Hirdetés
Kezdőlap Mozaik Elemzők: meglepően lelassult a kiskereskedelem decemberi növekedése
No menu items!

Elemzők: meglepően lelassult a kiskereskedelem decemberi növekedése

Meglepően lelassult a kiskereskedelmi forgalom éves növekedési üteme tavaly decemberben – állapították meg kedden az MTI-nek nyilatkozó piaci elemzők a KSH reggel kiadott első becslését kommentálva. Arra következtetnek, hogy a bérkiáramlás egyre kevésbé a bolti forgalomban, inkább a szolgáltatásokban csapódik le.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első becslése szerint tavaly decemberben a kiskereskedelmi üzletek forgalma a nyers adat szerint 3,7, naptárhatástól megtisztítva 4,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Ezzel együtt a tavalyi évben 6,0 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom a nyers és a kiigazított adat szerint egyaránt.

Virovácz Péter

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője  szerint meglehetősen gyengén zárta a 2018-as évet a kiskereskedelem, a decemberi adat lett a leggyengébb az összes hónap közül, ami a karácsonyi szezont is figyelembe véve mindenképpen figyelmeztető. Azt jelzi, hogy a szektor dinamikus növekedése nem tartható fenn hosszútávon. Az elemző szerint gyenge decemberért elsősorban az élelmiszerkereskedelem okolható.

Az ING Bank előrejelzése szerint 2019-ben a kiskereskedelmi szektor bővülése elmarad majd a tavalyitól, de így is 3-4 százalék körüli növekedésre számítanak.

Ennek a kisebb mértékű növekedésnek az okát abban látják, hogy a  pótlólagos fogyasztás egyre kevésbé lesz meghatározó, és a háztartások mindinkább szolgáltatások vásárlására fordítják majd az idei bérnövekedésből eredő többletjövedelmüket.

Suppan Gergely

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzőjének kommentárja is azzal indul, hogy meglepően lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése decemberben, amit az okozott, hogy az élelmiszerüzletek forgalma stagnált az egy évvel korábbihoz képest. A háztartások a korábbinál lényegesen többet fogyasztottak a vendéglátásban.

A Takarékbank prognózisa szerint idén a reálbérek növekedése 6 százalékhoz közeli mértékben folytatódhat, a kiskereskedelmi forgalom növekedése pedig 4,3 százalékra lassul. A kiskereskedelemnek további lökést adhat az új lakások idén és jövőre várható átadási hulláma. A háztartások ugyanakkor nem csupán a kiskereskedelemben növelik fogyasztásukat, így a vendéglátás, belföldi turizmus, szabadidő, szórakozás, valamint egyéb szolgáltatások területén is jelentős növekedésre lehet számítani.

A kiskereskedelem folytatódó növekedése összhangban van a Takarékbank elemzőinek azzal a várakozásával, hogy az idén a GDP növekedése csak mérsékelten lassul, a tavalyi 4,8 százalékról 4,2 százalékra. A munkaerőhiány miatt a bérek növekedési üteme azonban  meghaladhatja a várakozásokat, ami a fogyasztás, valamint a kiskereskedelmi forgalom gyorsabb növekedését eredményezheti.

Németh Dávid

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője az adatokat kommentálva kifejtette, hogy tartósak a kiskereskedelem alakulását meghatározó folyamatok, a forgalombővülés elsősorban a nem élelmiszerek iránti fokozott keresletnek köszönhető.  Ezen belül is kiugró volt a növekedés tavaly az iparcikk jellegű vegyes cikkeknél és a csomagküldő és internetes forgalomban. A tavalyi 6 százalékos növekedés után 2019-ben 4-5 százalék körüli bővülést vár a K&H Bank elemzője. A szerény mértékű lassulásban a magas bázis mellett szerepet játszhat, hogy idén a tavalyinál kisebb mértékű lesz a reálbérek növekedése.

Varga Zsombor, az Erste Bank  junior makrogazdasági elemzője kiemelte, hogy a forgalom 4,1 százalékos decemberi növekedése jócskán elmarad az 5,1 százalékos Bloomberg-konszenzustól.

A várakozásoktól elmaradó decemberi adat ellenére, szerinte továbbra sem gyenge a kiskereskedelmi növekedés dinamikája.  A statisztika már előrevetíti a kiskereskedelmi forgalom 2019-re várt csökkenő trendjét, ám a belső fogyasztás továbbra is a GDP bővülésének hajtóereje maradhat.

A továbbra is emelkedő bérek, a feszes munkapiac támogatja a belső keresletet, illetve a viszonylag mérsékeltebb ütemű inflációs számok is fűthetik a fogyasztók pozitív kilátásait. A dinamikus belső fogyasztás magas importtartalma pedig hozzájárulhat a fizetési mérleg és a külkereskedelmi többlet további apadásához.

Az Erste Bank előrejelzése szerint összességében idén 4,6 százalékkal nőhet a kiskereskedelmi forgalom volumene és 3,6 százalékkal a GDP.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Márciusban 4 millió 746 ezer volt a foglalkoztatottak száma

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt .

BÉT – Emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

A javuló nemzetközi befektetői hangulat miatt a pozitív tartományban indulhat a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén pénteken az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint. Csütörtökön a BUX 247,29 pontos, 0,37 százalékos csökkenéssel, 66 129,26 ponton zárt.

Velence keményen meglépte, amit a turistáknak ígért

Velence új fejezetet nyitott a turizmusban: a csodás olasz turistaparadicsom lett a világ első városa, amely csütörtökön bevezette a turisták számára a fizetős rendszert, hogy ezzel próbálja ritkítani a csatornáin tolongó tömegeket, de a díj tiltakozást váltott ki néhány lakos részéről, akik azt mondták, hogy nem akarnak egy vidámparkban élni.

Két hetet adtak, hogy csökkentsék az üzemanyagárakat

Nagy Márton közölte a kormány döntését: két hetet adott a kabinet a MÁSZ tagjainak, hogy önkéntesen a régiós átlag szintjére csökkentsék az üzemanyagárakat.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.