Kanadai nyomozók vizsgálják, hogy a Nike hasznot húzott-e a kínai ujgur Hszincsiang tartományban végzett kényszermunkából. A vállalat tagadja a vádat.
A kanadai ombudsman felelős üzleti tevékenységgel foglalkozó hivatala vizsgálatot indított a Nike amerikai sportcikkgyártó kanadai leányvállalata ellen az emberi jogok esetleges kínai megsértése miatt. Egy kanadai bányavállalatot is vizsgálnak a nyomozók.
A gyanú szerint a vállalatok a beszállítói láncuk mentén ujgur kényszermunkásokból húztak hasznot – közölte a hatóság a Spiegel beszámolója szerint. A Nike Canada állítólag olyan kínai vállalatokkal dolgozott együtt, amelyek a muszlim kisebbséghez tartozó kényszermunkásokat alkalmaznak.
Emberi jogi szervezetek egy csoportja tavaly júniusban tett panaszt a Nike és a Dynasty Gold bányavállalat ellen. Az ombudsmani hivatal szerint az utóbbi állítólag “hasznot húzott ujgur kényszermunkások alkalmazásából egy kínai bányában, amelyben a Dynasty Gold többségi részesedéssel rendelkezik“.
Az ombudsmani hivatal szerint a Nike azt állítja, hogy már nem áll semmilyen kapcsolatban a szóban forgó kínai vállalatokkal. A Dynasty Gold pedig azt közölte, hogy már nincs operatív ellenőrzése a bánya felett, és hogy a vádak csak azután merültek fel, hogy kivonult a régióból.
Kínát évek óta azzal vádolják, hogy szisztematikusan elnyomja az ujgurokat és más muszlim kisebbségeket az északnyugati Hszincsiang tartományban. Emberi jogi szervezetek szerint több mint egymillió embert internáltak táborokba a régióban. Pekinget többek között kényszersterilizálással és kényszermunkával vádolják. Számos nyugati vállalatot, különösen a textiliparban, azzal gyanúsítanak, hogy ebből hasznot húz vagy húzott.