Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Esett az olajár, ami még nem reagál az aktuális válsághelyzetekre
No menu items!

Esett az olajár, ami még nem reagál az aktuális válsághelyzetekre

Az olajárak az oroszországi szállítások megszakadásának kockázata miatt is növekedésnek indulhatnak. Illusztráció: Bigstock

Több hét szárnyalás után az olaj ára visszaesett a 100 dollár körüli szintre. A világ legnagyobb független nyersolajkereskedője szerint ennek oka, hogy az árak egyelőre nem reflektálnak az orosz export zavarainak kockázatára, sem a Kínában kíújulóban lévő koronavírus-járványra.

Bár a Brent típusú olaj nem sokkal azután, hogy Oroszország február végén megtámadta Ukrajnát, hordónként közel 140 dollárra emelkedett, a múlt héten 13 százalékkal 104 dollár körüli szintre süllyedt. Ennek oka, hogy az Egyesült Államok példátlan mértékben szabadít fel stratégiai tartalékokat az üzemanyagárak megfékezése érdekében.

Ez a lépés segíthet kiküszöbölni az Oroszországból származó szállítmányok csökkenését az elkövetkező hónapokban. A kereskedők, a szállítmányozók, a biztosítók és a bankárok ugyanis óvakodnak az orosz hordók átvételétől, mivel a nyugati kormányok elszigetelik és szankciókkal sújtják Moszkvát az invázió miatt.

Az olaj most olcsóbb, mint azt a legtöbben megjósolták volna. Azonban az olajárak magasabbak lehetnek, tekintettel az oroszországi szállítások megszakadásának kockázatára” – mondta Mike Muller, a Vitol Group ázsiai vezetője a Bloomberg beszámolója szerint.

Muller szerint az orosz nyersolaj és olajtermékek áramlása a harmadik negyedévben napi 1-3 millió hordóval csökkenhet. Az ország általában naponta mintegy 7,5 millió hordót exportál.

Újra terjed a vírus Kínában

A napokban a kínai vezetés Sanghaj 25 millió lakosú városának csaknem egészét zárlat alá helyezte, hogy megfékezze a vírus omikron változatának terjedését. A kormány utasította a helyi tisztviselőket, hogy “a lehető leghamarabb” fékezzék meg a járvány kitörését.

Mike Muller

Én történetesen abba a táborba tartozom, amelyik úgy gondolja, hogy Kína továbbra is el fogja nyomni a járványt. A kínai hatóságok mindenesetre nagy erőkkel igyekeznek megfékezni” – mondta Muller.

A szakértő szerint Peking valószínűleg további gazdaságélénkítő intézkedéseket fog bejelenteni a kommunista párt idei kongresszusa előtt. Egy ilyen lépés valószínűleg növeli majd az olaj iránti keresletet.

Kína mindent be fog vetni annak érdekében, hogy a gazdaság teljesíteni tudjon. A vezetés hatalmas erőfeszítéseket fog tenni az infrastrukturális kiadásokra és a gazdaság támogatására. Nagy költekezést fogunk látni” – mondta.

Iráni kétségek

Muller szerint arra is kevés az esély, hogy az Irán és a világhatalmak közötti 2015-ös nukleáris megállapodás a következő hónapokban újjáéledjen. A megállapodás korlátozná Teherán atomenergia-tevékenységét, és feloldaná az energiaexportjára vonatkozó amerikai szankciókat, lehetővé téve az olajtermelés felfuttatását.

Amerikai tisztviselők a múlt hónap végén azt közölték, hogy a paktum nem “időszerű“. Számos közel-keleti amerikai szövetséges – köztük Izrael és Szaúd-Arábia – is óvakodik az alku megújításától, az ugynis olajvagyonhoz juttatná Iránt, és lehetővé tenné számára, hogy tovább fegyverezze a térségben működő proxy csoportokat.

Mindenki az iráni szállítások visszatérésére számított. Most viszont senki sem hiszi, hogy ez meg fog történni a második negyedévben. Sokkal kevésbé tűnik valószínűnek, mint néhány héttel ezelőtt” – mondta Muller.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.