Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Mégis lehet uniós orosz olajembargó?
No menu items!

Mégis lehet uniós orosz olajembargó?

Az uniós vezetők csütörtökön tárgyalnak az esetleges orosz olajtilalomról, de Németország és Magyarország is ellenzi az embargót. A Kreml szerint amennyiben az Európai Unió mégis betiltja az orosz olaj importját, az mélyreható hatással lesz a globális nyersolajpiacra, és magát Európát sújtja majd a legsúlyosabban.

Ez egy olyan döntés, amely mindenkit érintene. Az amerikaiak nem sokat veszítenének és sokkal jobban éreznék magukat, mint az európaiak. Az európaiaknak nehéz lenne” – mondta a Bloomberg tudósítása szerint Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak.

Dmitrij Peszkov

A Kreml nyilatkozata akkor hangzott el, amikor több uniós ország az ukrajnai invázió megtorlásaként az Oroszország elleni szankciók ötödik körét szorgalmazza. Azonban néhány európai ország is ellenzi az orosz olajvásárlás tilalmának beemelését a korlátozások új hullámába.

Amennyiben a tilalmat elfogadnák, az EU – az oroszországi nyersolaj és üzemanyag legnagyobb fogyasztója – követné az Egyesült Államokat és Nagy-Britanniát. Ugyanakkor az orosz nyersolaj és olajtermékek hagyományos vásárlói a hivatalos európai szintű tilalom hiányában is óvatosak, sőt vonakodnak az ország szállítmányaitól. Az úgynevezett önszankcionálás már eddig is hozzájárult a nyersolajárak nagyobb volatilitásához.

Az orosz olajat célzó intézkedések leginkább Németországtól függenek, amely eddig a fő ellenállási tényező volt az uniós szankciók és egyéb korlátozó intézkedések hatályának az energiaszektorra való kiterjesztésével szemben.

Olaf Scholz kancellár fő szóvivője, Steffen Hebestreit megismételte a szövetségi kormány álláspontját, miszerint Németország egyelőre függ az Oroszországból származó kőolajimporttól, és elutasítja az embargót.

De Berlin nem egyedül ellenzi az orosz energiaáramlás korlátozására irányuló lépéseket, hiszen Magyarország is az ellenzők között van.

Az energiaszankciók bevezetése számunkra mindenképpen vörös vonal. Nem fogjuk támogatni az olyan szankciókat, amelyek veszélyeztetik Magyarország energiabiztonságát” – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egy online tájékoztatón.

Bármilyen döntést mind a 27 tagállamnak egyhangúlag kell meghoznia. Európa vezetői csütörtökön Brüsszelben üléseznek, ahol valószínűleg megvitatják az olajembargó ötletét.

Josep Borrell

Josep Borrell, az EU külügyi vezetője újságíróknak elmondta, hogy a blokk külügyminiszterei hétfőn megvitatják, hogy milyen további szankciókat lehet bevezetni, beleértve az energiával kapcsolatosakat is. Arra a kérdésre, hogy az EU kész-e szankcionálni az orosz kőolajat, azt mondta: “A miniszterek erről tárgyalni fognak“.

Azt hiszem, elkerülhetetlen, hogy az energiaszektorról kezdjünk el beszélni, kiváltképp az olajról, mert ez az orosz költségvetés legnagyobb bevétele, és az infrastruktúránk, illetve a több beszállító miatt elég könnyen pótolható” – mondta Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter Brüsszelben.

A március 1. és 15. közötti időszakban Oroszország napi átlagosan 4,39 millió hordó kőolajat exportált fő külföldi ügyfeleinek. A szállítások a nyugati irányú vezetékeken és a Fekete- és Balti-tenger kikötőin keresztül – amelyek hagyományosan az európai vevőket szolgálják ki – az orosz olajipari adatok szerint mintegy 2,7 millió hordót értek el naponta.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Indul a Demján Sándor Program

A programmal kapcsolatban a kormány 4,3 milliárd forinttal támogatja a kamarát, amellyel a lebonyolításról szerződést köt.

A karácsonyi vásárok veszélyeire figyelmeztetnek

A táskáikat ne a hátukon vagy az oldalukon viseljék, hanem elöl, és a könnyen hozzáférhető zsebeket védjék a kezükkel..

Hogy állnak az önkormányzatok? Megnézhetjük vagyoni helyzetüket

Az adatbázisban az oldalon található kereső segítségével, az önkormányzat nevének beírásával és kiválasztásával érhetőek el az adatok.

Ne ebből süss: 200 grammos cukrozott darált mákot hívott vissza az Auchan

Az érintett termék bármelyik Auchan üzletbe visszavihető, árát blokk nélkül is visszatérítik.
Hirdetés

Hírek

A Mikulás nyomában Antalyában

A templomban található egy római kori szarkofág, amelyet halpikkelyek és akantuszlevelek díszítenek, és amelyről úgy vélik, hogy Szent Miklósé volt.

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0553 dollár után 1,0568 dolláron áll péntek reggel.

Kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama

Kevéssé változott a forint árfolyama szerda reggelre a főbb...

Végre erősödött hétfő reggelre a forint

A novemberi kezdéshez képest 0,8 százalékkal áll gyengébben a forint hétfő reggel az euróval, 4,7 százalékkal gyengébben a dollárral és 1,5 százalékkal gyengébben a svájci frankkal szemben.

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

A bitcoin jegyzése az év eleje óta több mint a kétszeresére emelkedett.

Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gazdaság

A Mol részesedését az ENEOS MOL Synthetic Rubber Kft.-ben az ENEOS veszi meg

A tranzakció várhatóan 2025 első negyedévében zárul le, a hatósági jóváhagyástól függően.

Háromból két ügyfélszámla már kamatadómentes az idén is profitban fürdő brókereknél

A befektetési vállalkozásoknál összesen 298,5 ezer számla volt szeptember végén, ebből több mint 160 ezer volt a TBSZ és csaknem 32 ezer a NYESZ,.

A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal

Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.

Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok 

A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.