Kezdőlap Mozaik Nagyon rájár a rúd a Boeingre a vámháborúval
No menu items!

Nagyon rájár a rúd a Boeingre a vámháborúval

A Boeing kínai üzeme lett a legújabb forró pontja a kibontakozó amerikai-kínai vámháborúnak – a repülőgépgyártó cég legfrissebb kihívása újabb figyelmeztetés a globális ellátási láncok törékenységére.

Újabb repedés jelent meg az Egyesült Államok és Kína gazdasági kapcsolataiban, ezúttal a légiközlekedési iparban. A Boeing sanghaji központú, Zhoushan melletti összeszerelő üzeme, amelyet még a Trump-éra első kereskedelmi konfliktusai idején nyitottak meg, ismét a geopolitikai játszmák kereszttüzébe került. Négy, Kínába szánt 737 MAX repülőgép parkol az üzemben – ám ezek közül három már visszatérésre van jelölve az Egyesült Államokba, anélkül, hogy átadásra kerültek volna.

A háttérben az amerikai vámintézkedések újabb hulláma és a kínai válaszlépések állnak. Bár hivatalos szállítási tilalomról egyelőre nincs megerősítés, az importot gyakorlatilag ellehetetlenítő vámok hatása máris kézzel fogható. Amint arról a Reuters beszámol, az iparági források szerint a Boeing és partnerei jelenleg nem tervezik újabb gépek szállítását Kínába.

Ez érzékenyen érinti a céget, amely korábban szállításainak mintegy egynegyedét a kínai piacra irányította. A 737 MAX modellek visszatérése és az új gépek leszállításának bizonytalansága újabb csapást jelent az amúgy is nehéz évet maga mögött tudó gyártónak – a meghibásodások, munkabeszüntetések, szabályozási szigorítások és az ellátási lánc zavarai után.

Az amerikai Howmet Aerospace beszállító “vis maior” bejelentése a vámköltségek miatt szintén feszültségeket keltett az iparágon belül. Egyes légitársaságok vezérigazgatói már most a gépátvételek halasztását helyezték kilátásba, hogy elkerüljék az extra költségeket.

Elemzők ugyanakkor úgy vélik, hogy a Boeing rövid távon képes más piacokat kiszolgálni, és az Airbus telített kapacitása miatt nem veszíti el teljesen a keresletet. Ugyanakkor hosszabb távon Kína stratégiai fontossága megkérdőjelezhetetlen. A Boeing előrejelzései szerint 2043-ra az ország repülőgépflottája több mint kétszeresére nőhet, és a légiforgalom volumenében Kína megelőzheti az Egyesült Államokat.

A Boeing nyilvántartása szerint jelenleg 130 teljesítetlen megrendelése van kínai légitársaságoktól és bérbeadóktól, köztük 96 darab 737 MAX típusú gépre. Emellett további több száz gépre van megrendelés, amelyeket a gyártó még nem rendelt konkrét vevőhöz – ám iparági becslések szerint ezek jelentős része szintén kínai ügyfelekhez köthető.

A kínai légitársaságok repülőgépeik 55%-át lízingelik, így a helyzet bizonytalanságára válaszul várhatóan sokan inkább a meglévő lízingszerződések meghosszabbítását választják az új gépek átvétele helyett.

A Boeing esete újabb példája annak, hogyan válnak világgazdasági nagyvállalatok a geopolitikai küzdelmek eszközeivé – és milyen gyorsan fordulhatnak át a hosszú távú stratégiai tervek rövid távú krízisekbe egy vámintézkedés nyomán.

Kocsis Erika

Fotó:Freepik

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

NAV: július 5-től változik néhány adószabály

Július 5-től változik az alkalmazottjukat be nem jelentők és a hiánypótlási felhívást semmibe vevő cégekre vonatkozó néhány adószabály.

Egyharmad Balatonnak megfelelő öntözővíz-készlet áll rendelkezésre

A rendkívüli aszály és a csapadékhiány ellenére minden öntözési igényt ki tudunk elégíteni – közölte Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára. Hozzátette, a gazdáknak ingyenesen biztosított öntözővíz az aszállyal szembeni védekezés kulcsfontosságú eleme.

Több mint 100 világváros vezetője találkozik Bécsben

Július 2. és 4. között több mint száz városvezető és döntéshozó érkezik több mint 50 városból, hogy részt vegyen a bécsi Városházán megrendezett World Cities Summit elnevezésű világvárosi csúcstalálkozó 14. főpolgármesteri konferenciáján. A eseményen a résztvevők a közösen vitatják meg a városokat érintő aktuális kihívásokat és osztják meg egymással gyakorlati, innovatív megoldásaikat.

Új küldetés: itthon tartani és egyben tartani a mozduló magánvagyont

A komplex, partneri alapon működő családi vagyontervezési szolgáltatás nem csak a gazdagok kényelmét szolgálja – nemzetgazdasági jelentősége van.
Hirdetés

Hírek

NAV: július 5-től változik néhány adószabály

Július 5-től változik az alkalmazottjukat be nem jelentők és a hiánypótlási felhívást semmibe vevő cégekre vonatkozó néhány adószabály.

Több mint 100 világváros vezetője találkozik Bécsben

Július 2. és 4. között több mint száz városvezető és döntéshozó érkezik több mint 50 városból, hogy részt vegyen a bécsi Városházán megrendezett World Cities Summit elnevezésű világvárosi csúcstalálkozó 14. főpolgármesteri konferenciáján. A eseményen a résztvevők a közösen vitatják meg a városokat érintő aktuális kihívásokat és osztják meg egymással gyakorlati, innovatív megoldásaikat.

KSH: májusban 2,6 százalékkal elmaradt az ipari termelés az egy évvel korábbitól

2025 májusában az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlannal. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,3 százalékkal kisebb volt a 2025. áprilisinál.

Otthon Start programmal nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése

Az Otthon Start programmal a kormány egy olyan terméket alkotott, amire évtizedek óta nem volt példa és általa nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése.

Magyarországnak is jön a zöld pénz. 3,66 milliárd eurót oszt szét az EU.

Fotó:wikipedia Az Európai Bizottság és az Európai Beruházási Bank ma...

10 év, tripla új lakás négyzetméter ár. Az ÉVOSZ elnök most mégis lát reményt.

Az építőipar és a hazai építőanyag gyártás számára is...

Société Générale pert nyert Horvátországgal szemben a devizahitelesek ügyében

A Société Générale francia bank megnyerte azt pert, amelyet a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjánál (ICSID) indított Horvátország ellen Washingtonban a svájci frank alapú jelzáloghitelek ügyében

A vendégek messziről elkerülik azokat az éttermeket, ahol rossz a mosdók állapota

A Tork nemzetközi felmérésében a válaszadók 73%-a arról számolt be, hogy a kellemetlen mosdóélmények alapvetően befolyásolják döntésüket, hogy visszatérő vendégek lesznek-e1 a vendéglátóhelyeken
Hirdetés

Gazdaság

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.