Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Moszkva háborús adóval sarcolja a cégeket
No menu items!

Moszkva háborús adóval sarcolja a cégeket

Illusztráció: Bigstock

A Kreml háborús adó kivetését tervezi az Oroszországban működő vállalatokra, mivel a háború és a szankciók ótiási lyukat ütöttek a költségvetésen. Moszkva szerint ez egy önkéntes és egyszeri befizetés lesz, de ebben sokan kételkednek.

Több mint egy évvel Ukrajna lerohanása után az orosz hatóságok a hazai pénzügyi problémák miatt erőltetik a társasági különadó tervét. Alekszej Szaszanov orosz pénzügyminiszter-helyettes a Taszsz állami hírügynökségnek elmondta, hogy az egyes vállalatokra kivetett adó mértékét április elején határozzák meg. Az orosz pénzügyminisztérium már korábban bejelentette, hogy a teljes összeg mintegy 300 milliárd rubel (3,7 milliárd eurónak megfelelő összeg) lesz.

A Spiegel értesülései szerint az új szabályozás várhatóan az év végén lép hatályba. A tervek szerint például az olaj- és gázipari cégek mentesülnek majd az adó alól. Hivatalosan Moszkva mindig is hangsúlyozta, hogy ez egy önkéntes és egyszeri befizetés lesz. Egyes megfigyelőknek azonban kétségeik vannak ezzel kapcsolatban, és magas rangú üzleti képviselők máris kritikát fogalmaztak meg. A nem kormányzati médiában rendre “háborús adóról” beszélnek, amellyel a moszkvai vezetés részben be akarja tömni az állami költségvetésben tátongó lyukat.

Magas költségvetési hiány

Oroszország 2022. február 24. óta agressziós háborút folytat Ukrajna ellen, ezért a nyugati államok messzemenő gazdasági szankciókkal sújtották. A magas olaj- és gázbevételek ellenére a világ legnagyobb országának tavaly 3,3 billió rubel (mintegy 41 milliárd euró) költségvetési hiánya volt. Idén az időközben bevezetett olajárplafon miatt még súlyosabb veszteségek fenyegetnek.

A Nemzetközi Energiaügynökség jelentése szerint többek között az olajbevételek több mint 40 százalékkal csökkentek. Mivel a katonai és szociális programokra fordított kiadások is jelentősen megnőttek, Oroszország költségvetési hiánya egyre nagyobb. A pénzügyminisztérium szerint februárban már 2,6 billió rubelt tett ki, ami az egész évre eredetileg becsült hiány 88 százaléka.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Térítésmentesen tanulhatnak nyelvet a tanárok

A tananyagok leckéi egymásra épülnek, amelyek mögött plusz extra nyelvtani vagy épp kulturális háttértartalmakat is adunk a felhasználóknak.

Kinek kell a lakásbiztosítást megkötnie bérlet esetén?

Egyre gyakrabban fordul elő, hogy a bérlő számára azt is kikötik, hogy kössön felelősségbiztosítást arra az esetre, ha valamilyen oknál fogva az ingatlanban kárt okozna. A

Stabil kilátással megerősítette az OTP-bankok besorolásait a Moody’s

A hitelminősítő kiemeli, hogy az OTP finanszírozása stabil, és mindenekelőtt a betétállományra épül.

Az MBH Bank lett a Fundamenta többségi tulajdonosa

A Fundamenta ezentúl az MBH Bank konszolidált leányvállalataként, de önállóan működik tovább

Hírek

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.

A héten várható: Az MNB kamatdöntő ülést tart, államháztartási adatok

Tavaly decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 655 600, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 451 300 forint volt.

Devizapiac – Gyengült a forint reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel.

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

BÉT – Emelkedő forgalomban csökkent a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett csökkent a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe,

NAV: már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A bevallási tervezet ugyanis csak azokat a bevételi, jövedelmi adatokat tartalmazza, amelyek a NAV rendelkezésére állnak a munkáltatók és kifizetők bevallásai, adatszolgáltatása révén.

Elemző: a Richter húzta le a BUX-ot

A részvénypiac forgalma 28,7 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Gazdaság

Stabil kilátással megerősítette az OTP-bankok besorolásait a Moody’s

A hitelminősítő kiemeli, hogy az OTP finanszírozása stabil, és mindenekelőtt a betétállományra épül.

Az MBH Bank lett a Fundamenta többségi tulajdonosa

A Fundamenta ezentúl az MBH Bank konszolidált leányvállalataként, de önállóan működik tovább

A költségvetés biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez

A költségvetés a válságokban is helytállt, a rendkívüli kiadások mellett is biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához.

A fővárosi téglalakások átlagos négyzetméterára egy millió felett

A fővárosi lakáspiac áremelkedéssel indította az évet, az első két hónapban a téglalakások átlagos négyzetméterára már egymillió forint fölé emelkedett