Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Rekordméretű gázkereslet-visszaesés lesz
No menu items!

Rekordméretű gázkereslet-visszaesés lesz

Illusztráció: Bigstock

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint az európai földgázkereslet jövőre visszaesik, mivel a magas árak miatt a nemzetek energiatakarékossági intézkedéseket vezetnek be az orosz kínálat korlátozása közepette.

Az IEA negyedéves gázjelentésében közölte, hogy a magas gázárak következtében az európai fogyasztás az idei rekordmértékű, 10%-os visszaesés után 2023-ban 4%-kal fog csökkenni. A csökkenés az ipari ágazatban a legjelentősebb, de az energiatermelésben is megfigyelhető, ami idén 0,8%-kal nyomja vissza a globális gázkeresletet.

Oroszország ukrajnai inváziója és az Európába irányuló földgázszállítások erőteljes csökkenése jelentős károkat okoz a fogyasztóknak, a vállalkozásoknak és egész gazdaságoknak – nemcsak Európában, hanem a feltörekvő és fejlődő gazdaságokban is” – írta a jelentésben Keisuke Sadamori, az IEA energiapiacokért és energiabiztonságért felelős igazgatója.

Az EU intézkedéseket hozott az elmúlt évtizedek legsúlyosabb energiaválságának kezelésére, amelyet a blokk egykor legnagyobb gázszállítójának számító Moszkva erősen csökkentett gázellátása súlyosbít. Az európaiaknak hideg téllel kell szembenézniük, mivel a földgáz árának emelkedése miatt az energiaszámlák az egekbe szöktek. Az EU sürgette, hogy a gázkeresletet önkéntes alapon 15%-kal csökkentsék az ötéves átlaghoz képest.

Ha nem sikerül visszafogni a keresletet, a régió tárolói februárban kritikusan alacsony, 5%-os szintre süllyednek, amennyiben az orosz gázvezetékek áramlása november 1-jétől teljesen leáll - becsüli az IEA. Az ilyen alacsony készletek fennakadásokat okozhatnak, ha a tél végén hidegbetörés következik be.

A gáztakarékossági intézkedések kulcsfontosságúak lesznek a tárolókivonások minimalizálásához és a készletek megfelelő szinten tartásához a fűtési szezon végéig” – közölte az IEA.

Az előrejelzések szerint a globális gázfogyasztás jövőre csak 0,4%-kal fog növekedni, “de a kilátások nagyfokú bizonytalansággal terheltek, különösen Oroszország jövőbeli intézkedései és a tartósan magas energiaárak gazdasági hatásai tekintetében” – tették hozzá.

A gyenge kereslet ellenére a tény, hogy Európa alternatív forrásokat keres, fokozza a cseppfolyósított földgázért (LNG) folyó globális versenyt. Az IEA előrejelzése szerint Európa LNG-importja idén több mint 60 milliárd köbméterrel fog növekedni, ami több mint kétszerese a globális LNG-exportkapacitás bővítésének.

A gázpiacok kilátásai továbbra is borúsak, nem utolsósorban Oroszország meggondolatlan és kiszámíthatatlan magatartása miatt. De minden jel arra mutat, hogy a piacok még 2023-ban is nagyon feszesek maradnak” – írta Sadamori. (Bloomberg)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Adókockázatokkal is együtt jár az üzemanyagkártya

Az üzemanyagkártyák használata széles körben elterjedt a vállalkozások körében, mert jelentős adminisztrációs könnyítést eredményezhet az elszámolás tekintetében. A piacon jelenleg széles körben alkalmazott konstrukció azonban adókockázatot jelenthez, amely kiküszöbölhető lehet egy új konstrukció kialakításával, állapították meg a Deloitte szakértői.

Lakáshitelek: itt vannak a számok a gödör aljáról

A lakáshitelezés a földbe állt tavaly, az állomány kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt.

NAV: a mobilappban bárki ellenőrizheti adószámláját

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mobilappjában, a NAV-Mobilban bárki egyszerűen ellenőrizheti adószámláját, hogy van-e tartozása, esetleg túlfizetése az adóhivatalnál. 

Tőkeprogramokkal segítik a a vállalkozások fejlesztését

A Nemzeti Tőkeholding Zrt. (NTH) és tulajdonosi joggyakorlója, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közös célja, hogy hozzájáruljon a befektetési környezet javításához, a vállalatok tőkeellátottságának növelésével ösztönözze a gazdaság fejlődését.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.