Kezdőlap Világgazdaság Globális kilátások. Elkerülhető a W-alakú recesszió?
No menu items!

Globális kilátások. Elkerülhető a W-alakú recesszió?

Londoni makrogazdasági elemzők szerint jövőre az eddig vártnál valamelyest lassabb lesz a világgazdaság kilábalása a koronavírus-járvány okozta recesszióból, de kettős mélypontú, W-alakú globális visszaesés továbbra sem valószínű.

Az egyik tekintélyes londoni pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, az Oxford Economics felülvizsgált prognózisában közölte, hogy 2021 egészében 5,4 százalékos növekedést vár a világgazdaságban. A ház eddigi előrejelzése 5,8 százalékos globális növekedést valószínűsített 2021-re.

Az idei évre szóló, 4,4 százalékos visszaesést prognosztizáló világgazdasági becslését a cég változatlanul hagyta.

A jövő évi előrejelzés negatív korrekciójának indoklásában a ház közölte: korábban azzal számolt, hogy a koronavírus-járvány elleni küzdelem fejleményei, mindenekelőtt egy hatékony oltóanyag kifejlesztése nyomán már 2021 korai szakaszától elkezdődhet a járványmegelőző előírások lazítása, ám mostani megítélése szerint ez túl derűlátó várakozásnak bizonyult.

Az Oxford Economics londoni elemzői most már azzal számolnak, hogy az emberek közötti távolságtartást előíró szabályozások érdemi enyhítése 2021 közepe előtt nem várható.

A cég hangsúlyozza ugyanakkor, hogy így is erőteljes, a 2008-2009-es globális pénzügyi válság utánihoz hasonló ütemű negyedévenkénti átlagos növekedésekre számít jövőre a világgazdaságban, tekintettel a folytatódó gazdaságélénkítő lépésekre, a háztartások korábban nem tervezett megtakarításainak leépítésére és arra, hogy számos gazdasági szektor folytatja termelésének felfuttatását a legutóbbi időszak szokatlanul alacsony szintjeiről.

A ház nem tartja valószínűnek, hogy a gazdaságok többségében ismét teljes lezárásokat kellene alkalmazni, és megítélése szerint így a kettős mélypontú globális recesszió kockázata is elenyésző.

Mindezt egybevetve az Oxford Economics elemzői azzal számolnak, hogy a világgazdasági szintű hazai össztermék (GDP) 2021 harmadik negyedévére ismét eléri a 2019 negyedik negyedévében mért legutóbbi csúcsértéket.

A ház szerint ugyanakkor ehhez hatalmas mértékben járul majd hozzá a kínai gazdaság. Az Oxford Economics várakozása szerint a kínai GDP-érték szezonális kiigazítással számolva 2021 harmadik negyedévében már 8 százalékkal lesz magasabb a válság előtti csúcsszintnél.

A cég közgazdászai szerint Kínán kívül kevés olyan más nagy fejlett vagy feltörekvő gazdaság lesz, amelynek növekedése jövőre meghaladja a 2019-es ütemet.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nem változtatott a Fed az irányadó dollárkamaton

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) a piaci várakozásoknak megfelelően nem változtatott.

Bezárta a kiskaput az online Árfigyelő rendszer

GVH: az Árfigyelő az adott üzletlánc boltjainak 80 százalékában alkalmazott árak alapján határozza meg a legalacsonyabb árat

Mentavill Expo: a lakossági piac bezuhant az ipari megrendelések nem csökkennek a villanyszerelőknél

Az épitőipari visszaesés, a lakásépítések számának csökkenése a villanyszerelők számára is olyan kihívást jelent, amelyre naprakész piacismerettel és a megszokottól eltérő üzletpolitikával lehet csak eredményesen reagálni.

BÉT – Iránykereséssel indulhat a tőzsde az elemző szerint

Iránykereséssel indulhat a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) szerdán az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint. A BUX 30,59 pontos, 0,05 százalékos emelkedéssel, 57 699,78 ponton zárt kedden.

Hírek

A DRK és EGOM közös kollekciója Esztergomban

Közös ruházati kollekciót, két márka együttműködéséből született termékcsaládot mutattak be a közelmúltban Esztergomban. A helyiek úgy vélték, hogy Esztergom beceneve, az EGOM ruhamárkává is vált.

Így optimalizálják IT kiadásaikat a magyar cégek, rákaptak a használt szerverekre a vállalatok

A felmérésből kiderül, hogy meglepő módon az informatikát hangsúlyosabban használó cégeknél volt a számottevőbb költségcsökkentés, aminek oka egy jelentősebb költségracionalizálás volt.

Tőzsde – Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Vegyesen zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön.

Tőzsde – Veszteséges tőzsdezárás Európában

Gyenge kezdés után indexcsökkenéssel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Devizapiac – Nagyot gyengült a forint kedden

Másfél-két százalékkal gyengült kedden a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon.

Nálunk mikor? Rómában ingyenes lesz a tömegközlekedés a tizenkilenc év alattiaknak

Róma az első olaszországi város, ahol ingyenessé teszik a tömegközlekedést a tizenegy és tizenkilenc év közötti gyerekek és fiatalok számára.

Erősödéssel nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék, Londonban bankszünnap

Pluszban indítottak a főbb nyugat-európai tőzsdemutatók hétfőn. Londonban bankszünnap miatt egész nap nincs kereskedés.

Zsinagógák Hete: augusztus 27-től szeptember 10-ig

Már szokás szerint ismét a Sóletfesztivállal indul a Zsinagógák Hete, amely augusztus 27-től szeptember 10-ig változatos kulturális és szórakoztató programokkal várja a közönséget Budapesten és vidéki helyszíneken.

Gazdaság

Csökkent a 3 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

Hozamcsökkenés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).

Visszavonták az ONEY pénzügyi vállalkozás tevékenységi engedélyét

Az ONEY így nem rendelkezett az ügyfelekkel szembeni követelésekkel, illetve pénzügyi szolgáltatásból eredő egyéb kötelezettséggel az engedély visszavonása és a végelszámolás időpontjában.

Nemzetközi díjat nyert a Pénzmúzeum

Megnyitása óta eltelt másfél évben az 50 látványos installációval működő Pénzmúzeum eddig több mint 135 ezer látogatót fogadott.

Mennyivel nőtt a befektetési alapok vagyona augusztusban?

Augusztusban 3,2 százalékkal, azaz 382 milliárd forinttal 12 296 milliárd forintra nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon