Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Német cégcsődök - Vihar előtti csend. "Berlin túltolta a biciklit"
No menu items!

Német cégcsődök – Vihar előtti csend. “Berlin túltolta a biciklit”

Németországban történelmi mélypontra csökkent a csődeljárások száma. Az ok jogi és nem gazdasági, egy átmeneti moratórium. Egyidejűleg sok ágazatban drámaian romlott a fizetési morál. Az elemzők több ezer ’zombivállalkozásról’ beszélnek. A csődhullám az év végén jöhet.

„Berlin túltolta a biciklit”

Az egyik legnagyobb német inkasszócég, a müncheni Creditforum csődhullámot vár az év végére. Az ügyvezető, Volker Ulbricht szerint ez jobb lenne, mint a mostani állapot: „Rossz fizetési morál, körbetartozás és általánossá váló bizalmatlanság helyett tiszta lap.

Olaf Scholz

A pénzügyminiszter és szociáldemokrata kancellár-jelölt más véleményen van. Olaf Scholz jó válságmenedzselése pozitív eredményeként látja, hogy a tavasszal beharangozott csődhullám eddig elmaradt.

A fizetésképtelenségek alacsony számában nagy szerepet játszik a csődtörvény márciusi módosítása. Az eladósodott, fizetésképtelen gazdasági szereplők átmenetileg nem kötelesek csődvédelmet kérni, illetve fizetésképtelenséget jelenteni. Ennek következtében az első félévben 8 százalékkal csökkent a csődeljárások száma. Az év első 6 hónapjában a tavalyi 13 ezernél ezerrel kevesebb indult. Júliusban – éves összehasonlításban – 30 százalékos volt a visszaesés.

Volker Ulbricht

„És ez minden idők legnagyobb válsága kellős közepén!” – mondja a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak (FAZ) Volker Ulbricht. „A kormány a jogszabály túlzott lazításával túltolta a biciklit”.

Hasonló véleményen van a rangos kölni Német Gazdaság Intézete (IW). Az év végére 4.300 ’zombivállalkozással’ számolnak: Fizetés- és életképtelenek, de a jogszabályi moratórium megóvja őket a csődtől. Az IW elemzése szerint 2020 végig 17 ezer csődeljárás lehet, 8 százalékkal kevesebb, mint tavaly. A munkaadó-közeli kutatóintézet számításai szerint a gazdasági realitásokat figyelembe véve az első félévben a 8 százalékos csökkenés helyett 15 százalékkal több cégnek kellett volna csődöt jelentenie. Ha az első és a második félévet összeadjuk, 23 százalékos űr áll elő. 4.300 cég, amely ellen nem indult csődeljárás, pedig tevekénységének nincs gazdasági perspektívája – vonja le a következtetést az IW.

A csődjelentési moratóriumot nem lehet igénybe venni, ha a kintlévőségek több, mint 10 százaléka három héttel a fizetésképtelenné válás előtt képződött. A kormány tehát a régebb óta nagyobb adósságot maguk elő görgető cégeknek akart segíteni, hogy ne a COVID legyen az utolsó szög a koporsójukban. A moratórium csak az év végéig él.

Fizetési morál és körbetartozás

A Creditforum szerint a korábban Németországban kiváló fizetési morál látványos romlása mutatja, hogy az átmeneti szabályozás egészségtelen helyzetet teremtett. Különösen az utazási, vendéglátó és rendezvényszervezési szektorban vált általánossá a körbetartozás. Utóbbiaknál a krízis előtti 15 napról 29-re nőtt a számlák átlagos kiegyenlítési ideje. A Creditforum normál körülmények között ritkán mér 2 napnál nagyobb változást egy év alatt.

Meglepő, de a szintén nagy forgalomcsökkenést átélő kiskereskedelemben nem növekedett szignifikánsan a fizetési idő és nem jellemző a körbetartozás sem. Ennek az lehet az oka, hogy az elmúlt években sok bedőlés volt, amely elsősorban nagy, sok embert foglalkoztató láncokat ért el (Karstadt, Hertie, Quelle). A szektor már edzett. A kiskereskedők érdekképviseleti szervezete, a Handelsverband vihar előtti csöndről beszél.

A kereskedők már nyár elején, a karanténszabályok feloldása után szezonvégi végkiárusításba kezdtek, így átmeneti likviditáshoz jutottak.”

Az év második felében 50 ezer csőddel számol a szakmai érdekképviselet. Különösen a kisebb, kevés tartalékkal rendelkező kereskedőket dobhatják be a törülközőt.

A COVID-válság legnagyobb nyertese az online kereskedelem volt. Az ágazat cégeinél még csökkent is az amúgy is rövid fizetési idő: 9 napról 7-re.

A társadalombiztosításnak sokban van a kevés is

A Szövetségi Foglalkoztatási Hivatalnak (BA) a kevés csődeljárás ellenére mélyebben kell a zsebébe nyúlnia, mint tavaly. A fizetésképtelen cégek bérkintlévőségeinek megtérítése a foglalkoztatottak számára a 2019-es 560 millió euróval szemben az idei első félévben 737 milliót emésztett fel. Ez azt mutatja, hogy az idén csődvédelmet kért vállalatok közül több a nagyobb, több embert foglalkoztató, mint tavaly.

A BA készül az év végére prognosztizált csődhullámara. Belső átcsoportosítások és továbbképzések után 65 százalékkal több köztisztviselője fogja tudni feldolgozni az ügyeket. Így a munkavállalóknak nem kell majd többet várniuk az elmaradt bérük társadalombiztosítási megtérítésére.

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.