Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Eurózóna - A korlátozások enyhítése élénkítette a gazdaságot
No menu items!

Eurózóna – A korlátozások enyhítése élénkítette a gazdaságot

A vártnál lényegesen nagyobb mértékben élénkült a gazdasági aktivitás májusban az euróövezetben a járványvédelmi korlátozások fokozatos feloldásának köszönhetően – derül ki az IHS Markit beszerzésimenedzserek körében végzett felméréséből.

A londoni gazdaságkutató intézet májusi felmérésnek előzetes adatai alapján a feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) 62,8 pontra csökkent az áprilisi 62,9 pontról. A piac a ténylegesnél nagyobb, csökkenést várt, 62,5 pontot májusra.

A szolgáltatóipari BMI a vártnál lényegesen nagyobb mértékben emelkedett, 55,1 pontot, 35 havi csúcsot ért el májusban az áprilisi 50,5 pont után. Felmérések szerint a piac 52,3 pontot várt májusra.

A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatok összesítésével képzett kompozit BMI 39 havi csúcsra, 56,9 pontra emelkedett májusban az áprilisi 53,8 pontról, szemben az 55,1 pontos piaci várakozással.

A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének a növekedését, 50 pont alatt értéke pedig a csökkenését jelzi.

A feldolgozóipari BMI csökkent ugyan valamelyest májusban az előző havihoz képest, de a 60 pont feletti érték így is nagyon magasnak számít és jól tükrözi a termelőiparban kialakult rezisztenciát a járványvédelmi intézkedésekkel szemben.

A feldolgozóiparban már a tizenegyedik egymást követő hónapban áll az index az 50 pontos küszöb felett és márciusban érte el történelmi csúcsát. Az index értékének májusban bekövetkezett szerény csökkenése elsősorban az új megrendelések csökkenésére vezethető vissza, ami már a második egymást követő hónapban lett alacsonyabb az előzőnél, de ezzel együtt is a felmérés történetében a harmadik legmagasabbnak számít.

A személyes kapcsolattartási korlátozásokra sokkal inkább érzékeny szolgáltatóiparban viszont lendületes javulás következett be a fokozatosan megindult nyitásnak köszönhetően.

A kompozit BMI sorban a harmadik egymást követő hónapban emelkedett és májusi értéke 2018 februárja óta a legnagyobbnak bizonyult.

A korlátozások lazításának köszönhetően a gazdasági szereplők egyre optimistábban tekintenek a jövő elé, az idei évre vonatkozó várakozásaikat számszerűsítő mutató értéke a kimutatás 2012-es kezdete óta a legmagasabb szintet érte el.

A javuló kilátások és a növekvő kereslet tükrében a vállalatok már sorban a negyedik hónapja az alkalmazotti létszám növeléséről számoltak be, bár májusban az előző havinál kissé szerényebb mértékben.

Az újranyitásnak köszönhetően a termékek és szolgáltatások iránti kereslet 15 éve a legmagasabb mértékű növekedését tapasztaltuk az euróövezetben májusban” – emelte ki Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza a felmérésre adott összefoglalójában.

Chris Williamson

Elmondta, hogy a járványvédelmi korlátozó intézkedések májusban már a tavaly októberi szintre soroltak vissza, ami különösen kedvezett a szolgáltatóipari üzleti aktivitás újraéledésének, miközben a feldolgozóipari aktivitás továbbra is rekordközeli értékeknél mozog.

A teljesítmény még a kimutatottnál is jóval nagyobb mértékben növekedhetett volna, ha nem fékezik a beszállítói láncban bekövetkezett fennakadások, akadályozva ezzel a vállalatokat megrendeléseik teljesítésében” – mondta Chris Williamson.

A termelési értéknek a megrendelésekhez viszonyított elmaradása a legnagyobbra tágult a felmérés 23 éves történetében. Ez az eltérés inflációs nyomást fejt ki, melynek további alakulása attól függ, mikor kerül ismét egyensúlyba a kereslet és a kínálat. Az aránytalanság azonban egyelőre növekszik és a felmérés történetében a legnagyobb inflációs nyomást fejti ki a termékek és szolgáltatások árára” – fogalmazott.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Üzleti inkubátorok: kéz a kézben a KKV-val

Az üzleti inkubátor egy olyan szervezet, amely rendszerbe foglalja és élénkíti a sikeres vállalkozások létesítésének folyamatát, számukra átfogó és integrált szolgáltatások körét nyújtva.

Jó cégérnek nem kell reklám? Kevesebbet költenek a cégek reklámra

Az elmúlt másfél évtized alatt a magyarországi legnagyobb hirdetők az árbevételükhöz viszonyított médiavásárlási kiadásaikat harmadára csökkentették.

Családok életét befolyásolják a magas üzemanyagárak

A fogyasztók érzékenyen reagáltak az üzemanyagárak emelkedésére, amelynek hatására csökkent a kereslet.

MNB: a jelentős aranytartalék erősíti az ország stabilitását

Az MNB az aranytartalék bővítésével évekkel előzte meg nemcsak a nemzetközi trendet, de a régiós - a lengyel és a cseh - jegybankot is,.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.