Kezdőlap Gazdaság Londoni elemzők: a magyar exportkilátások különösen jók
No menu items!

Londoni elemzők: a magyar exportkilátások különösen jók

A következő hónapokban is erőteljes ütemben növekszik majd a közép-európai uniós gazdaságok exportja, nem utolsósorban a Németországban várható lendületes kilábalás hatására. Ez a térség – különösen a magyar gazdaság – folyómérleg-kilátásait is javítja – vélik londoni pénzügyi elemzők.

Az egyik legnagyobb, londoni központú globális makrogazdasági és pénzügyi elemzőműhely, a Capital Economics új tanulmánya kiemeli: a közép-európai EU-térség exportjának értéke – a koronavírus-járvány megfékezését célzó globális zárlatok okozta, átlagosan 20 százalék körüli tavalyi második negyedévi zuhanás után – már 2020 közepe óta robusztus mértékben emelkedik.

A ház elemzői közölték: a súlyozott exportmennyiség-átlagot mérő saját számítási módszertanuk azt mutatja, hogy a magyar, a lengyel és a cseh áru- és szolgáltatásexport 2020 második felében már meghaladta a korábbi veszteségek utáni szinteket.

A cég kiemeli azt is, hogy jóllehet a három gazdaság exportteljesítménye hagyományosan szorosan összefügg a német gazdaság aktivitásával – tekintettel arra, hogy Németország a magyar, a cseh és a lengyel export messze legnagyobb piaca -, ezúttal azonban az országcsoport exportjának növekedési üteme gyorsabb annál, mint amilyent a német gazdaság jelenlegi teljesítménye alapján várni lehetett volna

A Capital Economics hangsúlyozza ezzel összefüggésben, hogy a német export értéke az idei első negyedévben még mindig 3,5 százalékkal elmaradt a koronavírus-járvány előtti szinttől.

A ház londoni elemzői szerint a közép-európai EU-gazdaságok export-felülteljesítése széles bázisú, és elsődleges hajtóereje az áruexport, amelynek kilábalási üteme sokkal erőteljesebb, mint a szolgáltatásexporté.

A szolgáltatásexport ugyanakkor még mindig egyértelműen elmarad a koronavírus-járvány előtti szintektől, és ebben a kategóriában érezhető a folyamatok széttartása az országcsoporton belül.

A Capital Economics kiemeli tanulmányában, hogy ez az alulteljesítés főleg a magyar szolgáltatásexportban mutatkozik, Lengyelországban ez a szektor ellenállóbbnak tűnik.

Ennek jórészt az az oka, hogy a lengyel szolgáltatásexporton belül erőteljes az üzleti szolgáltatások exportja, Magyarországon ugyanakkor a gyengeség forrása a nagyobb függés a nemzetközi turizmustól.

Lengyelországban és Csehországban például a légi utasforgalom a szolgáltatásexport 2 százalékát adja; Magyarországon ez az arány csaknem 9 százalék – áll az elemzésben.

A Capital Economics londoni elemzői közölték ugyanakkor: várakozásuk szerint a magyar szolgáltatásexport alulteljesítő jellege az idén és jövőre megszűnik, mivel feltételezhetően fokozatosan megszűnnek a nemzetközi utazásokra kirótt korlátozások is.

A ház közölte: mindezt egybevetve azzal számol, hogy a közép-európai EU-gazdaságok exportkilátásai továbbra is “fényesek“, és ehhez a német gazdaságban várható erőteljes fellendülés is hátszelet biztosít majd a külső kereslet erősödésével.

Más nagy londoni házak is derűlátó előrejelzéseket állítottak össze a közép-európai EU-térség várható teljesítményéről.

A Bank of America pénzügyi szolgáltató csoport londoni kutatási részlege (BofA Global Research) friss tanulmányában közölte: az országcsoport folyómérleg-helyzetének javulási folyamata elsősorban a nyersanyagárak emelkedése miatt lassulni kezdett ugyan, de a cég elemzőinek várakozása szerint Magyarország és Lengyelország 2022-ben így is erősebb külső fizetési pozícióban lesz, mint a koronavírus-járvány előtt.

A ház szerint a legutóbbi időszakban különösen Magyarország számít export-felülteljesítőnek, és ez javíthatja a magyar folyómérleg-kilátásokat.

A BofA Global Research londoni elemzői kiemelik: a magyar folyómérleg-egyenleg kikerült a tavalyi gödörből és most már csaknem egyensúlyi állapotban van.

A cég közölte: derűlátó módon ítéli meg a kilátásokat, tekintettel a legutóbbi időszak exportfolyamataira és a magyar autóiparban várható kapacitásbővülésre.

A ház mindezek alapján 2022-re a hazai össztermék (GDP) hozzávetőleg 0,5 százalékának megfelelő többletet vár a magyar folyómérleg-egyenlegben.

A BofA Global Research londoni elemzői kiemelik, hogy Magyarország jóval megelőzi a térségi társgazdaságokat az Európai Unión és a Nagy-Britannián kívüli piacokra irányuló gépipari exportban, amelynek százalékos növekedési üteme ezeken a piacokon kétszámjegyű.

Új cafeteria és HR megoldások a versenyképesség növeléséhez

Konferencia 2025. január 24. Budapest Helyszín: CONTINENTAL HOTEL BUDAPEST**** (Cím: 1074 Budapest, Dohány u. 42-44)

2025 januártól új fejezet nyílt a Cafeteriában. Jelentősen bővült a kedvezményes adózású béren kívüli, valamint az adómentes juttatások köre. A NAV, a PwC, valamint a téma legjobb szakembereinek előadásai megmutatják, hogy egy új Cafeteria stratégiával hogyan növelheti a munkavállalók elkötelezettségét és cége versenyképességét. Tartson velünk! További információ és jelentkezés: https://azuzletkonferenciakozpont.hu/uj-fejezet-nyilik-a-cafeteria-rendszerben-szakmai-konferencia/

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Kirgizisztán fontos agrárpartnere hazánknak

A minőségi magyar vetőmagnak és tenyészállatoknak fontos piaca lehet Kirgizisztán.

Fenntartható turizmusfejlesztés a szlovén-magyar határ menti régióban

A projekt első nemzetközi szakmai találkozójára 2025. január 15-én Hévízen került sor, a NaturMed Hotel Carbonában.

Átadták a Nemzet Gazdásza címet

A hazai agrárpolitika eredményességét az is jól mutatja, hogy az elmúlt tíz év alatt ez a családi gazdálkodói réteg bővült a legnagyobb mértékben.

300 ezer fölé növeli a kisebb napelemes rendszerek számát a Napenergia plusz program

Január 20-án könnyített feltételekkel nyílik újra az energetikai otthonfelújítási program, a lakossági pályázatra kevesebb papírmunkával, többen jelentkezhetnek.

Hírek

Gyengült péntek reggelre a forint

Péntek reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a hétfői kezdésnél mindhárom devizával szemben, 0,5 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 0,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama csütörtök reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtökön reggel a szerda esti szintekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.

Erősödött a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0263 dollár után 1,0272 dolláron áll péntek reggel.

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggel

Az eurót 1,0364 dolláron jegyezték kedden reggel a hajnali 1,0354 dollár után.

Devizapiac – Minimálisan gyengült a forint hétfő reggel

Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

A forint reggel óta tovább erősödött

Az euró a csütörtök reggeli 1,0398 dollár után magasabban, 1,0402 dolláron állt.

Vegyesen mozgott a forint árfolyama szerda reggel

Az euró 411,14 forintra erősödött 7 órakor a kedd esti 410,82 forintról.

Gazdaság

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.

Vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is?

Évente átlagosan közel 35 ezer forintba kerül egy bankszámla fenntartása egy lakossági ügyfélnek, pedig vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is - írja a Privátbankár.huEgy magyar...

Elindult a kereskedés a Gránit Bank részvényeivel a Budapesti Értéktőzsdén

Az elmúlt 25 év legnagyobb magyarországi nyilvános részvénykibocsátását (IPO) hajtotta végre a Gránit Bank - mondta Hegedüs Éva, a Gránit Bank Nyrt. alapító tulajdonosa,...

Lezárult a állampapír-vásárlási nyereményjáték

A MÁK tájékoztatott arról is, hogy a kincstár értékpapír- vagy Start-számlával rendelkező ügyfélköre az idén elérte az 1 milliót, ezzel 2020-hoz képest megduplázódott az ügyfelei száma.