Kezdőlap Hírek Szájmaszk és gumikesztyű: drámaian nő a műanyag hulladék mennyisége
No menu items!

Szájmaszk és gumikesztyű: drámaian nő a műanyag hulladék mennyisége

Egyre több országban okoz gondot a sosem látott mennyiségű plasztik és egészségügyi hulladék kezelése. A COVID mellett eddig kevés figyelmet kapott ennek hatása, de hosszú távon súlyosak a következmények.

Megdöbbentő számok Ázsiából

Kép/Forrás: the economic time

Február közepén a vuhani ’Tongji Kórház’ mellett ideiglenes hulladékfeldolgozót létesítettek. Nem győzték már elszállítani a hatalmas mennyiségű, részben veszélyes hulladékot. A járvány csúcsidőszakában naponta 240 tonna állt elő! A megszokott mennyiség hatszorosa. Közel ötször annyi, amennyit a 10 millió vuhanitól naponta kommunális hulladékként begyűjtenek. Az elrettentő számokat az ’Asien Development Bank’ (ADB) hozta nyilvánosságra, hogy felhívja a világ figyelmét a probléma súlyosságára. Az ENSZ égisze alatt működő, gazdaságfejlesztést finanszírozó pénzintézet elkötelezett a környezetvédelem kérdésében. Számos ilyen projektet támogat az ázsiai országokban. A hulladék mennyiségének ugrásszerű megemelkedését legalább akkora problémának tartják, mint a COVID gazdasági következményeit.

A probléma nem csak a korona-epicentrumát, Vuhant érinti. Manilában, a Fülöp-Szigetek fővárosában a járvány kezdete óta napi 280 tonna egészségügyi hulladék keletkezik. Jakartában 212, Bangkokban 210, Hanoiban 160 tonna – sorolja az ázsiai fővárosokat az ADB jelentése. A legtöbb helyen feldolgozatlanul áll a kórházak udvarán a nagyrészt veszélyes hulladék. Thaiföldön például az ország teljes napi szemétfeldolgozó kapacitása 43 tonna. Kevesebb, mint a bangkoki kórházakban naponta képződő hulladékmennyiség negyede!

Máshol sem jobb a helyzet

A járvány által különösen sújtott Spanyolország fővárosában, Madridban háromszorosára nőtt a kórházi hulladék mennyiség. Az egész ország összesen 11 hulladékfeldolgozó üzemel. Képtelenek megbirkózni ekkora mennyiséggel. Sok önkormányzat köztisztasági vállalata kétségbeesésében az elégetésre szánt kommunális hulladékhoz keveri a részben fokozottan veszélyes szemetet.

Ellepi a műanyag a lerakókat?

Az elrettentő számok ellenére az egészségügyi intézmények a problémának csak egy kis szeletét jelentik. A 7,5 milliárd földlakó nagy többsége – önként vagy a hatósági előírások miatt – kesztyűt és maszkot hord. Nagy részben egyszer használatos műanyagot. Újrahasznosíthatók lennének, ha az üzemek bírnák kapacitással. Erre azonban még a nyugati országokban sem képesek.Londonban például már a Temzét is ellepte a műanyag.

Világszerte nagy feltűnést kellette amikor egy ázsiai környezetvédő szervezet, a ’OceansAsian’ aktivistái műanyag kesztyűk tucatjaira bukkantak Sokon, egy Hong-Kong közeli lakatlan szigeten a parttól sok száz méterre.

Az Economist elemzése üzleti számokkal igazolja a plasztikproblémát: 2020 első felében 166 milliárd dollárra emelkedett a műanyag kesztyűt gyártó cégek forgalma. Tavaly az egész évben 800 millióért értékesítettek. 207-szeres emelkedés!

Más gondok is vannak

Civil szervezetek a halmozódó szemétnél is nagyobb veszélynek tartják, hogy tömegek fognak hosszú távon is egyre több egyszer használatos termékeket vásárolni – régi, rossz szokás, amelyről sok éves intenzív marketing munkával sikerült legalább a nyugati világban hellyel-közel leszoktatni az embereket. Az USA-ban becslések szerint az idén 250-300 százalékkal emelkedett a szemétbe került az egyszer használatos termékek mennyisége.

A szemét mennyiségének drasztikus emelkedéséhez hozzájárul az online áruházak forgalmának ugrásszerű emelkedése. A világ legnagyobbja, az Amazon január óta éves összehasonlításban 65 százalékkal növelte bevételét. A kiszállított csomagok száma 25 százalékkal nőtt. Ennyivel emelkedett tehát a kézbesítés után rögtön a szemétbe kerülő csomagolóanyag mennyisége is.

Száz egészségügyi szakember a Greenpeacon keresztül intézett felhívást a világ közvéleményéhez: „A többször felhasználható védőfelszerelések rendszeres fertőtlenítéssel ugyan olyan hatékonyak, mint az egyszer használatosak. Válasszuk az utóbbiakat!” Kérdés, hányakhoz jutott el a felhívás, illetve hányan fogják követni.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

KSH: 559 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

Júliusban a kivitel volumene 3,2 százalékkal nőtt, míg a behozatalé 5,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz viszonyítva. Az aktívum 559 millió euró volt, az egyenleg 1,9 milliárd euróval javult az egy évvel korábbihoz képest.

Október elején rendezik a 27. Erdők Hetét

Országszerte több mint száz programmal várják az erdészetek a fák világa iránt érdeklődőket 2023. október 2-8. között, a hagyományos Erdők Hetén. 

Elindult a Wizz Air első járata Budapestről Koppenhágába

A Wizz Air elindította első közvetlen koppenhágai járatát Budapestről.

A heti várható: Az ipari termelésről, a kiskereskedelmi forgalomról és a szálláshelyekről is lesznek adatok

Kedden jelenik meg a kormányzati szektor második negyedévi egyenlege.

Hírek

Vadbalesete volt? Már majdnem minden esetben az autóst terheli a kár

A vadászati törvény változásával július elsejétől szinte minden esetben a jármű tulajdonosának vagy üzembentartójának kell megtérítenie a vadgázoláskor keletkezett kárt.

Időzített bombán ül közel 4 millió magyar lakástulajdonos

Egy társasház nem csupán egy épület, hanem egy élő közösség, ahol minden tulajdonos felelősséggel tartozik a közös területekért is.

Kapacitáscsökkentésre kényszerül a héten a Gatwick repülőtér

A NATS közlése szerint egészségügyi okok, köztük koronavírusos megbetegedések miatt az irányítók körülbelül egyharmada nem tudja felvenni a munkát.

A DRK és EGOM közös kollekciója Esztergomban

Közös ruházati kollekciót, két márka együttműködéséből született termékcsaládot mutattak be a közelmúltban Esztergomban. A helyiek úgy vélték, hogy Esztergom beceneve, az EGOM ruhamárkává is vált.

Így optimalizálják IT kiadásaikat a magyar cégek, rákaptak a használt szerverekre a vállalatok

A felmérésből kiderül, hogy meglepő módon az informatikát hangsúlyosabban használó cégeknél volt a számottevőbb költségcsökkentés, aminek oka egy jelentősebb költségracionalizálás volt.

Tőzsde – Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Vegyesen zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön.

Tőzsde – Veszteséges tőzsdezárás Európában

Gyenge kezdés után indexcsökkenéssel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Devizapiac – Nagyot gyengült a forint kedden

Másfél-két százalékkal gyengült kedden a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon.

Gazdaság

Egy újítás, amely erősíti a pénzügyi stabilitást

Az OBA szeptember végén élesítette jelentős technikai fejlesztését, amellyel gyorsíthatja az esetleges betétbiztosítási kifizetéseket.

Kevés embernek van csak nyugdíjcélú megtakarítása

felnőtt lakosság több mint fele (54 százalék) számára az okoz bizonytalanságot, hogy nem tudja majd egészségügyi kiadásait önerőből finanszírozni.

Devizapiac – Gyengült a forint

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.

A bruttó átlagkereset júliusban 15,2 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

A bruttó átlagkereset 15,2, a nettó átlagkereset 15,1 százalékkal nőtt, a reálkereset pedig 2,0 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest