

Az EKB várhatóan az év végéig 0,75 százalékra, a jövő márciusi ülésén pedig 1,25 százalékra emeli a betéti kamatlábat. Korábban úgy látták, hogy ezt a szintet csak 2023 júniusában éri el.

Az eurózóna “valószínűleg enyhe recesszióba kerül az év második felében, de ez nem lesz eléggé visszahúzó hatással a keresletre ahhoz, hogy az infláció visszatérjen a célhoz, így az EKB a fokozatos kamatemelések útjára léphet” – vélekedtek a kanadai TD Securities James Rossiter által vezetett közgazdászai.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.