Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Bundesbank: jelentős és tartós lesz a német gazdaság visszaesése
No menu items!

Bundesbank: jelentős és tartós lesz a német gazdaság visszaesése

Az energiaválság miatt a német Bundesbank hamarosan érezhető gazdasági visszaesésre és tíz százalék körüli inflációra számít Németországban havi rendszeres gazdasági jelentésének szeptemberi számában.

A Bundesbank szakértői a német gazdasági teljesítmény jelentős, széles körű és tartós csökkenését jelzik havi jelentésükben. A reál bruttó hazai termék (GDP) a Bundesbank havi jelentése szerint a folyó negyedévben várhatóan némileg csökken, a téli fél évben pedig jelentősen zsugorodik. A közgazdászok az idei negyedik negyedévre és a jövő év első negyedévére is a gazdasági teljesítmény érezhető csökkenését várják. A kilátások azonban rendkívül bizonytalanok.

A bank szakértői ennek fő okaként az orosz-ukrán háború miatt rendkívül feszültté vált energiaellátási helyzetet említik. “A magas infláció és az energiaellátással és annak költségeivel kapcsolatos bizonytalanság nemcsak a gáz- és villamosenergia-igényes iparra, annak exporttevékenységére és beruházásaira van hatással, hanem a magánfogyasztásra és az ettől függő szolgáltatókra is” – írja a jelentés.

A gázellátási helyzet a következő hónapokban is rendkívül szűkös marad a Bundesbank szerint. A gáz adagolására azonban a jelenlegi feltételek mellett a más beszállítóktól érkező tételeknek, valamint a megtakarítás és a gáztárolás terén elért eredményeknek köszönhetően nem lesz szükség a Bundesbank megítélése szerint.

“Ehhez azonban a gázfogyasztás további, jelentős csökkentésére van szükség, különösen a magánháztartások körében”

– jegyzi meg a dokumentum.

A magas energiaköltségek hátrányosan befolyásolják az energiaigényes ágazatok teljesítményét – írja a dokumentum. A vegyipar termelése jelentősen visszaesett. A fogyasztási cikkek gyártása is jelentősen visszaesett, különösen a bútorgyártók és a gyógyszeripar szenvedte meg a beszerzési költségek emelkedését. Az ipari új megrendelések júliusban tovább csökkentek a belföldi kereslet visszaesése miatt.

A kereslet erőteljes visszaesése ellenére az építőipari termelés még mindig erőteljes volt, és júliusban 1,5 százalékkal volt magasabb, mint az előző hónapban. A Bundesbank ugyanakkor az építőiparban a helyzet romlására utaló jeleket vél felismerni. A fő építőipari ágazatban a termelés érezhetően lelassult, és az építési költségek és árak erőteljes növekedése, valamint a magasabb finanszírozási költségek jelentősen gyengítették a keresletet.

A romló gazdasági kilátások ellenére a Bundesbank szerint a munkaerőpiaci helyzet továbbra is megfelelő, a foglalkoztatás júliusban mérsékelten nőtt. Ugyanakkor a munkanélküliség augusztusban enyhén, 0,1 százalékponttal 5,5 százalékra emelkedett.

A német inflációs ráta augusztusban 7,9 százalékra emelkedett az egy évvel korábbihoz képest a júliusi 7,5 százalék után. Az euróövezeti infláció augusztusban 9,1 százalékos rekordra emelkedett. A 9 eurós tömegközlekedési bérlet szeptemberi kivezetésével a Bundesbank szakértők a német infláció tíz százalék felé tartó növekedésére számítanak az energiaárak és a szolgáltatási árak további emelkedése miatt.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az MNB 50 bázisponttal csökkentette a jegybanki alapkamatot

A nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság ugyanakkor romlott a márciusi kamatdöntés óta, a rövid távú európai kilátásokat főként lefelé mutató kockázatok határozzák meg.

Markovich Béla, a díjnyertes menedzser az oktatásban és a partnerségben hisz 

Ezt szolgálja a Mapei tudásmegosztási programja is, amely évente több ezer részvevő - diákok, szakemberek, építőanyag kereskedők, tervezők - számára biztosít szakmai képzéseket.

Gyorstöltő tanácsok a szakértőtől

Egyre több mobilgyártó úgy árulja készülékét, hogy annak dobozában a töltőkábel mellet nem lapul már töltő.

Turisztikai támogatással erősít a kormány

Tavaly a járvány után teljes helyreállást ért el az ágazat, idén pedig a vendégéjszakák tartós növekedése várható,
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.