Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Putyin új fegyverrel vághat vissza Európának
No menu items!

Putyin új fegyverrel vághat vissza Európának

Vlagyimir Putyin orosz elnök újabb fegyvert talált, amelyet az Ukrajnát támogató európai országok ellen használhat: a kazah nyersolajat. És ez szinte semmibe sem kerül neki.

Miközben az óra ketyeg, és az orosz olajra vonatkozó európai szankciók december 5-én életbe lépnek, Putyin megkezdte a megtorlást: Novorosszijszk városának bírósága arra kötelezte a Caspian Pipeline Consortium (CPC) nevű vállalatot, hogy egy hónapra állítsa le a szállítást a fekete-tengeri exporttermináljáról, büntetésül azért, mert megsértett bizonyos előírásokat – írja Julian Lee, a Bloomberg olajstratégája.

A lépés lényege orosz szempontból az, hogy elsősorban nem az orosz nyersolaj áramlását korlátozzák, amelyet amúgy is át lehet terelni máshová, hanem a szomszédos Kazahsztánból származó termelést. Így csaknem napi 1,5 millió hordónyi – szankciókkal nem sújtott – kazah nyersolajat lehet elvonni az amúgy is szűkös európai piacról, Oroszország számára gyakorlatilag költségmentesen.

A Caspian Pipeline Consortium a kazahsztáni Tengizből szállítja a kazah nyersolajat az oroszországi Novorosszijszkba. Kép forrása: Wikipedia

Az európai piacokra irányuló szállításokat – ahová a CPC nyersolajának mintegy kétharmada kerül – már most is korlátozzák a líbiai zavargások, amelyek az észak-afrikai ország exportját a felére csökkentették – és valószínűleg még lejjebb fogják vinni -, valamint az, hogy a vevők kerülik az orosz olajat.

Miután több mint 20 évig viszonylag zavartalanul működött, a CPC-csővezeték többször is meghibásodott azóta, hogy Putyin csapatai megszállták Ukrajnát, és az európai országok elkezdtek segélyeket és fegyvereket küldeni a kijevi kormánynak.

Márciusban egy vihar megrongált két rakodóbóját, ami több hétre az egész terminált működésképtelenné tette, és az áramlást jóval csökkentette áprilisban is. A nyugodt május után júniusban a tengerfenék vizsgálata során egy második világháborús aknára bukkantak, ami miatt a három bója közül kettőnél fel kellett függeszteni a rakodást. Alighogy újra üzembe helyezték őket, a kikötőt ismét támadás érte.

Az Orosz Föderáció miniszterelnök-helyettese által elrendelt, a veszélyes üzemelési létesítmények ellenőrzése “számos dokumentált jogsértést tárt fel az olajszennyezés elleni védekezési terv (OSR) alapján”

– olvasható a CPC honlapján közzétett közleményben. Bár a vállalat november 30-ig kapott határidőt a jogsértések orvoslására, a bírósághoz kérelmet nyújtottak be a működés felfüggesztésére a kihágás büntetéseként.

A leállás, ha végrehajtják, gyakorlatilag nem lesz hatással az orosz olajexportra. Az orosz eredetű nyersolaj a CPC mennyiségének csak mintegy 10 százalékát teszi ki, és átirányítható alternatív felvevőpiacokra.

A nagyobb csapást Kazahsztán fogja érezni, amely szénhidrogénexportjának közel 80 százaléka a vezetékre támaszkodik, és kevés mozgástérrel rendelkezik e függőség csökkentésére.

A napi egymillió hordónyi könnyű nyersolaj elvesztése azonban súlyos csapás lenne Európa számára is. A CPC áramlásának leállításával, még ha csak rövid időre is, Oroszország megbüntethetné nyugati riválisait a már amúgy is emelkedett nyersolajárak felhajtásával, miközben potenciálisan növelhetné a saját, gyakorlatilag sértetlen exportjából származó állami bevételeket.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Létrejön a közvetlen légi összeköttetés egy hetedik kínai nagyvárossal is Budapestről

Mindössze előző nap jelentették be, hogy idén nyártól Hszian is közvetlenül elérhető lesz Budapestről, nem sokkal korábban pedig a járatindítást Kuangcsouba.

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.