Amióta csak ember az ember, az egyik fő célja, hogy sikeresen tudjon kommunikálni a fajtársaival. Amióta viszont elkezdtünk egyre nagyobb közösségekben, fizikailag egyre nagyobb területeken együttműködni, ez némi akadályba ütközött – amit az utóbbi évtizedekben többek között a különböző adó-vevők tudtak kiküszöbölni.
Ezekkel az egyszerű, de nagyszerű kütyükkel ugyanis adott hatótávolságokon belül könnyűszerrel, gyorsan, megbízhatóan és költséghatékonyan adhatunk át és fogadhatunk információkat. Mindezt persze azután, hogy sikeresen eligazodtunk a számtalan adó-vevő világában, és megtaláltuk a legmegfelelőbbet a saját vállalkozásunk számára.
Sokoldalú adó-vevők
Az adó-vevőknek számos fajtája létezik, a mindenki számára ismert walkie-talkiektól kezdve az URH rádiókon át egészen a műholdas telefonokig. De szinte mindegyikre igaz, hogy olyan körülmények között használják őket, amikor a mobiltelefonokkal történő kommunikáció nem lenne elég hatékony. Ilyenkor egy jól kiépített adó-vevő rendszer megoldhatja a problémákat: ezen keresztül a felek eredményesen, biztonságosan, gyorsan és produktívan tudnak egymással információt cserélni. És hogy milyen előnyökkel bírnak még a telefonokhoz képest? Nos, az adó-vevőkkel való kommunikációban nincsenek benne az internet hibafaktorai, nincsenek zavaró külső tényezők, sőt, még a percdíjakkal sem kell számolnunk.
Éppen e tulajdonságok miatt használják ezt a megoldást igen széles körben. Népszerű a hobbifelhasználók között: egy sí- vagy kenutúrán, hegymászás közben vagy akár a gyerekek hétvégi játékának részeként is jól működnek. De üzleti célokra is tökéletesen alkalmas: ezek a készülékek helyt állnak a rendezvényszervezők oldalán, a légiforgalmi kommunikációban, különböző forgatásokon, építkezéseken, de még a rendvédelmi szervek szolgálatában is.
Milyen adó-vevő passzol a vállalkozásodhoz?
Ha máris meggyőztünk afelől, hogy a vállalkozásodnak szüksége van egy flotta adó-vevőre, akkor most jön a nehezebb része: milyen típust válasszunk? A legegyszerűbb fajtáját, a PMR446-ot elsősorban hobbifelhasználásra gyártják, és engedély nélkül használható a 446-os MHz-en az Európai Unió teljes területén. Ezeket bátran választhatják azok is, akik könnyű munkavégzéshez – hotelekben, táborokban, raktárakban, szupermarketekben, biztonsági szolgálatok embereinek, stb. – keresnek kommunikációs eszközt.
Ezeknél eggyel komolyabbak az olyan adó-vevők, amelyek engedély nélkül használhatóak, viszont ipari kivitellel rendelkeznek. Előnyük, hogy a speciális munkakörülmények között is helytállnak, például nagy porral járó építkezéseken, ahol a munkásoknak nem kell attól tartaniuk, hogy eldugul a készülékek mikrofonja.
És hogy egy kicsit még tovább bonyolítsunk a dolgot, a fent említettek mellett léteznek még a professzionális, URH rádiók, amelyek nagyobb teljesítménnyel bírnak, viszont engedélykötelesek. (Az engedélyre ezek esetében azért van szükség, hogy az adott vállalat vagy csoport legálisan használhasson egy számára kijelölt, egyedi frekvenciát, amihez külső személy nem férhet hozzá.) Ezeket minden olyan szervezet sikerrel alkalmazhatja, amelynél fontos, hogy egyedi és zárt csatornájú legyen a belső kommunikáció. Ide sorolhatjuk a taxitársaságokat, de a repülőtéren, a katonaságnál és a kormányzati szektorban is ezeket alkalmazzák.
Hogyan érdemes választani?
Nem egyszerű tehát megtalálni a megfelelő adó-vevőt. Figyelembe kell vennünk:
- a felhasználás célját, annak körülményeit,
- azt, hogy milyen hatótávolságra van szükségünk
- és hogy milyen területen szeretnénk alkalmazni az eszközöket – nem mindegy ugyanis, hogy egy sík, be nem épített területen vagy egy belváros kellős közepén kommunikálnánk rajtuk.
- De ha a biztonsági szempontokat is szem előtt tartjuk, akkor még azt is előre át kell gondolnunk, hogy milyen információk fognak áramolni az adó-vevőinken. Éppen ezért, ha ezután a gyorstalpaló után még mindig bizonytalan vagy a választásban, inkább kérj szakértői segítséget, mielőtt döntést hoznál!
Vetted?
Most már te láthatod, hogy nagy fába vágja a fejszéjét az, aki adó-vevő vásárlásra adja a fejét – de eközben az is egyértelművé válhatott, hogy miért éri meg mégis, hogy az ember egy kicsit utánaolvasson a témának, vagy ahogyan javasoltuk, utánaérdeklődjön egy szakértőnél. Gyors, biztonságos, hatékony és korszerű kommunikáció: vetted?
Támogatott tartalom