Hirdetés
Kezdőlap Hírek Szájmaszk és gumikesztyű: drámaian nő a műanyag hulladék mennyisége
No menu items!

Szájmaszk és gumikesztyű: drámaian nő a műanyag hulladék mennyisége

Egyre több országban okoz gondot a sosem látott mennyiségű plasztik és egészségügyi hulladék kezelése. A COVID mellett eddig kevés figyelmet kapott ennek hatása, de hosszú távon súlyosak a következmények.

Megdöbbentő számok Ázsiából

Kép/Forrás: the economic time

Február közepén a vuhani ’Tongji Kórház’ mellett ideiglenes hulladékfeldolgozót létesítettek. Nem győzték már elszállítani a hatalmas mennyiségű, részben veszélyes hulladékot. A járvány csúcsidőszakában naponta 240 tonna állt elő! A megszokott mennyiség hatszorosa. Közel ötször annyi, amennyit a 10 millió vuhanitól naponta kommunális hulladékként begyűjtenek. Az elrettentő számokat az ’Asien Development Bank’ (ADB) hozta nyilvánosságra, hogy felhívja a világ figyelmét a probléma súlyosságára. Az ENSZ égisze alatt működő, gazdaságfejlesztést finanszírozó pénzintézet elkötelezett a környezetvédelem kérdésében. Számos ilyen projektet támogat az ázsiai országokban. A hulladék mennyiségének ugrásszerű megemelkedését legalább akkora problémának tartják, mint a COVID gazdasági következményeit.

A probléma nem csak a korona-epicentrumát, Vuhant érinti. Manilában, a Fülöp-Szigetek fővárosában a járvány kezdete óta napi 280 tonna egészségügyi hulladék keletkezik. Jakartában 212, Bangkokban 210, Hanoiban 160 tonna – sorolja az ázsiai fővárosokat az ADB jelentése. A legtöbb helyen feldolgozatlanul áll a kórházak udvarán a nagyrészt veszélyes hulladék. Thaiföldön például az ország teljes napi szemétfeldolgozó kapacitása 43 tonna. Kevesebb, mint a bangkoki kórházakban naponta képződő hulladékmennyiség negyede!

Máshol sem jobb a helyzet

A járvány által különösen sújtott Spanyolország fővárosában, Madridban háromszorosára nőtt a kórházi hulladék mennyiség. Az egész ország összesen 11 hulladékfeldolgozó üzemel. Képtelenek megbirkózni ekkora mennyiséggel. Sok önkormányzat köztisztasági vállalata kétségbeesésében az elégetésre szánt kommunális hulladékhoz keveri a részben fokozottan veszélyes szemetet.

Ellepi a műanyag a lerakókat?

Az elrettentő számok ellenére az egészségügyi intézmények a problémának csak egy kis szeletét jelentik. A 7,5 milliárd földlakó nagy többsége – önként vagy a hatósági előírások miatt – kesztyűt és maszkot hord. Nagy részben egyszer használatos műanyagot. Újrahasznosíthatók lennének, ha az üzemek bírnák kapacitással. Erre azonban még a nyugati országokban sem képesek.Londonban például már a Temzét is ellepte a műanyag.

Világszerte nagy feltűnést kellette amikor egy ázsiai környezetvédő szervezet, a ’OceansAsian’ aktivistái műanyag kesztyűk tucatjaira bukkantak Sokon, egy Hong-Kong közeli lakatlan szigeten a parttól sok száz méterre.

Az Economist elemzése üzleti számokkal igazolja a plasztikproblémát: 2020 első felében 166 milliárd dollárra emelkedett a műanyag kesztyűt gyártó cégek forgalma. Tavaly az egész évben 800 millióért értékesítettek. 207-szeres emelkedés!

Más gondok is vannak

Civil szervezetek a halmozódó szemétnél is nagyobb veszélynek tartják, hogy tömegek fognak hosszú távon is egyre több egyszer használatos termékeket vásárolni – régi, rossz szokás, amelyről sok éves intenzív marketing munkával sikerült legalább a nyugati világban hellyel-közel leszoktatni az embereket. Az USA-ban becslések szerint az idén 250-300 százalékkal emelkedett a szemétbe került az egyszer használatos termékek mennyisége.

A szemét mennyiségének drasztikus emelkedéséhez hozzájárul az online áruházak forgalmának ugrásszerű emelkedése. A világ legnagyobbja, az Amazon január óta éves összehasonlításban 65 százalékkal növelte bevételét. A kiszállított csomagok száma 25 százalékkal nőtt. Ennyivel emelkedett tehát a kézbesítés után rögtön a szemétbe kerülő csomagolóanyag mennyisége is.

Száz egészségügyi szakember a Greenpeacon keresztül intézett felhívást a világ közvéleményéhez: „A többször felhasználható védőfelszerelések rendszeres fertőtlenítéssel ugyan olyan hatékonyak, mint az egyszer használatosak. Válasszuk az utóbbiakat!” Kérdés, hányakhoz jutott el a felhívás, illetve hányan fogják követni.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 402 600, a kedvezményeket figyelembe véve 417 100 forintot ért el, 14,0, illetve 13,8 százalékkal volt magasabb, mint 2023. februárban.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.