Kezdőlap Fókuszban Patthelyzet az ukrajnai háborúban - komoly kérdőjelek az első 100 nap után
No menu items!

Patthelyzet az ukrajnai háborúban – komoly kérdőjelek az első 100 nap után

Illusztráció: Bigstock

Oroszország nem érte el stratégiai céljait a háború első száz napjában, Ukrajnának pedig nem kellene jelentős területeket átengednie ahhoz, hogy véget vessen a háborúnak – mondta William Courtney, a Rand Corporation szakértője, aki szerint szerint van esély arra, hogy a háború Vlagyimir Putyin leváltásához vezethet.

Oroszország február 24-én kezdte meg az ukrajnai invázióját, amelyet “különleges katonai műveletnek” nevezett. A háború pénteken lépett a 100. napjába.

A 100 nap alatt az oroszok – ha stratégiailag nem is – taktikailag eléggé visszavonták a céljaikat. Az eredeti cél három nagyváros elfoglalása volt: Kijev, Harkiv és Odessza. Az orosz csapatoknak vissza kellett vonulniuk Kijevből és Harkivból. És nem tudtak Odessza közelébe jutni” – mondta Courtney, az Egyesült Államok korábbi grúziai és kazahsztáni nagykövete a CNBC-nek.

Rendszerváltás?

Courtney szerint van esély arra, hogy a háború Vlagyimir Putyin orosz elnök leváltásához vezethet. “Lehet, hogy rendszerváltás lesz Oroszországban. Az erős nyomás, amelyet a nyugati szankciók kezdenek gyakorolni az orosz gazdaságra, a harctéri kudarcokkal kombinálva népi zavargásokat, elitharcokat okozhat” – mondta.

William Courtney

Megjegyezve, hogy ezek a “visszaesések” a harctéren kínosak Oroszország számára, Courtney elmondta, hogy az ukránok még a kelet-ukrajnai Donyeck egyes részeit is vissza tudták foglalni annak ellenére, hogy Oroszország ott is összevonta erőit.

Tehát ezeknek a fő céloknak az elmaradása valóban elég kínos Oroszország számára. Jelenleg az oroszok Donyeckben összpontosítják erőiket, de ami érdekes, hogy az ukrán erők az elmúlt napokban vissza tudták foglalni Donyeck egyes részeit” – mondta, hozzátéve, hogy ez arra utal, hogy Oroszország nem biztos, hogy nagyobb erőket tud bevetni.

Proxy háború

Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter május 23-án a Világgazdasági Fórumon felszólalva diplomáciai megoldást sürgetett a háború befejezésére, beleértve Ukrajna esetleges területátadását. Ukrajna azonban határozottan elutasította az ötletet. Emmanuel Macron francia elnök pedig nemrég azt mondta, hogy Oroszországot nem szabad “megalázni”.

Courtney azonban más véleményen van, és elutasítja, hogy Oroszországnak “arculatmentő megoldásra” lenne szüksége a háború befejezéséhez. A történelmi eseményekre hivatkozva azt mondta, hogy a Szovjetuniót nem kellett megbékíteni ahhoz, hogy 1989-ben kivonuljon Afganisztánból, vagy hogy véget érjen a kubai rakétaválság.

Nem lesz szükség arra, hogy Ukrajna jelentős területi engedményeket tegyen a béke eléréséhez” – mondta Courtney, hozzátéve, hogy a nyugati nemzetek erős támogatást nyújtanak Ukrajnának.

“Ez egy proxyháborúvá vált. Ez nem csak Oroszország háborúja Ukrajna ellen. Ez valójában egy orosz háború a Nyugat ellen” – tette hozzá.

Szerinte “túl korai” megmondani, hogy melyik oldal győz. “A csatatér még mindig képlékeny. A végeredmény nagyban függ attól, hogy hol vannak a csapatok, amikor a harcok leállnak” – mondta, hozzátéve, hogy az oroszok még mindig “elég nagy területet” tartanak megszállva Nyugat-Oroszország és a Krím között.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tajvan szerint indokolatlanok az amerikai vámok

A tajvani kormány csütörtökön kiadott közleményében észszerűtlennek nevezte az Egyesült Államok által Tajvan termékeire kivetett 32 százalékos vámot

Kína és az EU újrakezdi az ármegállapodási tárgyalásokat az elektromos járművek ügyében

Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat

Brit miniszterelnök: Nagy-Britanniának nem érdeke a kereskedelmi háború

Trump bejelentése után a Brit Iparszövetség (CBI) állásfoglalásban szólította fel a brit kormányt a vámjellegű ellenlépések elkerülésére.

Az olasz kormányfő szerint el kell kerülni a kereskedelmi háborút

Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vámháború egyik félnek sem érdeke, megállapodásra kell jutni a kereskedelmi háború elkerülésével
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet