Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Költségvetés - ÁSZ: megbízható a 2020-as zárszámadás
No menu items!

Költségvetés – ÁSZ: megbízható a 2020-as zárszámadás

A 2020-as költségvetés végrehajtása megfelelt a vonatkozó törvényeknek és előírásoknak, a költségvetési intézményrendszer 2020-ban is biztosította a közpénzekkel való gazdálkodás szabályszerűségét – állapította meg az Állami Számvevőszék.

Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke átadta az erről szóló jelentést az Országgyűlés alelnökének. A zárszámadás a költségvetés végrehajtásáról szóló beszámoló, ami tartalmazza azt, hogy hogyan teljesültek ténylegesen az állam bevételei és kiadásai.

A dokumentumot Latorcai Jánosnak adta át Domokos László. Kép forrása: ÁSZ

Az ÁSZ zárszámadási ellenőrzése megállapította: az előirányzatok megbízhatóak voltak és teljesítésük szabályszerű volt. Az államadósság-mutató értéke a 2020. év végére 77,2 százalék volt, míg a kormányzati szektor uniós módszertan szerinti hiánya a bruttó hazai termék 8,0 százaléka volt. A jelentés rámutat, hogy a hiány és államadósság alakulására vonatkozó költségvetési szabályokat a 2020. évben a Covid-19 világjárványból eredő gazdasági visszaesés miatt nem kellett alkalmazni.

A belső kontrollrendszer megfelelősége javult a 2020-ban a 2019-es évhez képest. Ehhez jelentősen hozzájárultak a szabályszerű működés érdekében tett lépések. A korábbi években lefolytatott ÁSZ ellenőrzések más területen is pozitív hatásokkal jártak: 2014 óta 2020 az az év, amikor a Nemzeti család- és szociálpolitikai alap családi támogatások jogcím terhére teljesített kiadások megbízhatóak – írták.

Az elemzés szerint a járvány hazai megjelenése előtt Magyarországon a makrogazdasági és költségvetési folyamatok kedvezően alakultak. A koronavírus-járvány egy erős fundamentumokkal rendelkező nemzetgazdaságot ért el. A járvány okozta válság idején Magyarország az aktív, ösztönző állami szerepvállalás útját választotta. Ha ilyenkor a költségvetési politika kizárólag az egyensúlyra törekszik, az kifejezetten káros következményekkel járt volna.

Az intézkedések védték az emberéleteket, segítették a munkahelyek teremtését, ösztönözték a beruházásokat az elemzés szerint.

A gazdaságvédelmi intézkedéseknek köszönhetően a GDP csökkenésének mértéke kisebb volt az uniós átlagnál. Az eredményes válságkezelést támogatta a költségvetési intézményrendszer is, amely 2020-ban biztosította a közpénzekkel való gazdálkodás szabályszerűségét – írta a számvevőszék.

A pandémia idején a költségvetési politika fontos feladata az emberéletek védelme mellett a gazdaság és a munkahelyek védelme. Az állam ezért növelte a kiadásait. Nem álltak le, hanem éppenséggel folytatódtak a beruházások: tovább épültek az utak, az iskolák, a rendelők. A beruházási ráta még a kedvezőtlen makrogazdasági környezet ellenére is növekedni tudott, és a 2020. második negyedévi mélypontot követően év végére pedig javultak a foglalkoztatási és munkanélküliségi adatok. A visszaesést követően már többen dolgoznak, és magasabb bért kapnak, mint a válság előtt – értékelte az ÁSZ.

Az állam emellett a válság évében is megfelelően elszámolt az állampolgárok által befizetett adókkal. Az ÁSZ zárszámadási ellenőrzése megállapította: a 2020. évi zárszámadási törvényjavaslatban az előirányzatok megbízhatóak voltak, és szabályszerűen teljesültek. Az államháztartás központi alrendszerébe tartozó központi és fejezeti kezelésű előirányzatok, a központi költségvetési szervek, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai és az elkülönített állami pénzalapok bevételi és kiadási előirányzatai megbízhatóak voltak és teljesítésük szabályszerű volt.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.