Németh Dávid
425 forint is lehet egy euró? Ismét a dollár a vezető menedékvaluta
Miközben ismét a dollár lett a vezető menedékvaluta, új negatív csúcsra jutott forint. Mellette a fonttól kezdve az északi országok valutáin át a régiós fizetőeszközökig nagyon erős árfolyamkilengések jellemezték és jellemzik a devizapiacot – fejttette ki Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.
Rossz hírek jöttek, hol áll meg a forint? Merre mozdíthatja tovább a hatósági árról szóló döntés?
Mivel a forint árfolyama keményen megérezte azt, hogy az uniós forrásoktól távolabb került a héten Magyarország, vannak olyan pénzügyi szakemberek, akik attól tartanak, hogy az EU Szerbiához hasonlóan Magyarországot is az IMF hitel felé akarja terelni.
Pénzpiaci elemző: a forintárfolyamnál most a folyamatos újratervezés a normalitás
Az uniós források sorsa rövidebb, a gázár körüli bizonytalanság a mai állás szerint hosszabb ideig megnehezíti a forint jelentősebb erősödését és a tartós árfolyam kialakulását. Ami elengedhetetlen a cégek stabil ártervezéséhez és az infláció letöréséhez – mondta AzÜzletnek Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.
Pénzpiaci elemző: lélektani árfolyamhatárnál a forint. Kérdés, lesz-e EU-s megállapodás, közeledünk-e a kettős valuta felé?
Kedden 413,8 forinton zárt a forint árfolyama az euróval és 415-ön a dollárral szemben. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője úgy látja, miközben az amerikai valuta erősödése az egész európai gazdaság gyengélkedését is tükrözi, nagy kérdés, hogy a forint esetében mi történik a 410 forintos lélektani határ környékén. Kedvező válasz csak akkor lehet, ha Magyarországnak sikerül megállapodnia az EU-s pénzekről. Az elemző szerint még nincs kettős valuta Magyarországon, de kérdéseket vet fel, hogy a kormány euróban és dollárban is elfogadja az adóbefizetéseket.
A forinterősödés pozitívum, de még akad kérdőjel
Egy fejezet lezárult azzal, hogy a Parlament elfogadta a jövő évi költségvetést, a lakossági energiaárakra vonatkozó rezsicsökkentés módosítását és a KATA kivezetését, miközben az állami szervek büdzséjét is megvágták. Németh Dávid, a K&H Bank pénzügyi elemzője szerint ez is szerepet játszott a forint erősödésében, de a piac számára az a legfontosabb, mennyire konzekvensen tartja be ígéreteit a kormány.
Pénzpiaci elemző: nincs jó tanács arra, mikor vegyünk eurót az utazáshoz
Még nem lehet látni, mikor ér véget a forint hullámvasútja, mondja Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője. A szakértő szerint az MNB küzd a nemzeti fizetőeszköz romlásának megállításáért, de a gyenge árfolyam nagyon hamar beépül az árakba.
Pénzpiaci elemző: az MNB kemény üzenetet küldött a kamatemelés mellé
Az infláció folytatólagos emelkedésére, valamint az elhúzódó inflációs kockázatokra tekintettel a várakozásoknál nagyobb mértékben, 185 bázisponttal 7,75 százalékra emelte az alapkamatot kedden az MNB Monetárs Tanácsa. Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint nem is annyira az emelés ténye, mint a hozzá társuló üzenet ígér szigorítást.
Pénzpiaci elemző: a 400 forintos euró rossz reflexeket indíthat be, a Fed kamatemelése sem jött jól
Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint legalább a 390-es forintos árfolyamhoz kellene visszajutni, ráadásul a 400 forintos árfolyam még a turizmusnak sem segít egyértelműen.
Kora őszre tetőzhet a hazai infláció, de még utána sem örülhetünk
Augusztusra-szeptemberre várható a hazai infláció tetőzése Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint. A szakértő úgy látja, a magas infláció ugyan egy szintig segíthet a költségvetési célok elérésében, de annak mai mértéke már hosszútávú kockázatokat rejt.
Tartósan olcsó marad az olaj
A keresletcsökkenés okozta túlkínálat miatt tartósan alacsony marad az olaj ára, decemberre is csak hordónként 30 dolláron állnak a jegyzések - közölte a K&H Bank vezető elemzője.
A Facebook Libra inkább deviza, mint kriptovaluta
A kriptovalutákkal ellentétben a Libra nem egy teremtett pénz, hanem a meglévő pénzek átváltása egy új pénznemre - mondta Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.
Videoton: a lehetőségekhez kell igazítani a béremelések ütemét
A közelgő globális gazdasági lassulás mellett a termelékenységet messze meghaladó magyarországi béremelkedési ütem versenyképességi hátrányt okozhat.
Elemzők: a februári infláció több lett a vártnál – szigorít az MNB
A fogyasztói árak emelkedése februárban felülmúlta a várakozásokat, a maginfláció és az adószűrt maginfláció is jóval meghaladta a 3 százalékos jegybanki célt. Mindezek hatására a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa elkezdheti a monetáris kondíciók normalizálását, egyelőre a nem hagyományos eszközök visszavonásával - kommentálták az MTI-nek az elemzők a statisztikai hivatal.
Hitelminősítés – Elemzők: indokolt és várható volt a felminősítés
Az MTI által megkérdezett elemzők úgy ítélték meg, hogy indokolt és várható volt Magyarország felminősítése. Pénteken a Standard & Poor's felminősítette az ország államadós-osztályzatát.
Elemzők: a GDP-növekedés felülmúlta a várakozásokat
Bár a bruttó hazai termék tavaly negyedik negyedévi, 5,0 százalékos növekedési üteme alaposan felülmúlta az elemzői várakozásokat, az MTI-nek nyilatkozó elemzők szerint a magas növekedési ütem nem fenntartható, a bővülés idén 3,5 százalék körülire lassulhat.
Elemzők: meglepően lelassult a kiskereskedelem decemberi növekedése
Meglepően lelassult a kiskereskedelmi forgalom éves növekedési üteme tavaly decemberben - állapították meg kedden az MTI-nek nyilatkozó piaci elemzők a KSH reggel kiadott első becslését kommentálva. Arra következtetnek, hogy a bérkiáramlás egyre kevésbé a bolti forgalomban, inkább a szolgáltatásokban csapódik le.
Szakértő: legkorábban májusban dönthet az MNB az alapkamat emeléséről
A Magyar Nemzeti Banktól (MNB) kedden sem kamatemelésre, sem más monetáris politikai akciókra nem számít, a jegybank legkorábban május-június környékén dönthet az alapkamat emeléséről
Trendfordító hét jön a gazdaságban
Ezen a héten több olyan adat is nyilvánosságra kerül és döntés születik, amely a magyar, de főként a világgazdaság szempontjából hosszabb távon is meghatározó lehet – fejtette ki Németh Dávid a K&H Bank vezető elemzője.
Eltérő vélemények. Elemzők a foglalkoztatási kilátásokról
Az elemzők némiképp eltérően vélekedtek arról, hogy a munkaerőpiac jelenlegi szerkezetében elérkezett-e a teljes foglalkoztatás, vagy tér van-e a foglalkoztatási ráta további javulására, több százezer további új álláshely betöltésére.
Júliusban az ipar – álltak az autógyárak Magyarországon
Az ipari termelés júliusi növekedése alaposan elmaradt a várakozásoktól, , a 8 százalékos piaci konszenzustól, amit elemzők alapvetően az autógyári karbantartásokkal és leállásokkal magyaráztak.
Friss
Ingyenes városlátogatás a tajpeji útmegszakításhoz
Több évi szünetet követően a Tajvani Turisztikai Hivatal ismét félnapos ingyenes városnézést kínál a tranzitutasoknak, hogy ezzel is kedvet csináljon a külföldi turistáknak egy hosszabb tartózkodására - közölte a tajvani China Airlines (CI).
A drága cement megváltoztatta a betonozási játékszabályokat
A cement árának emelkedése megváltoztatta a betonozás játékszabályait. A betonozás költsége még sosem volt ennyire magas.
Akár 4,5 milliós anyagi segítség a mikrovállalkozóvá váláshoz
Amit már sokan, nagyon régóta vártak bekövetkezett: a Magyar...
Váltott gondoskodás az újfajta családmodell
A váltott gondoskodás sokáig ismeretlen fogalom volt hazánkban, annak ellenére, hogy a szülők különválása következtében számos gyermeket érint az a kérdés, hogy ebben a helyzetben mi a legjobb megoldás. Nemzetközi szinten az 1970-es évek óta egyre több országban van jelen ez a fajta családmodell, 2022. január óta pedig hazánkban is jogszabály teszi már lehetővé a váltott gondoskodást bírói döntés esetén is. Mivel ettől függetlenül még kevéssé ismert nálunk ez a gyermeknevelési modell, a napokban kifejezetten a témában rendezett Figyeljetek Rám! elnevezésű konferencián számos hazai szakember beszélt a modellről és az eddigi hazai tapasztalatokról.
Hírek
Váltott gondoskodás az újfajta családmodell
A váltott gondoskodás sokáig ismeretlen fogalom volt hazánkban, annak ellenére, hogy a szülők különválása következtében számos gyermeket érint az a kérdés, hogy ebben a helyzetben mi a legjobb megoldás. Nemzetközi szinten az 1970-es évek óta egyre több országban van jelen ez a fajta családmodell, 2022. január óta pedig hazánkban is jogszabály teszi már lehetővé a váltott gondoskodást bírói döntés esetén is. Mivel ettől függetlenül még kevéssé ismert nálunk ez a gyermeknevelési modell, a napokban kifejezetten a témában rendezett Figyeljetek Rám! elnevezésű konferencián számos hazai szakember beszélt a modellről és az eddigi hazai tapasztalatokról.
Ebben a Ryanair is egyetért a magyar döntéshozókkal
A Ryanair üdvözli a Fővárosi Törvényszék ítéletét, amely megsemmisítette a magyar fogyasztóvédelmi hatóság által 2022 augusztusában kiszabott 763 ezer eurós bírságot, amelyet a Ryanair azért kapott, mert a magyar kormány által kivetett extraprofitadót áthárította az utasokra - közölte a légitársaság.
A SPAR megmutatta az első akciós fecskéket
Kormányrendelet kötelezi a 2021-ben egymilliárd forintot meghaladó árbevételt elérő élelmiszer-kiskereskedelmi üzleteket arra, hogy június 1. és szeptember 30. között húsz termékcsoportban, heti szinten 10%-os engedményt nyújtó akciót vezessenek be. A SPAR Magyarország azonban komplex akciós stratégiájának keretein belül ennél többet kínál: számos árucikk esetében 10-40 százalékos árkedvezményt biztosít, a SPAR ÁRSTOP Extra Promóció keretein belül pedig 300 termék árát rögzíti május 31. és július 31. között - közölte az áruházlánc.
Új vezérigazgatója lesz júliustól a magyar Penny-nek
Mathias Mentrop lesz a Penny Magyarország vezérigazgatója július 1-jétől, aki a csehországi hálózat operatív igazgatója jelenleg - közölte a diszkontáruházlánc.
Májusban nőtt a magyar tőzsde forgalma és a BUX index is
Májusban erősödött a Budapesti Értéktőzsde részvénypiacán a forgalom, a BUX index az április végi értékéhez képest 5,4 százalékkal emelkedett, 47 262 ponton zárta a májust - közölte a havi statisztikájában a BÉT.
Júniustól sűrűbben jár a 100E repülőtéri expressz
A várható nyári nagy forgalom miatt júniustól gyakrabban jár a 100E repülőtéri busz a Deák Ferenc tér és a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtér között - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK).
Bőven infláció alatt drágult a kötelező biztosítás
Az idei első negyedévben 9 százalékkal emelkedett a normál használatú személyautók átlagos kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) éves állománydíja az egy évvel korábbival összevetve, a biztosítói kárráfordítások eközben 12 százalékkal nőttek 2022 tavaszához képest, ami változatlanul elmarad az inflációtól, illetve a szervíz- és alkatrészköltségek drágulásától - közölte a Magyar Nemzeti Bank.
Két ínséges év után tavaly már nyereséges volt a Budapest Airport
Két év rekordveszteség után tavaly a Budapest Airport 277,7 millió euró nettó árbevétel mellett 76,6 millió euró nyereséggel zárta az évet, így a Covid időszaka alatt felgyűlt 198 millió eurós veszteség 121 millió euróra csökkent. A részvényesek számára osztalék-kifizetés nem történik - közölte a fővárosi repülőteret üzemeltető társaság.
Gazdaság
MNB: a pénzügyi vállalkozásoknak emelniük kell az induló tőkéjüket
A pénzügyi vállalkozásoknak az idén december 31-ig, illetve 2026 december végéig a biztonságos működés fenntartása érdekében két lépésben jelentősen növelniük kell induló tőkéjüket. Az MNB visszavonhatja a piaci szereplők engedélyét, ha a tőkeemelésre nem kerül sor a jogszabályi határidőkig - figyelmeztetett a jegybank.
A szaktárca reagált a Magyar Bankszövetség kritikáira
Az intézkedések célja nem az állam adóbevételeinek növelése, hanem az állampapír-kereslet fokozása, az állampolgárok pénzügyi tudatosságának megerősítése. Meg kell védeni a családokat, ösztönözni és segíteni kell, hogy a háztartások megtakarításai megőrizzék reálértéküket - közölte a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) a Magyar Bankszövetség sajtóközleményére reagálva, amelyben többek között a "versenysemleges szabályozást" kérte számon.
A Magyar Bankszövetség közleményben bírálja a kormány új intézkedéseit
A Magyar Bankszövetség szerint az extraprofitadó meghosszabbítása 2024-ben csökkenti a pénzintézetek bevételeit és a hitelkihelyezéseket, gyengíti a gazdaság ellenállóképességét. Közleményében a szövetség versenysemleges szabályozást és a pénzügyi szektort érintő szerda esti rendelet felülvizsgálatát kéri a kormánytól.