Folytatódott a lakásépítések tavalyi lendületes bővülése az idei év első három negyedévében is – közölte a Pénzügyminisztérium.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) reggel kiadott jelentése szerint az idei első három negyedévben 10 218 új lakás épült, 28 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Budapesten 29,8 százalékkal, a megyei jogú városokban 19,7 százalékkal, a többi városban 23,3 százalékkal nőtt az átadott új lakások száma, de legjobban, 47,4 százalékkal a községekben emelkedett.
A minisztérium közleménye kiemelte: a családi otthonteremtési kedvezmény kiterjesztése és az igénybevétel könnyítése még inkább elősegíti, hogy a gyermeket nevelő családoknak saját otthonuk legyen.
A PM közölte: a tavalyi év azonos időszakához képest töretlen a lakásépítési kedv mind a fővárosban, mind az ország más településein. A bővülés hátterében a kormány gazdaságpolitikai intézkedései, valamint az otthonteremtési program 2015-ös életre hívása áll. Ennek nyomán 2016-ban több mint 31 százalékkal, míg 2017-ben 44 százalékkal több lakás épült, mint az azt megelőző évben. 2018 első kilenc hónapjának adata az év egészére nézve bíztató, a következő időszakban több ezer új lakás átadása várható – írták.
Az előző év azonos időszakához képest az első háromnegyed évben a lakásépítés a községekben kiemelkedő ütemben bővült. A lakásépítés változatlanul fele-fele arányban oszlik meg a természetes személyek és a vállalkozások között. Az új épületekben használatba vett lakások 54%-a családi házban, 37%-a többlakásos épületben, 5,3%-a lakóparkban található. A használatba vett lakások átlagos alapterülete 3 m2-rel 100 m2-re nőtt.
Az építési engedélyek és bejelentések alapján építendő lakások száma 26 655, ami 6,2%-kal kevesebb a korábbi időszaknál. Az építendő lakások száma Budapesten 25%-kal csökkent, a megyei jogú városokban változatlan maradt, a többi városban 9%-kal, a községekben 7,4%-kal emelkedett. Az építtetők az esetek 43%-ában éltek az egyszerű bejelentés lehetőségével. Ez az arány Budapesten 8,5%, az alacsonyabb területi egységek felé haladva egyre magasabb, a községekben 79%-ot ért el.
A kiadott új építési engedélyek (bejelentések) alapján 1,2%-kal több, összesen 10 322 lakóépület építését tervezik, a nem lakóépületekre kiadott engedélyek száma 3225, ami 19%-kal kevesebb az egy évvel korábbinál.
A kormány célja, hogy lehetőleg minden gyermeket nevelő család saját otthonhoz jusson – közölte a PM, hozzátéve: az elmúlt években a lakosság foglalkoztatási és jövedelmi helyzete érzékelhetően javult, így a családok ma már bátrabban vághatnak bele lakásépítésbe vagy vásárlásba. Ehhez segítséget nyújt a családi otthonteremtési kedvezmény, amelynek népszerűségét jelzi, hogy 2015-ös bevezetésétől kezdődően már 89 ezer család kérelmét fogadták be a bankok több mint 250 milliárd forint értékben.
Hozzátették: a kormány döntése értelmében tovább bővül az igénybevevők köre, hiszen a tervek szerint a kétgyermekes családok is igényelhetik a 10 millió forintos kedvezményes kamattámogatású kölcsönt, mely a három gyermeket vállalók esetén 15 millió forintra emelkedik. A most kezdődő családi nemzeti konzultáció eredménye tükrében további családtámogatási intézkedések várhatóak – írták.