Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Németország. Lendületes növekedést hozhat a tavasz
No menu items!

Németország. Lendületes növekedést hozhat a tavasz

A koronavírus-fertőzések növekvő száma és az újabb korlátozások visszavetették a német gazdaság növekedési dinamikáját, és legkorábban februárban lehet ismét javulásra számítani – áll a berlini DIW gazdaságkutató intézet elemzésében.

Az intézet konjunktúrakutatója, Claus Michelsen szerint a német bruttó hazai termék a negyedik negyedévben egy százalék körül csökkenhet, 2021 első negyedévében pedig ennél valamivel nagyobb mértékben.

“Bármennyire fájdalmas is legyen, a szigorú zárlatot legalább január végéig el kell tudnunk viselni” – fogalmazott.

Claus Michelsen

A november elején bevezetett viszonylag enyhe korlátozásokig a német gazdaság már visszanyerte a tavaszi zárlat során elszenvedett veszteségeinek a jó részét. Ennek köszönhetően a negyedik negyedévi konjunktúrabarométer 115 pontos állása még aránylag jónak mondható.

Az október elején publikált negyedik negyedévi index kalkulációjában azonban még nem jelentek meg a mostanság bevezetett korlátozó intézkedések makrogazdasági mutatókra gyakorolt hatásai, a feldolgozóipari fellendülésnek a negyedik negyedév elején már egyértelműen jelentkező hatása viszont igen. Az időközben bevezetett szigorítások miatt azonban ez nem fog így maradni.

Mindazonáltal az üzleti hangulat számottevő javulása alapján bízvást lehet számítani arra, hogy a fertőzésszám jelentős csökkenése esetén lendületes gazdasági növekedés indulhat meg a jövő tavasszal. A feldolgozóipar mindenesetre viszonylag erőteljes állapotban lesz képes átvészelni a téli hónapokat, mivel a mostani korlátozások már nem érték őket felkészületlenül, mint tavasszal, és ezért már a beszállítói láncban sem kell fennakadásoktól tartani.

Simon Junker

A szigorú korlátozások átmenetileg fokozott terhet rónak ugyan a gazdasági szereplőkre, de erősítik is egyúttal a járvány mihamarabbi visszaszorításába vetett bizalmukat is, ami a későbbiekben felgyorsíthatja a helyzet normalizálódását” – mutatott rá Simon Junker, a DIW németországi konjunktúrakutatásra szakosodott szakértője.

A DIW németországi konjunktúrabarométere a negyedik negyedévre 115,3 pontra csökkent a harmadik negyedévi 130,0 pontról. A második negyedévben 51,5 ponton állt az index, az első negyedévben pedig 86,6 ponton. A tavalyi negyedik negyedévben 90,7 ponton állt a konjunktúrabarométer.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A GVH figyelmeztette a Cup Revolutiont

A GVH az ügy kapcsán hangsúlyosan felhívja a vállalkozások figyelmét a reklámkommunikációjuk során alkalmazott környezetvédelmi, úgynevezett "zöld-állítások" megalapozottságára.

Folyamatosak a szakmai és szakértői egyeztetések az otthonfelújítási programról

A kamatmentes hiteltermék a háztartások önerejével együtt akár 7 milliós beruházással járul hozzá a családok otthonának felújításához.

Tervezhető jövőképet biztosít a fiataloknak az agrárszakképzés

Az agrárszakképzésben tanulók száma meghaladja a 20 ezer főt, ami azt jelenti, hogy a fiatalok vonzónak találják a modernizált mezőgazdaságot.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.