Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Szövetségese ment szembe Putyinnal: nem akar a világban kvázi-államokat
No menu items!

Szövetségese ment szembe Putyinnal: nem akar a világban kvázi-államokat

Kaszim-Zsomart Tokajev és Vlagyimir Putyin egy 2019-es találkozójukon. Kép forrása: Wikimedia Commons

Vlagyimir Putyin a szentpétervári gazdasági fórumon igyekezett az Ukrajna ellen vívott háborúját a nemzetközi jog szerint jogszerűnek minősíteni. De a színpadon mellette ülő kulcsfontosságú szövetségese nem értett vele egyet.

Miután Putyin azzal érvelt, hogy az orosz ajkúakat védi a kelet-ukrajnai önhatalmúlag kikiáltott donyecki és luhanszki népköztársaságokban – amelyeket Oroszország már napokkal az invázió előtt függetlennek ismert el – a moderátor, Margarita Szimonjan, a Kreml által finanszírozott RT TV vezetője Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnököt kérdezte arról, hogy támogatja-e Oroszország álláspontját.

De a kazah vezető ezt nem tette meg. Kazahsztán nem ismeri el “a kvázi-állami területeket, ami szerintünk Luhanszk és Donyeck” – mondta Tokajev. “Káosz” lenne a világban, ha több száz új ország keletkezne, ráadásul az államok területi integritásának jogi elvei és az ott élő emberek önrendelkezési joga között konfliktus van – mondta.

Ritka viszály

Tokajevnek a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum plenáris ülésén elhangzott különvéleménye ritka diszharmónia volt a Kreml számára, amely igyekezett megmutatni, hogy Oroszország sikeresen dacol a Putyin elszigetelését célzó amerikai és európai szankciókkal. Ez annál is inkább figyelemre méltó volt, mert Putyin januárban Tokajev kérésére csapatokat küldött Kazahsztánba, hogy segítsenek eltiporni az általa puccskísérletnek nevezett zavargásokat. Oroszország és Kazahsztán is tagja az Eurázsiai Gazdasági Uniónak, az Európai Unió Moszkva vezette riválisának.

A hatóságok “lépésről lépésre stabilizálják a gazdaságot“, és a Nyugat “Oroszország elleni gazdasági villámháborújának nem volt esélye a sikerre” – mondta Putyin a nagyrészt orosz tisztviselőkből és üzleti vezetőkből álló hallgatóságnak. Mark Twain amerikai írót idézte Oroszország gazdasági ellenálló képességének jellemzésére, mondván, hogy “a halálomról szóló hírek erősen eltúlzottak“.

Európa idén több mint 400 milliárd dollárt veszíthet az orosz importra kivetett szankciók miatt, amelyek az energiaköltségek emelkedéséhez vezettek – mondta, anélkül, hogy részletezte volna. Tagadta a felelősséget azért, amit egyesek “Putyin inflációjának” neveztek, és az amerikai és európai politikát okolta a globális árnövekedésért.

A február 24-i invázió óta tartott legnagyobb nyilvános beszédében Putyin megvédte Oroszország lassú előrehaladását Kelet-Ukrajnában, mondván, hogy a hadsereg a csapatveszteségek csökkentése érdekében elkerüli az ukrán állások teljes körű megtámadását, és ehelyett igyekszik bekeríteni őket.

Putyin ennek ellenére kijelentette, hogy “semmi kifogása” Ukrajna európai uniós csatlakozása ellen, még akkor is, ha a konfliktus kialakulásáért a korábbi Kreml-barát elnök 2014-es kijevi megbuktatását tette felelőssé, miután az elutasította az EU-val kötött kereskedelmi megállapodást az Oroszországgal való szorosabb kapcsolat érdekében. Az Európai Bizottság pénteken azt javasolta, hogy Ukrajna kapja meg a tagjelölti státuszt, ami az első lépés az esetleges uniós tagság felé vezető hosszú folyamat során.

Tokajev számára potenciálisan kellemetlen pillanatban Putyin azt mondta, hogy a volt Szovjetunió ugyanazt a területet foglalja magában, mint a “történelmi Oroszország“, bár azt is mondta, hogy senkinek eszébe sem jutna elrontani a kapcsolatokat a “testvéri” Kazahsztánnal.

A fórumon általában a világ vezetői és a világcégek vezetői vesznek részt, de idén kevés külföldi vett részt a háború miatti nemzetközi visszhang miatt, ami a vállalatok Oroszországból való elvándorlásához vezetett. A kormány válaszul a gazdasági önállóság erősítésére törekedett, hogy pótolja a kulcsfontosságú nyugati technológiák elvesztését, mivel Oroszország az elmúlt évek legsúlyosabb gazdasági visszaesésével néz szembe. (Bloomberg)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Hatalmas lehetőség előtt az állattenyésztők ágazata

Április elejéig 470 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár 156 ezer gazdálkodónak, múlt héten újabb 55 milliárd forintot.

Tovább fogynak a magánnyugdíjpénztárak, már csak kettő marad belőlük

A nyugdíjcélú megtakarítások utáni adójóváírások együttes összege legfeljebb évi 280 ezer forint lehet.

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.