Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Történelmi rekordon az infláció Németországban
No menu items!

Történelmi rekordon az infláció Németországban

Októberben elsősorban az elszabadult energiaárak miatt a német újraegyesítés óta a legmagasabb szintre emelkedett az infláció – jelentette a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis.

Októberben az egy évvel korábbihoz képest az előzetes adattal megegyező 10,4 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak Németországban, de már szeptemberben is 10,0 százalékos volt az éves fogyasztói áremelkedés mértéke.

Georg Thiel

A magas infláció elsősorban az energia és az energiatermékek árának hatalmas emelkedésére vezethető vissza. Egyre inkább tapasztalható azonban az áremelkedés ütemének gyorsulása más árucikkek és szolgáltatások terén is. A magánháztartásokat különösen érzékenyen érinti az élelmiszerárak emelkedésének üteme” – mondta Georg Thiel, a Destatis elnöke.

Az energiatermékek árai 2022 októberében 43,0 százalékkal voltak magasabbak, mint az előző év azonos hónapjában. Szeptemberben 43,9 százalék volt az éves áremelkedés. A háztartási energia ára különösen erőteljesen, 55,0 százalékkal emelkedett éves bázison: a földgáz ára több mint kétszeresére, 109,8 százalékkal nőtt, míg a távfűtés ára 35,6 százalékkal emelkedett. A földgáz és a távfűtés áfájának 19 százalékról 7 százalékra csökkentését a harmadik mentesítési csomagban bőven semlegesítette a földgáz és a távfűtés árának további emelkedése.

Drágult a fűtés más energiahordozókkal is: a tűzifa, a fapellet vagy más szilárd tüzelőanyagok ára 108,1 százalékkal nőtt, a könnyű fűtőolaj ára 82,8 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos hónapjában. A villamos energia 26,0 százalékkal drágult.

A fogyasztóknak az üzemanyagért is jelentősen, 22,3 százalékkal többet kellett fizetniük. Az energiatermékek drágulásának fő oka összességében a nemzetközi beszerzési árak erőteljes emelkedése volt. Emellett az év elején tonnánként 25 euróról 30 euróra megemelt CO2-adó is hozzájárult az infláció növekedéséhez.

Az élelmiszerárak októberben 20,3 százalékkal emelkedtek az előző év azonos hónapjához képest, ami azt jelenti, hogy az áremelkedés itt majdnem kétszerese volt az általános inflációnak. Az élelmiszerek áremelkedése az év eleje óta fokozatosan erősödött. Szeptemberben 18,7 százalék volt az éves áremelkedés. Az étkezési zsírok és olajok 49,7 százalékkal drágultak, a tejtermékek és a tojás ára 28,9 százalékkal ment feljebb, a zöldségeké 23,1 százalékkal, a kenyér és a gabonatermékeké pedig 19,8 százalékkal.

Energiaárak nélkül az infláció 6,5 százalék volt októberben. Energia és élelmiszerárak nélkül pedig az inflációs rátának a fele sem volt az áremelkedés mértéke, 5,0 százalékos.

Októberben az előző havihoz képest szintén az előzetes adattal megegyező 0,9 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak a szeptemberben mért 1,9 százalékos havi áremelkedés után.

Egy hónap alatt az energia összességében 3,4 százalékkal drágult. A háztartási energia ára 5,3 százalékkal emelkedett; a földgáz ára 9,2 százalékkal, a távfűtésé, az áfacsökkentés ellenére is 2,3 százalékkal nőtt. Ezzel szemben az üzemanyagárak enyhén, 0,8 százalékkal csökkentek, de továbbra is magas szinten maradnak. Az egyes üzemanyagtípusok esetében ellentétes áralakulás volt tapasztalható: a szuperbenzin például 1,6 százalékkal lett olcsóbb, a gázolaj viszont 0,9 százalékkal drágább, mint az előző hónapban.

Októberben az élelmiszerekért 1,3 százalékkal kellett többet fizetnie a háztartásoknak mint az előző hónapban.

Az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált árindex (HICP) havi bázison a végleges adatok szerint is 1,1 százalékkal emelkedett a szeptemberi 2,2 százalék után. Éves bázison 11,6 százalékkal emelkedett a harmonizált fogyasztói árindex októberben, a szeptemberi 10,9 százalékos emelkedés után.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Üzleti inkubátorok: kéz a kézben a KKV-val

Az üzleti inkubátor egy olyan szervezet, amely rendszerbe foglalja és élénkíti a sikeres vállalkozások létesítésének folyamatát, számukra átfogó és integrált szolgáltatások körét nyújtva.

Jó cégérnek nem kell reklám? Kevesebbet költenek a cégek reklámra

Az elmúlt másfél évtized alatt a magyarországi legnagyobb hirdetők az árbevételükhöz viszonyított médiavásárlási kiadásaikat harmadára csökkentették.

Családok életét befolyásolják a magas üzemanyagárak

A fogyasztók érzékenyen reagáltak az üzemanyagárak emelkedésére, amelynek hatására csökkent a kereslet.

MNB: a jelentős aranytartalék erősíti az ország stabilitását

Az MNB az aranytartalék bővítésével évekkel előzte meg nemcsak a nemzetközi trendet, de a régiós - a lengyel és a cseh - jegybankot is,.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.