Kezdőlap Zöld üzlet Meg kell fékeznünk a globális felmelegedés hatásait!

Meg kell fékeznünk a globális felmelegedés hatásait!

Meg kell fékeznünk a globális felmelegedés hatásait, következményeit – jelentette ki Kőrösi Csaba, az ENSZ Közgyűlésének korábbi elnöke Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb.

Kőrösi Csaba beszámolója szerint jelenleg történelmi szinten van a károsanyag-kibocsátás, átléptük a 2015-ös párizsi klímacsúcson az évszázad végéig rögzített, legfeljebb másfél Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedést, amelynek üteme ráadásul 25 százalékkal gyorsult az utóbbi 15 évben, a következményeket ma már mindegyik országban lehet érezni.

A károk mértéke növekszik, sőt, megfordult az a trend is, hogy emellett emberéletekben kevesebb kár volt az utóbbi tíz évben, és számos törékenyebb ország ma már az összeomlás szélére került – hangsúlyozta.

A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány stratégiai igazgatója arról is beszélt, az idén novemberben Azerbajdzsánban, Bakuban huszonkilencedik alkalommal megrendezett ENSZ-klímacsúcson (COP 29) téma volt, hogy az országok miképp fizessék meg az éghajlatváltozás miatt szükséges társadalmi, gazdasági átállások jelentette költségeket, ami véleménye szerint rövid távon lehetetlen feladat. Erre rátelepszik még egy geopolitikai küzdelem, ezért a bakui csúcstalálkozót már előzetesen finanszírozási csúcsnak nevezték el a szakemberek – mondta.

Áder János emlékeztetett, Párizsban arról állapodtak meg, hogy a fejlett tagállamok százmilliárd dollárral támogatják a kitűzött célokat, Kőrösi Csaba pedig a jelenlegi állapotról elmondta, a kevésbé fejlett államok ehhez évente tizenháromszor ennyi összeget kérnek az átalakításokhoz.

Az újabb megállapodás végül megháromszorozta a Párizsban lefektetett összeget, ami a fejlődő országok nemtetszését váltotta ki – tette hozzá.

Áder János felvetette, hogy az Amerikai Egyesült Államok leendő kormányzata kitart-e a szerződések mellett, hajlandó lesz-e tovább finanszírozni azokat, illetve Kína megmarad-e a fejlődő ország státuszában, miközben a párizsi találkozó óta gazdasági nagyhatalom lett.

Kőrösi Csaba emlékeztetett, az Egyesült Államok már kétszer otthagyta a klímatárgyalásokat, Donald Trump pedig a párizsi egyezményből is kiléptette országát.

Az ENSZ Közgyűlés korábbi elnöke szerint a kérdés inkább az, hogy Trump az egész tárgyalási sorozatból kilépteti-e Amerikát.

Kínával kapcsolatban elmondta, hogy időközben a világ második legnagyobb gazdaságává vált, egyúttal a legnagyobb üvegházhatású gáz-kibocsátó országává is. Ezzel előállt az a helyzet, hogy az Európai Unió tagjaként fejlett országként besorolt Magyarország is fizethet a kínai klímacélok eléréséért. Kínának nem érdeke, hogy kikerüljön a fejlődő országok közül, hiszen elesne a fejlettektől érkező finanszírozástól – állapították meg a podcast szereplői.

Áder János szerint a korábbi megállapodásban szereplő, legfeljebb 1,5 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedési célt már elfelejthetjük, de már a 2 fokot is, az lassan a 3-hoz közelítő pályán van, ami a szakértők szerint globális katasztrófához vezet.

A podcast másik témája az idén novemberi World Science Forumon felvetett fenntarthatósági fejlődés mérőszámának meghatározása volt.

Kőrösi Csaba erről elmondta, hogy a GDP-számítás egy száz évvel ezelőtti katonai-matematikai modellből fakad, ami azonban önmagában nem alkalmas egy-egy ország polgárai jóllétének megállapítására, mert ennek az egy főre jutó nemzeti jövedelmen túl számos más összetevője is van. Lehet, hogy állam GDP-je szárnyal, miközben például elszennyeződik a levegője, a földjei, a vizei, ami az ott élőkre káros hatással van.

Hozzátette,öt alaptőkét használunk: a humán, a társadalmi, a természeti, az épített és a pénztőkét.

Ezeket az egyikből a másikba alakítjuk át abban a reményben, hogy többletértéket hozunk létre. A fejlődésünk ugyanakkor nem az egyes résztételektől függ, hanem az egész összhangjától, a minőségétől.

Ennek mérésére számos műhely, tudós közösség tett már kísérleteket – köztük magyar szakemberek is -, akik munkájáról, eredményeiről a novemberi World Science Forum számos külföldi résztvevője érdeklődött komolyan – emelte ki a műsorban Kőrösi Csaba.(MTI)

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Áprilisban 1,4 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

2025 áprilisában a kivitel volumene 2,3 százalékkal, a behozatalé 0,1 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakának volumenétől.

10 százalékkal nőtt a befektetési céllal vásárolt lakások eladásának száma

Az idén az első negyedévben mintegy 10 százalékkal több olyan ingatlant adtak el, amelyet befektetési céllal vásároltak a vevők, mint egy évvel korábban

Mennyit kereshetnek a diákmunkások?

Az idei nyári szezonban a diákmunkások órabére átlagosan bruttó 2000 forint körül alakul, de a legjobban fizető pozíciókban 3000 forintot meghaladó órabér is elérhető a Mind-Diák Szövetkezet friss adatai szerint.

Drágábban utazunk – Drágul a BKK jegyek ára

Drágul a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) jegyeinek ára vasárnaptól - tudatta a cég közleményben szerdán.
Hirdetés

Hírek

Áprilisban 1,4 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

2025 áprilisában a kivitel volumene 2,3 százalékkal, a behozatalé 0,1 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakának volumenétől.

Mennyit kereshetnek a diákmunkások?

Az idei nyári szezonban a diákmunkások órabére átlagosan bruttó 2000 forint körül alakul, de a legjobban fizető pozíciókban 3000 forintot meghaladó órabér is elérhető a Mind-Diák Szövetkezet friss adatai szerint.

Drágábban utazunk – Drágul a BKK jegyek ára

Drágul a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) jegyeinek ára vasárnaptól - tudatta a cég közleményben szerdán.

Hol érdemes lekötni a pénzünket?

Feltétel nélkül 5 százalék feletti, egyéb feltételek teljesítésével pedig ennél akár magasabb kamatra is leköthetjük a bankoknál a megtakarításunkat. Az alapkamat nem változott, így az ahhoz kapcsolt betéti kamatok is kitartanak.

Környezetvédelmi minősítést kapott Bécs adatközpontja

Május 25-én a Bécsi Városi Adatközpont (Rechenzentrum der Stadt Wien) elsőként nyerte el az Osztrák Környezetvédelmi Kitűntetést.

Róma a sláger – a nemzetközi repülőtér forgalma 21 százalékkal nőtt egy év alatt

A római nemzetközi repülőtér utasforgalma tavaly 21 százalékkal nőtt, és az idén további növekedés várható - mondta Marco Troncone vezérigazgató.

Később eszünk szamócát, elhúzódik a szabadföldi szüret

Jó szezonban bíztak idén a hazai szamócatermesztéssel foglalkozó gazdálkodók, de eddig „felemásnak” bizonyul a szezon. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) közös piaci körképe szerint a fóliás termesztésből származó szamóca május első hetében jelent meg a piacon, a szabadföldi gyümölcs szedése pedig május 15-20. között kezdődött.

Megkezdődött a Tapolcai- és Káli-medence egyik legfontosabb fejlesztése

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság történetének egyik legnagyobb, legjelentősebb természetvédelmi projektje vette kezdetét a Tapolcai- és a Káli-medencében. Ez a fejlesztés nemcsak a hazai környezetvédelem mérföldköve, hanem az itt élők és a jövő generációk számára is garanciát jelent arra, hogy a Balaton-felvidék egyedülálló természeti kincsei, élőhelyei és biológiai sokfélesége hosszú távon fennmaradjanak.
Hirdetés

Gazdaság

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a péntek délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Családban marad a pénz: ennyit nyerhetnek a családtagok, ha közösen bankolnak

Hatékonyan menedzselhetők akár egy többgenerációs család pénzügyei is, ma már több bank is kínál erre alkalmas szolgáltatásokat. A közös bankolással akár több ezer forintot is spórolhatnak havonta, emellett a pénzügyi tudatosságot is fejleszthetik

Az MNB üdvözli a jegybanktörvény módosítását

A jegybank a jövőben kizárólag a törvényben meghatározott alapfeladatok ellátására fókuszál, elkötelezett az intézmény átlátható és hatékony működése mellett

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,