Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Oroszország elveszi és viszi az ukrán gabonát
No menu items!

Oroszország elveszi és viszi az ukrán gabonát

A kép illusztráció. Forrás: Bigstock

A Norddeutscher Rudfunk jelentése szerint Oroszország nagyarányban vonja ki a gabonát Ukrajnából, és közel kétmillió tonna ukrán gabona ellopását tervezi. Ha a vád igaz, az háborús bűncselekménynek minősül. A regionális közszolgálati műsorszolgáltató belső dokumentumokra és műholdfelvételekre hivatkozik.

Ukrajnát a világ egyik legfontosabb gabonatermelőjének tartják. A háború óta azonban az export stagnál. Most az NDR kutatásai szerint Oroszország összesen 1,8 millió tonna gabonát tervez ellopni Ukrajna megszállt területeiről – írja a Spiegel.

Amint az a hajóadatok, műholdfelvételek, valamint orosz dokumentumok értékeléséből kiderül, az oroszok egymillió tonna gabonát már ki is szállítottak Ukrajnából a 2014-bem elcsatolt Krím-félsziget tengeri kikötőin keresztül. Az NDR által megkérdezett szakértők a termés kisajátítását a nemzetközi jog lehetséges megsértéseként értékelték.

Az NDR kutatása szerint a háború kezdete, idén február óta mintegy húsz, búzával és más gabonával megrakott hajó hagyta el a krími Szevasztopol kikötőjét. A szállítmányok többsége Szíriába, Oroszországba vagy Törökországba irányult. A felderítést nehezíti, hogy az orosz teherhajók kikapcsolják nyomkövető berendezéseiket, mielőtt a krími kikötőkbe befutnának. De a műholdképek, valamint a hajómegfigyelők és a transzponderek adatai alapján nyomon lehet követni a szállítóhajók útját.

Ukrán mezőgazdasági vállalkozók az NDR szerint azt mondták, hogy Oroszország elkobozza a megszállt területekről menekülő gazdák által hátrahagyott gabonát. Más gazdák termését kisajátítottak, vagy dömpingáron kellett eladniuk a gabonájukat.

Az NDR szerint az újságírók által látott, a rakodási időpontokról és mennyiségekről, valamint a jövőbeli utakról szóló rakománylisták arra utalnak, hogy “az orosz megszállók nyilvánvalóan már megszervezték a logisztikát a jövőbeli gabonalopásokhoz“.

Oroszország az idei világpiaci árak mellett mintegy 600 millió dollárt kereshetne az illegális exporttal.

Az NDR idézi Paulina Starski nemzetközi jogi szakértőt a Freiburgi Egyetemről: szerinte a gabona nagyarányú, önkényes és katonai szükségességgel nem fedezett illegális kisajátítása háborús bűncselekménynek minősülhet.

A jelentés szerint az orosz nagykövetség arról tájékoztatta az NDR-t, hogy “vitathatatlan, hogy az Orosz Föderáció nemcsak saját gabonaszükségletét fedezi, hanem a világ minden részéből érkező exportigényeket is kielégíti“. Oroszországnak azonban nincs szüksége az ukrán búzára, különösen azért, mert az “minőségileg gyengébb, mint az orosz termék“. Az NDR megkeresésére Szíria és Törökország nagykövetsége nem válaszolt.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Új otthonfelújítási támogatás: a szakértő szerint erre érdemes figyelni mindenkinek 

A törvényalkotói szándékkal ellentétben az akció meghirdetésének az elkövetkező egy-két hónapban negatív hatása lesz a piacra, mert a korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy ilyenkor még azok is kivárnak és nem vásárolnak, akiket nem is érint a kedvezmény.
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.