Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Nagyot nőtt a brit GDP - máris oda a lendület?
No menu items!

Nagyot nőtt a brit GDP – máris oda a lendület?

Rekordütemben nőtt a brit gazdaság teljesítménye harmadik negyedévben, de még mindig jelentősen elmarad a koronavírus-járvány előtti szinttől – közölte a brit statisztikai hivatal (ONS). Elemzők szerint ezzel véget is ért a brit gazdaság kilábalása, novemberben újra nagy visszaesés jön.

Az első becslése szerint a brit hazai össztermék (GDP) 15,5 százalékkal nőtt júliustól szeptemberig az előző naptári negyedévvel összevetve, tükrözve a koronavírus-járvány megfékezését célzó, március végén életbe léptetett korlátozások fokozatos feloldását.

Ez volt a leggyorsabb negyedéves növekedés a brit gazdaságban azóta, hogy a statisztikai hivatal 1955-ben elkezdte a negyedévi összevetésű GDP-adatok rendszeres közlését.

Az ONS hangsúlyozta ugyanakkor: jóllehet a GDP-érték szeptemberben 22,9 százalékkal meghaladta az áprilisban elért mélypontot, még mindig 8,2 százalékkal alacsonyabb volt, mint februárban, az országos zárlat bevezetése előtti utolsó teljes hónapban.

Február és április között soha nem mért ütemben, 25,3 százalékkal zuhant a brit hazai össztermék, és áprilisban is példátlan mértékben, 19,5 százalékkal csökkent a GDP-érték az előző hónaphoz képest.

A statisztikai hivatal kimutatása szerint szeptemberben 1,1 százalékkal emelkedett a brit gazdaság teljesítménye havi összevetésben, és ez volt az ötödik olyan hónap egymás után, amelyben nőtt a GDP-érték.

A hazai össztermék ennek ellenére 9,7 százalékkal volt alacsonyabb a harmadik negyedévben, mint 2019 végén, és 9,6 százalékkal maradt el a tavalyi azonos negyedévben mért szinttől.

Az ONS számításai szerint a brit gazdaságban mért idei halmozott visszaesés több mint a kétszerese az olasz, a német és a francia gazdaság teljesítménycsökkenésének, és csaknem háromszorosan haladja meg az amerikai GDP-érték 2019 végéhez viszonyított csökkenését.

Londoni makrogazdasági elemzők várakozása szerint a rekordütemű harmadik negyedévi növekedéssel egyelőre véget is ért a brit gazdaság kilábalása a súlyos recesszióból.

Thomas Pugh, a Capital Economics brit gazdasági ügyekkel foglalkozó közgazdásza az adatismertetés utáni gyorselemzésében közölte: máris tudható, hogy a koronavírus-járvány második hullámának megfékezése végett bevezetett újbóli korlátozásokat a brit gazdaság ismét komolyan megszenvedi.

A Capital Economics azzal számol, hogy a hazai össztermék novemberben 8 százalékkal zuhan havi összevetésben, és ez a negyedik negyedév egészében várhatóan 3,5 százalékos visszaesést okoz a harmadik negyedévhez mérve.

Pugh szerint ugyanakkor a koronavírus elleni oltóanyag kifejlesztéséről érkező ígéretes hírek azt jelentik, hogy a következő hat hónap utáni időszak kilátásai “sokkal rózsásabbnak” bizonyulhatnak a cég által korábban feltételezettnél.

Samuel Tombs, a Pantheon Macroeconomics elemzőház brit gazdasági ügyekkel foglalkozó főközgazdásza a friss GDP-adatok ismertetése utáni prognózisában közölte: az újbóli korlátozások figyelembevételével a cég 6 százalékos havi összevetésű GDP-visszaesésre számít novemberben. Decemberre viszont 5 százalékos havi növekedést várnak, és ennek alapján a negyedik negyedév egészében csak 0,5 százalékos csökkenésre számítanak.

A Pantheon Macroeconomics vezető közgazdásza szerint a brit GDP-érték valószínűleg októberben sem haladta meg a szeptemberit.

Tombs szerint erre vall, hogy a brit gazdaság aktivitását mérő összágazati kompozit beszerzésimenedzser-index (BMI) a szeptemberi 56,5-ről októberben 52,1-re csökkent, és ez a szint történelmi távlatú visszatekintésben elhanyagolható havi összevetésű GDP-növekedésre utal.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.