Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Sokan kínai gazdasági nyomulást vizionáltak Oroszországban, de eddig visszaesett a forgalom
No menu items!

Sokan kínai gazdasági nyomulást vizionáltak Oroszországban, de eddig visszaesett a forgalom

Kína elsősorban elektronikai berendezéseket, gépeket és járműveket ad el Oroszországnak. Illusztráció: Bigstock

Kína Oroszországba irányuló exportja márciusban visszaesett, miközben a más országokba irányuló szállítások gyorsan nőttek. Ez azt jelzi, hogy a kínai vállalatok óvatosabbá váltak az Oroszországgal folytatott kereskedelemben, miután Putyin elnök invázóit indított Ukrajna ellen.

A hivatalos adatok szerint a kínai cégek márciusban 3,8 milliárd dollár értékben adtak el árukat Oroszországba, ami 7,7 százalékos csökkenés az egy évvel korábbihoz képest. Ez volt a legalacsonyabb összeg 2020 májusa óta, amikor a globális kereskedelmet súlyosan érintette a Covid-járvány kitörése.

A két nemzet még az ukrajnai invázió előtt – amikor Hszi Csin-ping és Vlagyimir Putyin elnökök találkoztak – kijelentette, hogy barátságuknak nincsenek határai, sőt Kína a háború kitörése után is megerősítette, hogy változatlanul fenntartja a kereskedelmi kapcsolatokat Oroszországgal.

Azonban az Oroszországgal szemben bevezetett, egyre szigorodó nyugati szankciók, az orosz valuta zuhanása és az Egyesült Államok arra irányuló erőfeszítései, hogy Oroszország ne használhassa a dollárt, valószínűleg arra késztették a kínai cégeket, hogy visszafogják az exportot.

Ezzel szemben márciusban az Oroszországból származó behozatal 26,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, ami valószínűleg az emelkedő nyersanyagáraknak is köszönhető. Kína főként olajat, gázt, szenet és mezőgazdasági termékeket vásárol Oroszországtól, valamint elektronikai berendezéseket, gépeket és járműveket ad el. A márciusban a határon átmenő tényleges áruforgalomra vonatkozó részleteket a hónap folyamán hozzák nyilvánosságra.

Kína márciusban 188 ezer tonna cseppfolyósított földgázt kapott Oroszországtól, ami az egy évvel korábbi 273 ezer tonnához képest kevesebb a Bloomberg adatsora szerint. És bár 2019 óta Kína folyamatosan növeli az Oroszországból származó gázimportot, ez a mennyiség kevesebb mint 11 százaléka annak, amit márciusban a fő beszállító Ausztráliából importált.

A márciusi import elsősorban az oroszországi szezonális csőkarbantartási munkálatok és a koronavírus újbóli megjelenése miatt csökkenhetett, de a nyáron valószínűleg a 2021-es 10 milliárd köbméterről 13 milliárd köbméterre fog emelkedni, hogy a Gazprom 2024-re elérje a 38 milliárd köbméteres teljes kapacitást.

A hivatalos adatok szerint 2021-ben Kína és Oroszország teljes kereskedelme 36 százalékkal 147 milliárd dollárra nőtt, és a nemzetek vezetői februári találkozójukon megállapodtak abban, hogy ezt 250 milliárd dollárra növelik.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Nagy, egy-másfél százalékos indexnyereséggel fejezték be a pénteki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Ágh Péter: a béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez

A béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez - mondta az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) állami beruházások társadalmi koordinációjáért felelős államtitkára pénteken a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Füzéren tartott útátadón.

Megjelentek az otthonfelújítási támogatás részletei, így lehet pályázni

A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta az új otthonfelújítási támogatás részleteit. A tervezett pályázati felhívás alapján az ismert alapfeltételek nem változtak, vannak azonban új előírások és kedvezmények is.

Márciusban 4 millió 746 ezer volt a foglalkoztatottak száma

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt .
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.