Kezdőlap Hírek Kirgizisztán. Eltörölték a volt elnökök büntethetetlenségét

Kirgizisztán. Eltörölték a volt elnökök büntethetetlenségét

Harmadik olvasatban is elfogadta a kirgiz parlament azt a törvényjavaslatot, amely korlátozza a volt elnökök kiváltságait, és lehetővé teszi büntetőjogi felelősségre vonásukat.

A képviselők egy csoportja által indítványozott törvényt rövidesen elküldik aláírásra az államfőnek, ami után hatályba is lép. Korábban a parlamentben elhangzott, hogy a törvény lehetővé teszi a volt államfők büntetőjogi felelősségre vonását. Eddig a volt elnökök mentelmi joggal rendelkeztek.

“A volt elnök csak a parlament által beterjesztett, a hivatali ideje alatt elkövetett súlyos bűncselekményre vonatkozó, a főügyész által megerősített vád esetén fosztható meg mentelmi jogától” – derül ki a jogszabályból.

A volt elnök elleni vádemelésre vonatkozó határozatot parlamenti többséggel lehet elfogadni, az összes képviselő legalább egyharmadának indítványára, és kell hozzá a kirgiz parlamentben létrehozandó különbizottság támogatása is.

A volt kirgiz elnök jogállásától való megfosztásához az összes parlamenti képviselő legalább kétharmadának szavazata szükséges. A szavazást a vádemelési indítvány benyújtása után három hónapon belül meg kell tartani, ellenkező esetben semmis. A volt elnök akkor is elveszíti jogállását, ha “politikával kezd foglalkozni”, vagy “valamilyen állami tisztség betöltésére pályázik”.

Korábban a volt kirgiz államfők teljes körű mentelmi jogot élveztek. Jelenleg Almazbek Atambajev és Roza Otunbajeva rendelkezik ilyen jogállással. A forradalommal megbuktatott Aszkar Akajevet és Kurmanbek Bakijevet már korábban megfosztottak jogállásuktól – tette hozzá az MTI.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Hortobágyi Csárdában lett hungarikum a csárda

Hungarikummá nyilvánították a csárdát és a badacsonyi kéknyelűt a Hungarikum Bizottság hortobágyi ülésén.

Majd júliusban jön a magyar dinnye, késik a dinnyeszezon

A megszokottnál később kezdődhet az idén a hazai dinnyeszezon, a hűvös tavasz komoly fejtörést okozott a gazdálkodóknak.

Mol-csoport: öregszik a közép-kelet-európai régió autóparkja

A közép-kelet-európai régióban a járműpark átlagos életkora elérte vagy meghaladta a 12 évet és a válaszadók 48 százaléka 10 évnél idősebb autót vezet. Ennek ellenére az autósok csaknem fele nem tervezi lecserélni járművét a következő 5 évben, függetlenül annak életkorától

Illegális szociális otthonokat számolt fel a NAV

Két illegális szociális otthon működésének vetett véget a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Hajdú-Bihar vármegyében, ennek köszönhetően az idős lakók ma már biztonságban, méltó körülmények között, szakemberek gondozásában élnek
Hirdetés

Hírek

A Hortobágyi Csárdában lett hungarikum a csárda

Hungarikummá nyilvánították a csárdát és a badacsonyi kéknyelűt a Hungarikum Bizottság hortobágyi ülésén.

Majd júliusban jön a magyar dinnye, késik a dinnyeszezon

A megszokottnál később kezdődhet az idén a hazai dinnyeszezon, a hűvös tavasz komoly fejtörést okozott a gazdálkodóknak.

Illegális szociális otthonokat számolt fel a NAV

Két illegális szociális otthon működésének vetett véget a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Hajdú-Bihar vármegyében, ennek köszönhetően az idős lakók ma már biztonságban, méltó körülmények között, szakemberek gondozásában élnek

Áprilisban 1,4 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

2025 áprilisában a kivitel volumene 2,3 százalékkal, a behozatalé 0,1 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakának volumenétől.

Mennyit kereshetnek a diákmunkások?

Az idei nyári szezonban a diákmunkások órabére átlagosan bruttó 2000 forint körül alakul, de a legjobban fizető pozíciókban 3000 forintot meghaladó órabér is elérhető a Mind-Diák Szövetkezet friss adatai szerint.

Drágábban utazunk – Drágul a BKK jegyek ára

Drágul a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) jegyeinek ára vasárnaptól - tudatta a cég közleményben szerdán.

Hol érdemes lekötni a pénzünket?

Feltétel nélkül 5 százalék feletti, egyéb feltételek teljesítésével pedig ennél akár magasabb kamatra is leköthetjük a bankoknál a megtakarításunkat. Az alapkamat nem változott, így az ahhoz kapcsolt betéti kamatok is kitartanak.

Környezetvédelmi minősítést kapott Bécs adatközpontja

Május 25-én a Bécsi Városi Adatközpont (Rechenzentrum der Stadt Wien) elsőként nyerte el az Osztrák Környezetvédelmi Kitűntetést.
Hirdetés

Gazdaság

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a péntek délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Családban marad a pénz: ennyit nyerhetnek a családtagok, ha közösen bankolnak

Hatékonyan menedzselhetők akár egy többgenerációs család pénzügyei is, ma már több bank is kínál erre alkalmas szolgáltatásokat. A közös bankolással akár több ezer forintot is spórolhatnak havonta, emellett a pénzügyi tudatosságot is fejleszthetik

Az MNB üdvözli a jegybanktörvény módosítását

A jegybank a jövőben kizárólag a törvényben meghatározott alapfeladatok ellátására fókuszál, elkötelezett az intézmény átlátható és hatékony működése mellett

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,